Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


lukasmce

Użytkownik od 29 kwi 2016
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny cze 21 2019 12:41

Moje tematy

Akwaterrarium dla czerwonolicego

21 kwietnia 2019 - 10:59

Dzień Dobry wszystkim,

Posiadam żółwia czerwonolicego. Żółw nigdy nie miał zrobionego porządnego terrarium, bo nie ukrywam nie miałem pieniędzy na to, żeby mu takowe zafundować, więc powoli się rehabilituje i chce coś stworzyć.

Żółw ma akwarium 60x30x30 [cm].

Niestety jest to tylko akwarium, jako, że żółwik mocno brudzi, w pierwszej kolejności chciałbym zakupić dla niego filtr. Przeczytałem trochę postów na ten temat oraz odwiedziłem stronę czerwonolicy.pl, gdzie zaczerpnąłem trochę porad i w sumie wybór padł.

Chciałbym, aby ktoś utwierdził mnie w tym, że zrobię to dobrze, ponieważ jestem tak naprawdę jeszcze zielony w tym temacie.  

Jako filtr mechaniczny (wstępny) chciałbym zastosować filtr denny firmy AQUAEL Aqua Shut, na który będzie położony żwirek.
Jako filtr główny chciałbym zastosować AQUAEL Multikani 800 (w zestawie jest deszczownica, zeolit oraz "bakterie startowe").
 

I tutaj rodzą się moje pytania:

1. Czy pompę założyć na wejście czy wyjście?
Rozsądek podpowiada mi, żeby dać na wyjście, bo wszelkie zanieczyszczenia zostaną zatrzymane w filtrze i pompa teoretycznie nie powinna się zapychać, z drugiej strony, pompa może przez to mieć mniejszą wydajność (bo filtr będzie oporem dla pompy).

W przypadku założenia jej na wejście, wydaje mi się, że szybko będzie się zapychać.
Myślałem o stworzeniu jeszcze dodatkowego „filtra”, który pod wpływem siły odśrodkowej będzie zostawiał cięższe zanieczyszczenia w pojemniku (za filtrem dennym, ale przed pompą na wejściu), tylko czy jest sens?

 

2. Filtr denny ma średnicę komina fi 20, natomiast na wejściu filtra multikani jest rurka o średnicy 16.
Jaką redukcje zastosować (nie mogę nigdzie znaleźć redukcji 16/20)?Jedyne jakie znajduje to 16/22 na 12/16 (rozumiem, że 16 to wewnętrzna średnica rurki, a 22 zewnętrzna średnica tej samej rurki i redukcja jest na rurkę o średnicy wewnętrznej 12 i zewnętrznej 16) co podpowiada mi, że jednak nie będzie ona pasować i będzie nieszczelność na łączeniu.

3. Co jaki czas należy zmienić zeolit? Na jednych stronach jest napisane, że powinno się zmienić co 30 dni, natomiast czytałem też, że u niektórych śmiało pół roku wytrzymuje. Jak to weryfikować?

4. Co zastosować jako „wyjście” dla żółwia? Znalazłem tzw. wyspy dla zółwia, tylko czy są one praktyczne? nie odklejają się pod wpływem cieżaru żółwia? Może ktoś ma taką wyspę i mógłby się wypowiedzieć w tym temacie?

Na razie żółwik jest ciągle wyciągany co jakiś czas z akwarium, żeby mógł trochę pochodzić po lądzie, a później wkładany z powrotem. Wcześniej przez bardzo długi czas miał kamień na którym mógł siadać, ale kamień dość mocno niszczył akwarium, przez co chciałbym uniknąć powtórki (szczególnie, że jeżeli zastosuje filtr denny to kamień mógłby go uszkodzić).

Przy okazji chciałbym życzyć zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych :)

 







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.