1. Czyli mogę na matę położyć płytkę z terakoty i na to dopiero ręczniki ?
2. Temat wentylacji muszę przemyśleć - widzę, że muszę z tym coś zrobić.
3. Czyli żarowka musi być przede wszystkim jako źródło światła i wtedy może być ledowa, jeśli będzi zbyt zimno to zmienić ją na zwykłą, aby dwała również ciepło ?
4. Na temat suplementacji nie mówił albo tego nie wychwyciłem (rozumiem, że pytasz o żywienie). W tym zakresie też mam pytania, bo znowu co strona to inne sugestie. Wraz z gekonem od hodowcy zamówiełm karmówkę (mącznik młynarek), aby nie zmienić pokarmu stosowanego u hodowcy. Jak na razie (mam go do środy) gekon apetytu nie stracił, zjada po kilka robaków dziennie. Kupiłem "Sera reptil, reptilin, Witaminy" w płynie, ale na razie go nie podawałem. Inna sprawa, że wprost o suplementację diety hodowcy nie pytałem. Czytając różne, wypowidzi wygląda na to, że trzeba gekonowi podawać wapń z lub bez witaminy D3 oraz witaminy w proporcjach 3:1 (wapń/sepia: witaminy). Dotychczas miałem różne zwierzaki, ale gekona nie.
Dzięki. Tylko, że hodowca odradzał stosowanie tego typu podłoża sugerując możliwość zjedzenia go przez gekona. Wprost zalecił ręczniki papierowe.
Ad.3
Nie mam pewności, czy sam kamień zapewni wystarczającą temperaturę (28-32 stopnie), stąd też mata. Termometr T1 jest praktycznie na macie postawiony i wskazuje ok 35-37 stopni. Stąd moje pytania o doświetlenie i dogrzewanie lampą.
Ad.4
Akwarium nie jest szczelnie zakryte, ciepłe powietrze może uchodzić. Czy w tej sytuacji problem wentylacji nadal istnieje ?
Ad.5
Czy w moim przypadku 1 żarówka 25 W wystarczy ?
Ad. 6
Dzięki.
Nie chodziło mi o ewentualne naświetlanie, ogrzewanie gekona, Tylko o możliwość zobaczenia co on robi, bez narażania go stres związany z włączeniem zbyt mocnego światła. Osobiście chodzę późno spać (23-1), więc chciałbym do niego zajrzeć bez stresowania.
Z Twojej odpowiedzi wnioskuję, że słabe czerwone światło, nie szkodziłoby w takich okolicznościach?
1. "Po pierwsze to czemu zabierasz sie za coś o czym nie masz pojęci."
Całe życie się uczymy (bez złośliwości, Ty też od czegoś zaczynałeś).
2. "W akwarium się trzyma rybki a nie gada dla nich potrzebne jest terrarium z odpowiednią wentylacją."
Z opisów, które znalazłem wynika, że o ile akwarium nie przekracza 40 cm wysokości, to otwory wentylacyjne nie są potrzebne. Dlatego uznałem, że jest OK.
Ale Twoje zdanie, jest również cenną uwagą.
3. " ... musi być zachowany cykl dnia i nocy w stosunku 12h/12h"
Jeżeli terrarium znajduje się w zwykłym pokoju z dostępem do światła dziennego oraz sztucznego (lampa sufitowa), to czy to oświetlenie jest również wymagane?
4. "Mata powinna być odpowiednio zabespieczona ...."
W jaki zatem sposób się ją zabezpiecza ?
Kamień grzewczy ma podobną temeraturę ok 37 stopni. W opisach mowa jest o wyspie cieplnej z temteratura dochodzącą do 40 stopni. W moim przypadku ponad połowa terrarium jest wolna od elementów grzewczych. Dzęki temu gekon może wybrać właściwą strefę.