Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Swallow

Użytkownik od 11 mar 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 23 2017 21:49

#1825402 Określenie płci żołwia chińskiego

Napisany przez Swallow na 23 września 2017 - 21:47

na 100% ocadia, mylnie nazywana żółwiem chińskim

jako maluch będzie bardziej mięsożerna, ale to nie zmienia faktu, że nie powinna być dokarmiana częściej, niż co drugi dzień, a w akwa stale mieć rośliny. To się zmieni między 2, a3 rokiem życia, trzeba ją zacząć wtedy przestawiać na zdecydowanie bardziej roślinną dietę




#1823073 Określenie płci żołwia chińskiego

Napisany przez Swallow na 02 września 2017 - 14:52

To nie jest żółw chiński, to ocadia sinensis. Rośnie spora, wymaga zbiornika pod 300l i jest w większości roślinożerna.




#1818412 Terrarium ( żółw czerwonolicy)

Napisany przez Swallow na 23 lipca 2017 - 15:31

Żółw czerwonolicy to akwa na minimum 250l wody, najlepiej z wyspą zewnętrzną, jeśli możesz tylko wewnętrzną, to musisz kupić większe akwa. Musi mieć ok 250l wody, w której będzie pływał.

Wyspa dla takiego, to ok 50x30 cm, ma wtedy dość miejsca, by się wygrzać, a także poleżeć w chłodniejszej części. Nad wyspą żarówka grzewcza (ja używałam zwykłej lampki biurkowej, bo daje dość ciepła), musi być ok 32 stopni. Mata grzewcza absolutnie nie, żółwie nie można grzać od dołu, musi mieć ciepło od góry karapaksu.

W akwa powinien też mieć korzeń do ocierania. Na podłożu goła szyba, albo duże kamienie. Piachem i żwirem żółw może się zaczopować i umrzeć.

Pamiętaj, że żółwie przenoszą choroby, np salmonellę, a więc kontakt z nimi musu być ograniczony. Nie ma wyciągania, głaskania itp. I absolutnie nie może chodzić sobie po domu!

Najważniejsza część to dieta. Trachemysy to ok 70% pokarmów zwierzęcych, żywe ryby akwariowe, mrożone krewetki, kryl, larwy komara, dafnia, rurecznik, ochotka, ślimaki w skorupie (wodne i lądowe, tylko pamiętaj, że winniczki są pod ochroną), dżdżownice, koniki polne i dostępna karmówka dla gadów w zoologach, czyli szarańcza, świerszcze, drewnojady itp (jako urozmaicenie). Absolutnie nie gotowe pokarmy i susz. Te 30% to rośliny, które musisz mieć w akwa stale. Polecam pływające typu limnobium, rzęsa, pistia. Oprócz tego chętnie zjadana moczarka kanadyjska, kabomba.

Jakieś pytania?


Ah no i filtracja zbiornika. Filtr tylko zewnętrzny kubeł, o przepływie 4x większym, niż objętość wody w akwa. Filtracja mechaniczna przez gąbki, jak i biologiczna, polecam lawę wulkaniczną, ceramikę, czy pumix. Sama używałam Aqua Nova NFC 1500 i polecam, dobra cena w stosunku do jakości i mocy filtra.




#1806838 "Odziedziczony żółw" - problem ze skorupą i prośba o identyfikację

Napisany przez Swallow na 25 kwietnia 2017 - 20:58

Roślinami gada się przekarmić nie da, Doru ma rację. Moje gady najchętniej jedzą moczarkę kanadyjską, pistię, limnobium i rzęsę, a to dość tanie rośliny, na olx, czy na grupach akwarystycznych z okolicy możesz nawet znaleźć za darmo ;)

Co do tej części zwierzęcej, dawaj mu coś małego raz w tygodniu, czy nawet raz na 10 dni. Jak nie był prawidłowo karmiony, to może na początku wydziwiać, potem zmniejsz do tych 10 dni. Ale nie ochotkę, postaw na coś bardziej odżywczego. Krewetki z zoologa, stynki, ślimaki wodne, lądowe w skorupie (tylko uważaj, winniczki są pod ochroną!), koniki polne, szarańcza, świerszcze itp




#1806127 "Odziedziczony żółw" - problem ze skorupą i prośba o identyfikację

Napisany przez Swallow na 20 kwietnia 2017 - 16:34

Nie jest to żółtobrzuch, a kobieta chyba się nie zna... Gatunek gada określamy na podstawie wzoru na pysku, to definitywnie nie jest Trachemys, a Pseudemys. Może weterynarz czerpie wiedzę z wikipedi, tam żółtobrzuch oznaczony jest błędnie jako Pseudemys concinna, a nie jako Trachemys scripta scripta. Wejdź na fb na grupę Żółwie, tam na pytania odpowiedzą Ci fachowcy i wieloletni hodowcy żółwi. Polecą przy okazji odpowiedniego weta, bo skoro babka nawet gatunku określić nie potrafi, to za dobra nie jest niestety...


9693333346_e5276427d1_b.jpg

 

To jest właśnie Trachemys scripta scripta, nazywany w języku polskim żółtobrzuchem. Zwróć uwagę na charakterystyczny znaczek w kształcie litery S po boku głowy

 

river-cooter-pseudemys-concinna-native-t

 

A to młody Pseudemys concinna, u nich charakterystyczna jest kreska przez środek głowy i takie "widełki" na spodzie żuchwy, takie same oznaczenia na głowie ma Twój gad. Te wzorki na skorupie znikają z wiekiem i skorupa zmienia kolor na taki, jak wkleję Ci poniżej.

 

1200px-Painted_turtle_f1.jpg


Niestety, jeśli ktoś się gadami nie zajmuje na co dzień i nie "siedzi" w tym, bo lubi, to różnicy między Trachemysem, a Pseudemysem nie zobaczy. To i to to żółw ozdobny, a niestety dzieli je sporo rzeczy, w tym rozmiar, a więc i potrzeba większego zbiornika, niż te 200l i zupełnie inne żywienie. Bo ich dieta w 85% mniej więcej składa się z roślin WODNYCH, zero owoców, warzyw, sałaty, czy trawy.









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.