Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Zatys

Użytkownik od 28 mar 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny paź 16 2023 10:04

#1923612 Pyton królewski czy wąż zbożowy? - problem z wyborem

Napisany przez Zatys na 29 grudnia 2020 - 15:18

Pytony królewskie są bardzo skrytymi i mało aktywnymi wężami (oczywiście zdarzają się wyjątki), ale na ogół są to żywe kamienie, które od czasu do czasu zmienią położenie.

Minusem tych węży jest to że bardzo łatwo mogą dostać blokadę na jedzenie (stres, złe warunki albo same z siebie).

Jeśli chcesz spokojnego węża, który jest masywniejszy, to polecam właśnie Rega.

 

Węże zbożowe to należą do tych bardziej aktywnych węży, bardzo dużo czasu pełzają po terrarium, podrośnięte osobniki nie mają problemów z jedzeniem, młodziaki mogą trochę grymasić.

Minusem tych węży jest to że są mistrzami ucieczki, zwłaszcza młode osobniki.

Jeśli więc chcesz aktywnego węża, który będzie dużo się poruszać, to polecam Zboża.

 

Oba te węże to dobry wybór, tylko musisz wybrać czy chcesz żeby ten wąż był aktywny, mniej masywny i nie miał problemów z jedzeniem (zbożak), czy wolisz spokojniejszego węża, który praktycznie cały dzień nic nie robi.
 

 

Z tego co się dowiedziałam z Internetu to pyton królewski sam w sobie jest droższy niż zbożówka. Zbożówka nie przekraczała 200 zł, a pytony wachały się w okolicach od 400 do nawet 1000 zł. Mnie interesuje kupno maluszka najlepiej z hodowli, i jakie mniej więcej są ceny takich dzidzi? Akurat jest to dla mnie ważne, bo chcę mieć węża od małego, a nie dorosłego osobnika, który "wychował" się przy innych rękach :) Koszty terrarium mocno się różnią między tymi gatunkami? Zbożówka czytałam, że nie potrzebuje jakiś specjalnych warunków, a pyton musi mieć w terrarium, aż trzy sfery ciepła i zastanawia mnie czy to bardzo kosztowne urządzenie takiego terrarium. Wydaje mi się, że na pytona raczej musiałabym więcej wyłożyć, ale może różnica w cenie nie jest kolosalna.

Ceny węży zbożowych potrafią zaczynać się od 120 zł a kończyć na kilku tysiącach, zaś pytony królewskie jak dobrze poszukasz to i za 150 zł dostaniesz nominał, 400 - 1000 zł mówimy już o odmianach: Piebald, Ivory, Banana itp. (jedne z droższych odmian).

 

 

Kolejna kwestia to zachowanie zwierzęcia. Jakie na ogół maja te gatunki usposobienie? Czytałam, że nawet jak zbożówka zaatakuje to nawet nie przebije się przez skórę prawdopodobnie, dlatego wydaje mi się bardziej bezpiecznym wężem. Jeśli chodzi o pytona to obawiam się, że jego ugryzienie może być bardzo bolesne. Nie ukrywam, że chciałabym brać na ręce albo po prostu nie obawiać się zwierzęcia.

 

 

Nie wiem gdzie czytałaś to że zbożówka nie przebije skóry, ale nie jest to prawdziwa informacja dorosłe zbożówki bez problemu mogą przebić ludzką skórę, jednak nie są to węże agresywne i jedyny moment kiedy może cię ugryźć to moment karmienia.
Ale nie masz co się obawiać co do ugryzienia, ponieważ ugryzienie obu tych węży nie jest specjalnie bolesne i wielkiej krzywdy nie są ci w stanie zrobić.
Dodatkowo trzeba zaznaczyć że nie wiem jak musisz sprowokować Regiusa żeby chciał cię ugryźć jest to prawie że nie możliwe (oczywiście zdarzają się osobniki z ADHD).

Co do kosztów w te się nie zagłębiam, ponieważ przy jednym pytonie lub zbożu są one dosyć niskie, oczywiście poza kosztami startowymi (terrarium, wyposażenie terrarium, koszty ewentualnej rejestracji i karma).
A no i zarówno regiusa jak i zboża możesz trzymać w plastikowym pojemniku ważne żeby miało one wymiary minimum 80x50x20-25h (h - wysokość) i miał odpowiednie wyposażenie ogrzewanie, kryjówka itp.

A i co do wyciągania na ogródek, pomysł spoko, ale jak pisałem zbożówka się do tego nie nadaje, regius jeszcze jako tako tak.
#1922303 Trzymanie węża w pustym pojemniku

Napisany przez Zatys na 09 grudnia 2020 - 18:43

Zazwyczaj hodowcy trzymają swoje węże (Regiusy, zbożówki itp.) w Rackach, plusem takiej hodowli jest duża ilość węży na małej powierzchni, ale pojemniki są bardzo mocno zacienione dzięki czemu węże dużo mniej się stresują i nie mają za dużego kontaktu z otoczeniem i wtedy nie trzeba stosować dla nich kryjówki, bo czują się w miarę pewnie.

Zaś hodowanie w pojemniku "wolnostojącym" bez żadnej kryjówki może zakończyć się dla Rega blokadą jeśli chodzi o jedzenie, sam to przerabiałem, dlatego nie polecam eksperymentu chyba że zrobisz Rack'a lub wciśniesz pojemnik gdzieś w kąt gdzie nie będzie miał za dużo bodźców zewnętrznych.

 

Widziałem też raz na jednym kanale (YT) Rack z całymi czarnymi pojemnikami to akurat też jest fajny sposób na hodowlę. 
#1900147 Regius- jaką samiczkę dobrać do mojego samca?

Napisany przez Zatys na 30 marca 2020 - 23:48

Szukaj czegoś wielogenowego tak jak twój samczyk, np. Pinstripe Lesser Yellowbelly Clown (GPreptiles ma taką samiczkę, ale niestety 1700€), z takim łączeniem masz 64 kombinacji  ;) 
Popytaj na FB Python Regius Poland może ktoś ma jakąś ciekawą samiczkę.

Od siebie polecam ten kalkulator genetyczny: https://www.morphmarket.com/c/reptiles/pythons/ball-pythons/genetic-calculator/
#1900142 Agama Brodata oznaki Agresji

Napisany przez Zatys na 30 marca 2020 - 22:36

Agamy tak mają u mnie samczyk miał taki etap gdzie był spokojny, a po miesiącu zaczął się stawiać, czarna broda, otwarty pysk i coś podobnego do syczenia na mnie.

Powinno mu po jakimś czasie przejść, bierz go normalnie na ręce i staraj się postępować tak jak wcześniej, tylko uważaj bo może ugryźć i to dosyć dotkliwie, mój samczyk ma 46 cm i potrafi ugryźć do krwi.
#1898747 Jaja agamy czerwonogłowej

Napisany przez Zatys na 11 marca 2020 - 17:33

Inkubator i czekać czy coś się wykluje, ewentualnie możesz prześwietlić jajka po ok. tygodniu - dwóch i sprawdzić czy są żyłki.

Jeśli nie masz inkubatora, to polecam swoją spartańską metodę, czyli pojemnik, mokre ręczniki i w ciepłe miejsce (najlepiej jakieś urządzenie które generuje ciepło wzmacniacz akustyczny, dekoder, czy coś podobnego ważne żeby nie było skoków temperatury i żeby sama temperatura nie była za wysoka), ważne też żeby dać grubą warstwę wermikulitu lub ręczników żeby nie przegrzać jaj.

U mnie niestety agamy brodate też zniosły jajka z dnia na dzień, nie byłem do tego ani trochę przygotowany i metoda z pojemnikiem i mokrymi ręcznikami podziałała, pojemnik postawiłem na wzmacniaczu akustycznym który generował 31 stopni (włączony, ale zakaz na słuchanie muzyki z powodu wzrostów temperatury), po dwóch miesiącach czekania miałem 6 agamek na 9 jaj (pierwszy znios samicy), 2 jaja niestety nie przetrwały, 1 niezapłodnione.
#1889426 Pyton tygrysi

Napisany przez Zatys na 06 listopada 2019 - 16:31

Raczej temperatura za niska, podnieś lekko i zobacz co się stanie jeśli nie będzie chciała jeść to znaczy że robi sobie głodówkę, moja teraz też nie chce jeść, ale zauważyłem u niej podobny spadek co u ciebie pomimo kabla grzewczego.
#1889366 Genetyka co wyjdzie z tych odmian?

Napisany przez Zatys na 05 listopada 2019 - 19:35

Polecam tą stronę: https://www.morphmarket.com/c/reptiles/pythons/ball-pythons/genetic-calculator/

© 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.