Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


BlackAnts

Użytkownik od 23 paź 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 13 2024 21:45

#1880192 Występowanie

Napisany przez BlackAnts na 11 czerwca 2019 - 21:33

Podeślij zdjęcia królowych to spróbujemy je zidentyfikować.




#1762056 Mrówki Śląsk :)

Napisany przez BlackAnts na 03 czerwca 2016 - 18:41

Na śląsku najczęściej odbywają się rójki Myrmica rubra (rójki sierpień-wrzesień), Camponotusy, głównie herculenaus  (rójki w czerwcu) ale szukając dobrze i ligniperdus się trafi :D Naturalnie Tetramonium caeaspitum (rójka czerwiec-lipiec). Ogólnie rzecz biorąc teraz roją się Formica rufa a tych radziłbym nie zbierać bo są pod częściową ochroną :).

 

Szukając dobrze znajdziesz więcej rodzajów mrów, wystarczy tylko dobrze się przygotować ;). Udanych połowów !




#1717899 HODOWLA MRÓWEK - przygodę czas zacząć!

Napisany przez BlackAnts na 23 października 2015 - 19:24

1. Początki Myrmekologii

Myrmekologia, z łacińskiego słowa myrmex “mrówek” oraz “logos” studium”, to odnoga etymologii zajmująca się badaniem życia mrówek. Pojęcie to sięga roku 1865 - to właśnie wtedy zainteresowanie tematem było największe. Zaczęły pojawiać się pierwsze opracowania i opisy gatunkowe. Co ciekawe, początkowo były one tworzone przez psychologów oraz socjologów - przez osoby powiązane z tematem funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Jeden ze szwajcarskich psychologów, Auguste Forel, napisał pierwszą książkę obejmującą tematykę mrówek - La Fourmilière (kolonia mrówek”). Wczesne badania Forela obejmowały próby łączenia gatunków mrówek w kolonii. Opisał w niej (w książce) między innymi zjawisko polidomii (zajmowanie przez królową wielu gniazd) i porównał je z organizacją państw i narodów.

 

 

 

 

W 1910 roku naukowiec identyfikujący się nazwiskiem Wheeler wygłosił przemowę nazwaną  „The Ant-Colony as a Organism” w której omówił zjawisko tworzenia super-kolonii. Naukowiec uważał, że trzonem prawidłowego funkcjonowania kolonii, oprócz królowej, jest trofalaksja, czyli dzielenie się pokarmem przez mrówki.

 

 

Tak rozpoczęła się debata traktująca temat myrmekologii. Ta stały się początkiem naszych zainteresowań i sprawiły, że miliony laików, na całym świecie, zaczęło zagłębiać się w niesamowity świat mrówek. [1]

Źródło: wikipedia.org/Myrmecology

 

2. Jak zacząć hodowlę mrówek?

Dalsza część tego artykułu będzie się opierać nie tylko o badania, ale o doświadczenie i subiektywne zdanie forumowiczów i ekspertów w dziedzinie. Naszą debatę zaczniemy od wymogów, jakie musimy spełnić, aby móc zacząć cokolwiek robić.

 

Fakty są takie - potrzebujemy sprzętu. Podstawowym błędem każdego początkującego jest próba hodowli mrówek w drogich, ogromnych, bijących przepychem formikariach - a nie tędy droga! Jedyne czego potrzebujemy to probówki, waty, wody no i oczywiście ... mrówek, a jakich - to zaraz.

 

Gdy już jesteśmy pewni, że chcemy dołączyć do wyjątkowego grona hodowców i nasi współlokatorzy nie mają zdiagnozowanej entomofobii (lęk przed owadami), czas zacząć budować ich pierwszy dom.  

 

PRZYGOTOWYWANIE PROBÓWKI - PIERWSZEGO GNIAZDA DLA MRÓWEK

 

Najważniejszym elementem jest probówka z watą nasiąkniętą wodą. Na rynku oferowane są przeróżne warianty probówek - z dziurkami wentylacyjnymi, z korkami celulozowymi, z wkraplaczami. Dla nas najważniejsza jest dobra widoczność i odpowiednio dobrana probówka do rozmiarów i możliwości królowej. W związku z tym zalecamy używanie tuby szklanej (najlepsza widoczność), jak najdłuższej. Jeżeli chodzi o średnice - powinna być dostosowana do rozmiarów królowej, tak, aby bez problemu mogła się obrócić i złożyć jajeczka.

 

Woda którą uzupełnimy probówkę może, ale nie musi być przegotowana i odstana. Ta wykazuje mniejsze właściwości bakteryjne, dzięki czemu nasza wata wolniej zaczernieje.









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.