Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Szkolarz

Użytkownik od 27 lip 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sty 29 2019 14:11

Moje posty

W temacie:Agama brodata - przebywanie w sporej odległości od lampy MH

14 marca 2018 - 09:35

Mam świadomość, że użycie miernika UV byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale urządzenia te - cenowo - są poza moim zasięgiem... :( Pozostaje mi tylko wierzyć, że moja agama otrzymuje odpowiednią dawkę UV.

EDIT Wczoraj przypomniałem sobie, że mój stary Samsung Galaxy Note 4 ma sensor UV i podobno można za jego pomocą zmierzyć UV Index. Niestety, aplikacje wykorzystujące ten gadżecik mierzą wyłącznie UVI na zewnątrz, biorąc pod uwagę lokalizację, czyli (jak się domyślam) sensor nie podaje "czystego" UVI lecz na ostateczny wynik składa się odczyt sensora i kilka (-naście?) innych czynników. Pomiar UVI w moim terrarium przy pomocy różnych aplikacji wykazywał -1, co nie było zadowalającym mnie rezultatem. ;)

Nie zniechęcałem się jednak, kopałem dalej i... chyba się dokopałem. W Note 4 (jak pewnie w każdym innym smartfonie) jest tryb quasi-serwisowy testowania różnych elementów, między innymi czujników. Testowany czujnik UV na "wyjściu" podaje dwie wartości: UC ADC (zgaduję, że są to jakieś dane z przetwornika analogowo-cyfrowego) oraz UV calc. Okazuje się, że wartości UV calc mierzone w różnych miejscach terrarium i w różnych odległościach od MH pokrywają się z tymi, które Lucky Reptile zamieścił na infografice dołączanej do lampy. :) Być może jest to jakiś niezwykły zbieg okoliczności, a - być może - właśnie otrzymałem przydatny miernik UV podający wartości w uW/cm2.


W temacie:Agama brodata - przebywanie w sporej odległości od lampy MH

13 marca 2018 - 12:00

W doborze MH "posiłkowałem się" informacjami zawartymi na tym forum, również linkami podawanymi przez Ciebie - to oczywiście nie jest zarzut, były bardzo pomocne.  :) Moja decyzja o zakupie tego modelu lampy padła (między innymi) po zestawieniu danych, jakie zebrałem, z grafikami z opakowań lamp Lucky Reptile. Oczywiście, jak to z obrazkami na opakowaniach bywa, te nie są zbyt precyzyjne. Producent, którego prosiłem o odpowiedź, w jakim zakresie moc promieniowania UVB jego metalohalogenów maleje wraz ze wzrostem odległości od centralnej osi stożka uwidocznionego na grafikach odpisał, że "official of the calculation of the beam angle is 50% of the center lightoutput has to be at the edges of the cone. So also the UV gradually reduces from the center to the edges and in practive you also have roughly 50% of the value shown in the graph". Poniekąd, nieco się doprecyzowało, szkoda tylko, że już po zakupie przeze mnie lampy (na szczęście po roku czasu czeka mnie wymiana, więc spodziewam się być znacznie mądrzejszy w temacie, niż teraz). ;)

Wracając do opisanego przeze mnie "problemu": jest lepiej po tym, kiedy bliżej miejsca gdzie pada centralna "wiązka" z lampy (~9
0uW/cm²?), umieściłem korzeń, który pozwala jaszczurce wygrzewać się nieco wyżej, z lepszym widokiem na "okolicę". Jest to przynajmniej o 10 cm mniejsza odległość od MH, niż wcześniej (w tej odległości i odchyleniu od osi głównej lampy promieniowanie może wynosić +/- 70uW/cm²). Mało tego, gad znacznie częściej przebywa w okolicach centrum wyspy ciepła, więc może stało się to, o czym piszesz, czyli oswojenie się z nową lampą (lub otoczeniem - albo jedno i drugie).

 

Piszesz o pomiarach UV lamp Lucky Reptile... Mógłbyś podrzucić jakieś linki albo inne namiary na źródła (mam tylko http://www.uvguide.co.uk/UVTool-LuckyReptile50Wdeserthalide.htm i http://www.uvguide.co.uk/UVTool-LuckyReptile35Wdeserthalide.htm, a interesuje mnie Desert Flood 70-tka)?


W temacie:Terrarium Pustynne 150x65x65 - dobór MH

11 grudnia 2017 - 09:03

Trochę ciągnę ten nie swój temat, ale nadal w temacie (poza tym moje uwagi mogą komuś się przydać). 

 

MH Lucky Reptile BS Flood 70W już zamontowany i kilka obserwacji (terrarium o wymiarach wewnętrznych: szer. 146 / głęb. 60 / 58 cm wysokości):

 

Oprawka ceramiczna żarówki znajduje się kilka cm poniżej "stropu" terrarium, bo - przewidując możliwe komplikacje - zamontowałem ją na ruchomym przegubie (4,90 PLN na lumimarket.pl, plus gwintowany nypel do lampy - trzeba tylko pamiętać, że w przegubie i "przedłużce" jest gwint M10/1, czyli nie w każdym sklepie stacjonarnym można kupić pasujące nakrętki), który umożliwia regulację kąta świecenia lampy, w niewielkim zakresie. I całe szczęście, bo ten akurat model MH w odległości 30 cm od żarówki, nie od oprawki (!) daje do 45oC, więc więcej niż na grafice umieszczonej na opakowaniu. Byłem więc zmuszony ustawić żarówkę trochę inaczej, pod kątem 45o (pytałem producenta i potwierdził to, co chyba już gdzieś było wspomniane na tym forum, że lampy te można montować właściwie pod dowolnym kątem), jednak nadal nie rozwiązuje to mojego problemu, bo wyspa ciepła jest za nisko, a chciałem wyżej. :( (Na marginesie: taka lampa z łatwością ogrzewa terrarium o podanych wymiarach, z tylną ścianką wyłożoną styropianem, do 25-26oC w najchłodniejszym miejscu).

 

I tu mam pytanie: na polskojęzycznych stronach zalecana temperatura na wyspie ciepła dla pogona henrylawsoni to 40oC. Na "innojęzycznych" pisze się, że ta temperatura ta może wynosić od 100oF (~38oC) do 110oF (~43oC), a nawet 120oF (49oC!) - oczywiście mówimy tutaj o praktycznie niewielkim, kilkucentymetrowym okręgu miejsca ogrzewanego przez lampę (im dalej od jego środka, tym chłodniej, co wydaje się być oczywiste, a o czym grafiki na pudełkach raczej milczą).

 

Jaka temperatura będzie odpowiednia? 40, 43, 45, a może do 49 stopni na wyspie ciepła, dla tego gatunku?


W temacie:Terrarium Pustynne 150x65x65 - dobór MH

06 grudnia 2017 - 12:50

Tak, wszystko Osrama oznaczone Powetronic PTi oraz Philipsa oznaczone HID-PV będzie działało z lampami metalohalogenowymi. Trzeba tylko właściwie podpiąć, użyć grubszego kabla (najlepiej 1 mm, choć ja używam 1 mm między wtyczką a balastem i 0,75 mm między balastem a lampą) oraz nie przekraczać zbytnio długości kabla między balastem a lampą, najlepiej do 1,5 m.

 

Z długością nie będzie problemu: statecznik będzie schowany pod pokrywą. Czy ma znaczenie rodzaj przewodu: linka albo drut, dla podanych przekrojów, czy jest to zupełnie, ale to zupełnie obojętne?


W temacie:Terrarium Pustynne 150x65x65 - dobór MH

28 listopada 2017 - 10:43

Osram Powertronic PTi będzie działał, a w przypadku Philipsa trzeba szukać HID-PV. Ceny bywają różne z różnych powodów. Można je znaleźć dość tanio przede wszystkim z demontażu, wtedy są używane, ale zwykle działają.

 

Czyli, jak rozumiem, HID-PV C 70/S 913700652966 Philipsa powinien działać, a z wspomnianych Osrama: HCI OSRAM POWERTRONIC PTi 70W I PTi 70/220-240 S obydwa?







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.