1. Najprostszym sposobem montażu świetlówki jest kupno gotowej oprawki.(dostępne w sklepach budowlanych oraz oświetleniowych). Kiedy mamy już taką oprawkę wkładamy po prostu naszą świetlówkę UVB w plastikowe końcówki znajdujące się na dwóch krańcach oprawy. Jest kilka różnych sposobów zamontowania takiej oprawy w terrarium:
A) Pierwszym i najprostszym sposobem jest zamontowanie całej oprawy w środku terrarium. Do tego celu należy wywiercić otwór, przez który przejdzie kabel zasilający. Następnie, aby zaczepić oprawę w terrarium z drewna, należy wkręcić do ściany czy sufitu dwa wkręty o dużych głowach (na górze świetlówki znajdują się dwa otwory, w które włożymy głowy wkrętów). Przez otwór wkładamy kabel zasilający i podłączamy go do oprawy. Zaczepiamy całą oprawę o wkręty i podłączamy oprawę do zasilania. Przy szklanym terrarium różnica jest taka, że kabel zasilający wpuszczamy przez wentylację, a oprawę przyklejamy sylikonem.
B) Drugim, trudniejszym sposobem zamontowania oprawy jest wpuszczenie do środka zbiornika samej świetlówki i zostawienie całej oprawy na zewnątrz. Pierwszym krokiem jest wycięcie w pokrywie odpowiedniego otworu. Jego długość powinna być nieco większa od długości świetlówki zamocowanej na oprawie (wraz z końcówkami), szerokość zaś taka by krawędzie oprawy swobodnie opierały się o sufit zbiornika, w którym wycięty będzie otwór. Kiedy mamy już wycięty otwór, wkładamy do niego świetlówkę. W ten sposób zyskujemy wiele miejsca w terrarium:


2. Najbardziej skomplikowanym sposobem lecz najwygodniejszym i najbardziej praktycznym w terrariach szklanych jest zbudowanie oprawy na świetlówkę z żarówki energooszczędnej. Montaż jest dość skomplikowany, dlatego zajmiemy się nim bardziej szczegółowo (opis by misiekliban ) :
Niezbędne materiały i narzędzia:
-tania świetlówka kompaktowa o mocy odpowiadającej mocy świetlówki terrarystycznej, lub wyższej (na wszelki wypadek lepiej zastosować wyższej),
-przewód podłączeniowy np. ze starego przewodu 220V,
-cyna,
-lutownica,
-przyrząd do ściągania izolacji z przewodów elektrycznych (lub nożyk)
-zapalniczka,
-odcinki koszulki termokurczliwej
-mały śrubokręt,
-wiertarka,
-wiertła średnicy: 4mm, 6mm
-dwie blaszki (kątowniki)
-puszka elektryczna
-sylikon akwarystyczny
-oprawki bryzgoszczelne
-kawałek duta miedzianego
Uwaga!
Wszystkie prace wykonywać z odłączonym napięciem.
Nie ponoszę jakiejkolwiek odpowiedzialności za wadliwe funkcjonowanie urządzenia, a także za możliwe narażenie życia ludzkiego.
Niniejszych przeróbek każdy dokonuje na własną odpowiedzialność!
Wykonanie:
świetlówka kompaktowa:
-za pomocą śrubokręta podważamy delikatnie (na całym obwodzie) miejsce łączenia obudowy świetlówki kompaktowej i rozdzielamy obie części:

-po rozdzieleniu widoczne są połączenia do sieci oraz dwie pary połączeń do świetlówki (spójrzmy jak sparowane są te przewody - tak samo trzeba będzie podłączyć je do świetlówki akwarystycznej):

-odcinamy przewody - dwie pary przewodów tuż przy świetlówce, natomiast parę przewodów zasilających w odległości około 2cm od płytki drukowanej:

-ściągamy końcówki izolacji (ok. 5mm) z przewodów zasilających (przewody doprowadzone do świetlówki były w moim przypadku bez izolacji, a tylko w lekko nasuniętych koszulkach) i cynujemy z przewodem którym bedziemy zasilać świetlówke.

Budowa obudowy:
-w kątownikach wiercimy otwory - dwa na śruby mocujące oprawkę do kątownika (1), dwa na śruby mocujące oprawkę na kątowniku do pokrywy (3) oraz jeden większy na wyprowadzenie z oprawki przewodów zasilających (2):

-robimy pierwszą przymiarkę usytuowania kątowników i wiercimy otwory do zamocowania kątowników z oprawkami lub przyklejamy na sylikonie w przypadku terrariów szklanych,
-tniemy przewody zasilające na 4 równe odcinki
-przylutowujemy przewody zasilające do 2 cm kawałków drutu miedzianego,
-po przylutowaniu obcinamy drut miedziany w odległości ok. 8 mm od miejsca lutowania,
-po przylutowaniu obcinamy drut miedziany w odległości ok. 8 mm od miejsca lutowania

-przykręcamy każdą oprawkę do kątownika (dla bezpieczeństwa uszczelkę oprawki można posmarować silikonem akwarystycznym przed skręceniem),
-po przykręceniu łebki śrub mocujących oprawkę smarujemy grubą warstwą silikonu akwarystycznego (by nie zardzewiały),
-smarujemy silikonem akwarystycznym płaszczyznę kątownika, która będzie miała styczność z górną ścianką terrarium, przekładamy śruby przez otwory i przykręcamy kątowniki do górnej ścianki,
-Jeżeli mamy terrarium szklane to mocujemy na samym sylikone lecz dociskamy żeby nam nie odpadło.
-nakrętki śrub po stronie wszystkich kątowników jak poprzednio pokrywamy warstwą silikonu akwarystycznego,
-na świetlówkę nakładamy przykręcane części oprawek, wciskamy świetlówkę w oprawki i skręcamy

w czasie schnięcia silikonu możemy zamontować dławik elektroniczny do świetlówki
Po przylutowaniu wszystkich przewodów sprawdzamy czy układ działa i jeśli wszystko jest OK możemy wypalić rozgrzanym nożem szczeliny na przewody w puszkach elektrycznych i umieścić w nich dławiki:

po wyschnięciu silikonu i zamontowaniu dławików w puszkach, sprawdzamy dokładnie czy wszystkie wyprowadzenia przewodów z kątowników są całkowicie pokryte silikonem i nie ma możliwości przedostania się wilgoci do oprawki oraz czy przewody dobrze trzymają się, Jeśli zauważymy choćby mały otwór koniecznie zaklejamy go silikonem.
ps. z góry przepraszam za rozmiar zdjęć i ich jakosc.