Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


palobo

Użytkownik od 19 lip 2016
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 20 2020 20:47

Moje posty

W temacie:Początki hodowli - żółw stepowy, pomoc w hodowli

26 sierpnia 2017 - 22:52

Za to pomogłam Ci na fb - kojarzę żółwia ze zdjęć. Dobieraj lepiej słowa, to nie będzie nieporozumień. I nie, nikt nie jest od razu doświadczonym, ale opieka nad zwierzakiem to zawsze koszty, i jak kogoś nie stać to po prostu się tego nie podejmuje... Na zwierzakach się nie oszczędza. Koniec. Natomiast jeśli zapadnie decyzja - tak, podejmuję się - to NAJPIERW zdobywa się informacje i przygotowuje się zbiornik.

Nie można się nie zgodzić, że najpierw trzeba się rozeznać, a później kupować. Inna sprawa, że sporo kwestii związanych z hodowlą wychodzi na wierzch dopiero po zakupie bez względu na ilość wcześniej przeczytanych materiałów.

 

Co jest jednak najbardziej smutne to kwestia podejścia na polskich forach (z naciskiem na POLSKICH) - przeglądając masę wątków nie tylko tutaj, ale na innych grupach poświęconych terrarystyce, odczułem jakąś dziwną tendencję do mieszania innych z błotem. Jasne, można się dowiedzieć paru ciekawych kwestii, ale trzeba przebrnąć przez ogrom jadu. Analogicznie, zadając nawet najbardziej irracjonalne i infantylne pytania na forach zagranicznych NIGDY nie spotkałem się ze stwierdzeniem "ODDAJ GO", "KUP PLUSZOWE" - zawsze otrzymywałem rzeczową, kulturalną odpowiedź.

 

Ot takie, nocne wynurzenie.

Pozdrawiam.


W temacie:Początki hodowli - żółw stepowy, pomoc w hodowli

17 sierpnia 2017 - 21:21

Cześć!

Nie jestem bardzo doświadczonym hodowcą, ale w kilku kwestiach jestem w stanie Ci pomóc:

 

Nad awkarium mam jedną żarówkę, 40 WAT, zwykła żarówka. Kompletnie nie znam się na tym, nie wiem jakich żarówek lub świetlówek może potrzebowac mój żółw, dlatego przychodzę z pytaniem tutaj, bo chcę być dobrym hodowcą. Wiem, że musi mieć ich więcej, ale kompletnie nie wiem jak sie za to zabrać i co najważniejsze... nie stać mnie na coś dobrego i drogiego.

 

Żółwie lądowe potrzebują dwóch źródeł światła - jedna, żarówka grzewcza, która ma (zgodnie z nazwą) zapewniać ciepło, druga żarówka/świetlówka UVB

Żółw musi mieć zapewnione dwie strefy - jedną do wygrzewania się (najlepiej kamień na który skierowane jest żarówka) i druga nieco chłodniejsza, gdzie może przed tym ciepłem się schować. W strefie ciepłej temperatura powinna wynosić około 35 stopni, w strefie chłodnej 20-30. (źródło terrarium.com.pl).

Wejdź na allegro, znajdź sobie termometr z higrometrem http://allegro.pl/aa5b-higrometr-lcd-termometr-z-sonda-terrarium-i6920407006.html , kup dwa, ustaw po jednym w każdej ze stref i sprawdź czy temperatura jest odpowiednia. Jeśli będzie za mała, kup mocniejszą żarówkę (najlepiej lustrzaną).

Druga sprawa to żarówka UVB - emituje ona promienie słoneczne, zapewniając żółwiom witaminę D. Na anglojęzycznych stronach polecają raczej świetlówki (podłużne tuby), podobno te z gwintem E27 mogą niszczyć żółwiom wzrok - ale w tej kwestii lepiej, żeby wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony. Koszt takiej świetlówki to od 50 do 100 złotych, ale stety niestety jest ona niezbędna.

 

Dalej... mam problemy z podłożem. Wiem, że powinno być równe, różnorodne. Przez pewien czas stosowałam korę, później przeniosłam się na ziemię z ogródka z piaskiem, ale żółw niesamowicie się w tym brudził i w końcu jednak posypałam tą korę na wierzch... Wiem też, że podłoża powinna być wyższa warstwa, ale jednak nie jestem pewna tych rzeczy, więc poproszę o pomoc jak dobrze je zrobić. 

 

Żółwie lubią się zakopywać, więc co najmniej 10 centymetrów tego podłoża powinnaś im zapewnić. Co do rodzaju - na polskich forach bardzo chwalą darń, na zagranicznych zaś polecane również jest torf kokosowy - jest nieco miększy niż darń, żółwie łatwiej mogą się zakopywać, jednak trzeba bardzo dbać o nawilżanie, ponieważ bardzo lubi wysychać i pylić. Jeśli masz czas na regularne sprawdzanie i podlewanie, to świetnie zda egzamin. Kupisz to za grosze, starcza na długo.

 

czasami w moczu jest białe coś

 

Wszystko w porządku. W ten sposób żółwie sikają. Jeśli ma to konsystencje pasty do zębów, to jest super. Jeśli jest bardziej pyliste, wtedy żółw jest niewystarczająco nawilżony - wymocz go dwa razy na tydzień w letniej wodzie po 15 min.

 

 

Jeśli masz jeszcze jakieś kwestie, postaram się pomóc :)


W temacie:Miesięczny żółw grecki

06 sierpnia 2017 - 21:41

Dzięki raz jeszcze za odpowiedź! 

Pytanie o trzymanie dwóch żółwi w jednym terrarium wzięło się przez ziarno niepewności zasiane w sklepie zoologicznym, w którym jedna z "ekspertek" (m.in. twierdziła, że żółw stepowy znajdujący się na stanie jest żółwiem lamparcim i "bardzo łatwo pomylić te gatunki") powiedziała, że należy być ostrożnym kiedy większy żółw zaczyna wchodzić na mniejszego i sprawdzać czy jest od niego większy (w domyśle silniejszy). W trakcie dnia raczej żyją w zgodzie, natomiast kiedy idą spać, mniejszy zakopuje się w podłożu, a większy idzie dokładnie w to samo miejsce i zakopuje się dokładnie na nim. To normalne?

A druga sprawa, oba żółwie zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy trzymają się głównie ciepłej i suchej strefy, co jest zdecydowanie odmienne od tego co wyczytałem wcześniej, gdzie strefa wilgotna i chłodniejsza miała być tą do spania.

Na razie chyba tyle  :-D


W temacie:Miesięczny żółw grecki

06 sierpnia 2017 - 17:20

Dzięki za odpowiedź!

Czyli nie powinienem go póki co ruszać z terrarium? Są ostatnie dni w miarę ładnej pogody.

W najbliższym czasie mam w planie wymeinić kokos na darń.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie trzymania dwóch żółwi w jednym terrarium - czy jest to bezpieczne? Za około rok planuje dobudować kolejne, natomiast pytanie dotyczy chwili obecnej. Jeden ma 4,5cm, drugi 6cm.

Pozdr!© 2001-2022 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.