Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


aleksis201

Użytkownik od 01 mar 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 03 2017 10:15

Moje tematy

Ph wody dla żółwia wodno-lądowego i demineralizacja wody

14 kwietnia 2017 - 10:23

Witam wszystkich,

aktualnie mam plagę okrzemek w akwarium mojej 22 letniej żółwicy czerwnolicej (akwarium 250 l napełnione 180 l (tyle wody nie wliczam wszystkiego co jest w akwarium), oświetlenie 0,4 w/l) i planuję z nimi powalczyć. Na razie zasiliłem akwarium bakteriami nitryfikacyjnymi co ładnie wyklarowało wodę. W kolejnym kroku planuje podmieniać wodę (na poziomie 20-30%), którą chciałbym oczyścić z krzemionki przy użyciu filtra 1 um ze złożem węgla aktywnego i następnie złoża Amberlite MB20 uzyskując zdemilitaryzowaną wodę. I tu mam trochę problem - potrzebuję następnie tę wodę doprowadzić do bezpiecznych parametrów dla żółwicy.

 

Czy dodanie Azoo african cichlids minerals salt jak do twardej wody (jestem ze Śląska i tu mamy bardzo twardą wodę choć po demineralizacji nie wiem czy nie powinienem więcej tej soli użyć) czyli 25 g na 100 l i użycie Malawi/victoria buffer do wyregulowania pH do poziomu pH7 (które bym sprawdzał papierkiem lakmusowym) będzie w porządku/ będzie bezpieczne dla żółwia?

 

Jakie pH wody dla żółwia wodnego?

 

Jak? Czym wzbogacić wodę po demineralizacji dla żółwia czerwnolicego?

 

Czy wrzucić jej do akwarium wapno dla żółwia wodnego? widziałem jakiegoś FLIPPER który oprócz wapna niby tez utrzymuje pH wody? ma to sens? działa to? ile tych FLIPPERów użyć na taki baniak?

 

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc,

Alex


Oceńcie projekt terrarium - bardzo proszę o pomoc

09 marca 2017 - 19:57

Planuje założyć takie akwarium:

-dla żółwicy czerwonolicej 22 letniej o wadze lekko przekraczającej 1kg

-250-300l

-filtr kubełkowy midi kani 800, gdzie pompa będzie podłączona do rusztu dennego pod żwirowego

-Filtr pod żwirowy: pompa Aquael circulator 1500 (http://www.ceneo.pl/17220967#tab=click_scroll), dwie warstwy rusztu dennego pod żwirowego gdzie w warstwie nr 1 (spodniej) zostaną wycięte rusztowania tak by został goły szkielet dzięki czemu będzie: zapewniony swobodniejszy przepływ wody, lepsza migracja ślimaków świderków które zostaną wrzucone tu na dno do tego rusztu by eliminowały zanieczyszczenia, oraz podczas spuszczania wody z akwarium będzie rurka wsuwana w poziom rusztowania by tą drogą zasysając wodę usuwać też nagromadzone zanieczyszczenia które powinny lepiej być zasysane przez brak pełnego ożebrowania w ruszcie dennym. W miejscu przyłączenia rurek do pomp obu filtrów będzie w obu warstwach pełne ożebrowanie  

-filtr hydroponiczny: na jednej z bocznych ścian będzie zrobiona półka z pleksi glasu włożona na sztywno przy użyciu odpowiednich gumowych uszczelek przez co będzie możliwość zawsze taką półkę wyciągnąć i rozbroić i umyć, lub ją obniżyć lub podwyższyć lub też zlikwidować. Półka będzie zrobiona na całej długości bocznej szyby tak, że będzie posiadać spód pułki oraz bok skierowany do akwarium w ten sposób powstanie swego rodzaju doniczka w której będzie można hodować rośliny. W miejscu styku części dennej pułki i części bocznej będzie niewielka przerwa przez którą będzie wypływać woda do akwarium w postaci wodospadu. Półka będzie umieszczona na niewielkiej wysokości nad lustrem wody w akwarium by nie tworzyć zbyt ogromnych zawirowań i niepotrzebnego hałasu ze spadającej wody. Woda do tego filtra będzie dostarczana układem rurek z pompy filtra pod żwirowego. Pompa filtra pod żwirowego została wybrana tak że posiada możliwość regulacji tempa wypuszczanej wody dzięki czemu będzie możliwość regulacji ilości wpływającej wody do filtra hydroponicznego tak że nie będzie się przelewać nad półką, zapełni całą półkę i będzie powstawać równomierny wodospad na całej długości półki. Półka tego filtra będzie przedzielona dodatkowo na pół (z zachowaniem możliwości przepływu wody miedzy obiema częściami w postaci otworu w ściance dzielącej) tak by w jednej części była hodowla rzęsy wodnej służącej jako pokarm dla żółwicy, a w drugiej części była hodowla bezpiecznych roślinek nadających estetyki akwarium i pełniły funkcje filtra.

-po przeciwnym boku niż filtr hydroponiczny będzie wyspa kamienista utworzona z kamieni granitowych dająca powierzchnie w rejonach trzy krotności rozmiaru żółwicy

-na dnie będzie wysypana wpierw nie wielka warstwa drobniejszego żwiru, a na to będzie warstwa trochę grubszego żwiru.

-poziom wody będzie tak podniesiony by od powierzchni żwiru do lustra była głębokość wody 30cm czyli przypuszczam wyjdzie to na wysokości akwarium w rejonach 35cm

-oświetlenie: belka oświetleniowa na dwie świetlówki, obie świetlówki wyposażone w odbłyśnik (http://www.terrasklep.pl/?954,odblysnik-do-swietlowki-850mm-t5-39w-arcadia), jedna świetlówka UVB 5-6% (http://terrasklep.pl/?920,swietlowka-uvb-t5-forest-6-39w-850mm-high-output-arcada), druga świetlówka zwykła, do tego światło grzewcze punktowe (http://terrasklep.pl/?556,zarowka-grzewcza-punktowa-basking-spot-40w-2szt-zoo-med) z lampki na klips skierowane na wyspę, odległość obu typów światła do wyspy 20-25cm. Akwarium będę musiał wyposażyć w jakąś przesłonę lub coś w tym rodzaju by chronić się przed promieniowaniem UVB (jeszcze tego nie obmyśliłem choć czytałem że takie promieniowanie z takich świetlówek sięga na odległość 30 cm więc jakoś bardzo się nie obawiam jego)

-ogrzewanie z termostatem ustawionym na 27 stopni zlokalizowana w przestrzeni pod kamieniami granitowymi wyspy dla żółwicy gdzie wypływ wody z filtra kubełkowego będzie rurką skierowany po jednej stronie grzałki by dzięki takiej cyrkulacji wody zapewnić równomierne ogrzanie całego akwarium oczywiście miejsce odpływu wody do filtra kubełkowego będzie oddalone od miejsca wypływu.

-tło strukturalne: dla zwiększenia estetyki akwarium myślę o tle strukturalnym gdzie podoba mi się w stylu amazonki, choć mam jeszcze mieszane uczucia. Obawiam się kwestii montażu gdzie najlepiej by było zamontować szczelnie tak by zabrudzenie nie przedostawało się za nie co pewnie łatwo można by uzyskać przy użyciu silikonu ale pytanie czy następnie gdyby była potrzeba demontażu choćby w celu czyszczenia akwarium to czy jest to możliwe? w sposób stosunkowo prosty? domyślam się z moich doświadczeń z silikonem że odpowiedź brzmi NIE. Silikon można powiedzmy usunąć przy użyciu odpowiednich rozpuszczalników/chemikaliów więc wiązałoby się to z bardziej skomplikowaną robotą i ryzykiem uszkodzenia tła strukturalnego lub też koniec końców może się operacja okazać niemożliwa. Można by tło zamontować przy użyciu dwustronnej taśmy piankowej która od szkła mogłaby łatwiej odchodzić ale jak wpłynie woda na dany proces? czy nie zacznie się klej z taśmy uwalniać lub też porostu nie utrzyma tła i nic nie będzie z efektu użycia taśmy. No i jest też kwestia że tło będzie z czasem się brudzić/obrastać glonami. Więc pytanie czy wydatek rzędy 200-300zł (tło można zrobić własnej roboty ale u mnie to nie wchodzi w rachubę) opłaca się gdzie za 3-6 miechów może się okazać że obrośnie glonami i odłoży się mnóstwo syfu jakiegoś. Nie mam doświadczenia z tłem strukturalnym - czy ktoś może doradzić? chciałbym uatrakcyjnić akwarium a myślę że tło strukturalne z pewnością by zadziałało w tej kwestii. Dawanie go za akwarium chyba jest karkołomnym pomysłem - domyślam że wyraźnie widać że znajduje się ono za akwarium. Dawanie tła płaskiego foliowego w postaci fotografii czy jak ono się tam nazywa że daje się poza akwarium na tylnią szybę domyślam się że też jest takie sobie jeśli chodzi o fajny efekt.

-wszystkie rzeczy na prąd będą podłączone do jednej listwy z programatorem przepływu prądu ustawionym tak by prąd przepływał między 8:00, a 20:00

 

-chyba wszystko omówiłem a teraz bardzo prosiłbym o opinie/ sugestie/ co jest źle? / co poprawić? / co jest nieprawidłowe?


Autoodmulacz, spust wodny - konstukcja akwarium

02 marca 2017 - 17:58

Witam wszystkich,

zwracam się z kilkoma pytaniami przed konstrukcją nowego akwarium tak 200-250 L dla 22 letniego żółwia czerwonolicego. Przeszukałem forum ale nie znalazłem tematu gdzie by dołożyć pytania wymienione poniżej (choć może niedostatecznie przeszukałem forum).

 

1. czytając artykuł z tego forum "Jak utrzymać czystą wodę w akwariach dla żółwi wodnych" https://www.terrarium.com.pl/325-jak-utrzymac-czysta-wode-w-akwariach-dla-zolwi-wodnych/

postanowiłem zaimplementować rozwiązania podane przez autora - czy ktoś może jaśniej wyjaśnić część o "Autoodmulaczu"? Nie potrafię zrozumieć co autor miał tu na myśli. Jak autor tego artykułu wykonał to rozwiązanie?

 

2. czytając ten artykuł autor wspomina o kratownicy do filtra pod rzwirowego jedno komorowej i wyższej - nie spotkałem się z taką (ktoś wie gdzie taką zakupić) dlatego czy myślicie czy dobrym rozwiązaniem by było użycie tradycyjnej jaką można znaleźć w każdym sklepie akwarystycznym ale przy takiej modyfikacji: zrobić podwójną warstwę tej kratownicy. Z piętra nr jeden kratownicy wyciąć wszystkie szczebelki tak by został goły stelaż, a z piętra nr dwa usunąć tylko szczebelki które przypadają na boki kratownicy. Po takiej modyfikacji można by uzyskać większy przepływ takiej całej warstwy kratownic i przy zamontowaniu spustu wodnego łatwiej by można usunąć tworzący się mół który przy normalnej kratownicy byłby zatrzymywany w każdej z elementów kratownicy przez występujące szczebelki/orzebrownie. Osobna kwestia do zastanowienia czy w ogóle to wytrzyma ciężar wyspy utworzonej z kamieni granitowych - ale to już dygresja :).

 

3. użytkownik jimmie wspominał że zamieści zdjęcia jak zamontował spust wodny w akwarium "https://www.terrarium.pl/topic/158963-otwor-w-dnie-spust-wody/" - nie potrafię tego znaleźć - wspomożecie? planuję taki spust sobie zrobić ale chciałbym go zrobić z boku akwarium u jego spodu, a nie na dnie. Lub może ktoś dysponuje zdjęciami lub namiarami na zdjęcia lub może zamieścić zdjęcia takiego spustu? Myślicie że wystarczy u szklarza zrobić odpowiedniej wielkości otwór i zakupić jakieś rozwiązanie w sklepach remontowych jak np. leroy merlin?

 

z góry dziękuję za całą pomoc :)







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.