Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Kubis89

Użytkownik od 17 lip 2014
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lut 10 2024 18:48

#1896992 Niechęć do pokarmu roślinnego

Napisany przez Kubis89 na 18 lutego 2020 - 20:17

Poprobuj z innymi roślinami. Większość agam uwielbia trzykrotkę, polecam spróbować z nią.
Jedna z moich agam też strasznie długo przekonywała się do zielonego. Pamiętam że poskutkowały kiełki słonecznika podawane z pęsety.
Czasem krótką głodówka dobrze robiła. Np. jak wyjezdzalem na weekend to zostawiałem bazylię w misce i jakoś w końcu zaczęła znikać. Cierpliwości, z czasem coś odpali :)


#1896838 co dolega mojej agamie?

Napisany przez Kubis89 na 16 lutego 2020 - 19:47

Kurde... brak uvb oraz terra 60cm długości. Powiem szczerze, dziwne że agama jeszcze żyje bo to przeczy wszelkim zasadom zapewnienia odpowiedniego bytu dla tego gatunku. W takim wypadku ciężko jakkolwiek odpowiedzieć na Twoje pytanie. Niemal na pewno zwierzak ma krzywicę ale to może być kropla w morzu. Zaszkodzić mogły drewnojady, które absolutnie nie mogą stanowić podstawy diety.
Niestety błędy w hodowli przez taki kawał czasu mogły wyrządzić absolutnie wszystko. O okresowe badania kału nawet nie pytam.
Udalbym się Jak najszybciej do weterynarza od gadów


#1894369 Moja młoda agama brodata co chwile zmienia kolor, jest ospała i nie chce pić

Napisany przez Kubis89 na 18 stycznia 2020 - 22:25

Jak turki sprawiają Ci problem to kup dubie. Są łatwiejsze w obsłudze od turkow. Tak jak pisali poprzednicy,nie podawaj macznikow. Możesz nimi urozmaicić karmienie raz na dwa tygodnie albo po prostu dorzucać co jakiś czas 2-3 sztuki na koniec karmienia (taka forma deseru).
Również jak już wspomnieli poprzednicy, kupa do badania. Agama dodatkowo pewnie przechodzi jeszcze stres związany z aklimatyzacją. Ogranicz czynności przy terra do minimum.

P.s.
Nie wiem czy trafiłeś gdzieś na info o docelowym wymiarze terrarium. Pamiętaj żeby zacząć już kombinować większy zbiornik


#1720386 Terrarium

Napisany przez Kubis89 na 03 listopada 2015 - 01:36

Wentylacja powinna wystarczyć. Sporo jest tych otworów, natomiast kabel grzeczy który się aktualnie znajduje w tej ofercie dla agamy sie już nie nadaje. I jeśli chodzi Ci o pogona vitticeps, to terrarium jest zamałe. Chyba ze chcesz trzymać tam pogona henrylawsoni (mniejszą odmianę agamy brodatej), to wtedy jest ok. Tylko wywwalić ten kabel i dać normalne żarówki grzewcze + UVB




#1690045 Agama Brodata kilka pytań

Napisany przez Kubis89 na 15 czerwca 2015 - 23:45

1. Generalnie nie ma większych przeciwskazań. Przyjęło się, że mniejsze terra dla młodym agam ułatwia im aklimatyzację, ale wsadzenie nawet młodej jaszczurki do docelowego terrarium nie jest błędem, co więcej zmniejsza stres powstały w późniejszych przeprowadzkach. Natomiast wymieary podane przez Ciebie, czyli 100/60/? są za małe na zbiornik docelowy
2. Tak, potrzeba specjalnej żarówki emitującej promienie UVB + źródło ciepła, czyli zwyczajna żarówka o odpowiedniej mocy.
3. Nie, nie jest niezbędne, natomiast taki programator jest tani, łatwy w użyciu i bardzo ułatwia nam życie. Nie musisz wstawać rano żeby włączyć światła, nie musisz pamiętać o ich wyłączeniu itp.
4. Jeśli pod hasłem "dekoracja" kryje się jeszcze podłoże, to raczej nie. Pamiętaj tylko o tym, zeby w terrarium panowała odpowiednia różnica temperatur. Musi być coś w rodzaju jaskini/kryjówki gdzie będzie najchłodniej i wyspa ciepła, pod żarówką ogrzewającą.
5. Jeśli wentylacja jest odpowiednia to tak. Basen/miska z wodą + zraszanie raz dziennie powinno dać książkową wilgotność. Oczywiście jeśli higrometr będzie położony blisko żarówki grzewczej, to zacznie wariować i nie po kilku minutach od pryskania wskaże ok 10-15%. Pomiaru należy dokonywać mniej więcej na środku terrarium.




#1681947 czy moja smaczyca bedzie miala tu dobrze

Napisany przez Kubis89 na 06 maja 2015 - 22:43

jakikolwiek market budowlany. OBI, Praktiker, castorama itp. Zwykła żarówka typu spot light. Koszt około 5-10 zł.

Jeśli teraz masz za dużą temperaturę to zobacz jaka jest moc żarówki. Analogicznie kup mniejszą.




#1634354 Pokarm + witaminy dla agamy brodatej

Napisany przez Kubis89 na 27 listopada 2014 - 23:53

Generalnie mączniki i drewnojady traktuj jako dodatek. Jak smok podrośnie to też nie może jechać na takiej karmówce. Raz w tygodniu, czy 2-3 razy w tygodniu na "deser" po świerszczach lub karaczanach kilka sztuk, nie więcej. Do tego zauważyłem że mączniki kiepsko się obsypują suplementami w porównaniu do świerszczy czy karaczanów.
Także raczej nastaw się na świerszcze, szarańczę czy karaczany.
Pozdrawiam!




#1631865 Pierwsza Agamka

Napisany przez Kubis89 na 20 listopada 2014 - 13:14

Witam. Jeśli chodzi o płeć i odmianę barwną, to nie da się tego przy takich malcach określić, a już na pewno nie po zdjęciach. Co do gatunku, to są die opcje, albo pogona vitticeps, albo pogona henrylawsoni, czyli mniejsza "wersja" agamy brodatej. Na bank ktoś to tutaj Ci określi, ja nigdy nie byłem z tego dobry :)
Teraz podłoże. Na początek daj zwykłe bezbarwne ręczniki papierowe. Łatwiej będzie Ci sprzątać, karmić i zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Mączniki są dobre, ale raz na jakiś czas. Nie jako podstawa diety. Są ciężkostrawne. Najlepiej karm malucha świerszczami odpowiednio małymi. Terrarium dobre, ale na chwilę. Przy dobrych warunkach i suplementacji jaszczurka urośnie baardzo szybko, więc już powinieneś myśleć nad większym terraruim docelowym. Minimalne wymiary zalecane to 120szer. 60wys. 60głęb. Mam nadzieję że o oświetleniu UVB, oraz o suplementacji, czyli witaminach i wapniu wiesz. 
Zapraszamy do lektury :)
http://pogona.pl/

 

edit: Kalinka mnie uprzedziła, więc przepraszam za nabicie postu :)




#1630673 Zdjęcia terrariów dla naszych brodatych ulubieńców :)

Napisany przez Kubis89 na 16 listopada 2014 - 18:58

Masz już jaszczurkę w terra, a jeszcze nie masz UVB? Chyba trochę nie po kolei zakupy...




#1623599 Wylinka, kąpiel potrzebuję porady.

Napisany przez Kubis89 na 22 października 2014 - 17:11

Zwiększ wilgotność w terrarium i może lepiej wstrzymaj się z kąpielą. Jeśli zauważysz problemy z wylinką to podejmij próbę kąpieli. 




#1615624 Żarówka grzewcza włącza się i wyłącza co około20 sek.

Napisany przez Kubis89 na 25 września 2014 - 22:18

Poprawna suplementacja zdrowej Agamy zależy od jej wieku. Jeśli to młody smok (do 3-4 miesięcy) podajesz mu wapń bez witaminy D3 5 razy w tygodniu, natomiast witaminy z D3 2x na tydzień. Dobrze by było nie ustawiać tego w proporcjach 5-2, czyli w tyg wapń, a weekend witaminy. Najlepiej np. poniedziałek i piątek witaminy, reszta dni wapń. Nie mieszaj witamin z wapniem, podawaj je osobno. Większe smoki mogą dostawać witaminki raz w tygodniu. Pisałeś wcześniej, że gdzieś znalazłeś informację o 45stopniach pod żarówką grzewczą, To zdecydowanie za dużo. 37-40 stopni to idealny przedział. 
Sprawdź czy Twój wapń nie zawiera wit D3. Zoomed'owskie produkty mają taką informację na opakowaniu.
Z lektur wszyscy tutaj polecą Ci http://pogona.pl/ Tutaj masz zdecydowanie najlepsze i najpotrzebniejsze informacje o brodaczach.




#1614285 Przygotowania na przyjęcie młodej Agamy brodatej

Napisany przez Kubis89 na 21 września 2014 - 23:53

Z tego, co mówił kolega od którego kupiłam terrarium (a jeszcze karaczanek żywy w nim biegał) to karmówka raczej w domu nie przeżyje za długo sama bo musi mieć ciepło i dużą wilgotność. Ale nie wiem, może chciał mnie uspokoić ;)

To tak jeszcze trochę odkopię. Na tym forum jest dział "karmówka", a tam często poruszane są tematy ucieczek. Wyższa temperatura i wilgotność, owszem, są potrzebne ale bardziej do rozmnażania. Karaczany przeżyć mogą w naszych warunkach bardzo długo. Czytałem, że ktoś znajdywał pojedyńcze osobniki nawet i rok po zlikwidowaniu hodowli. Co do warunków rozrodczych, to w naszych domach nie brakuje wentylacji czy dziur gdzie temperatura i wilgotność są wyższe, niż w pomieszczeniach. 
Oczywiście ten post tylko dla przestrogi, żeby jednak uważać na karmóweczkę :) bo przeżyć może doskonale. Jeśli jednak mówimy o pojedyńczych sztukach to i krzywdy nam nie zrobią i zapewne znajdą sposób, zeby z domu się ulotnić. Gorzej jak poucieka cała hodowla. 
Przepraszam za offtop!




#1610141 Wykańczanie terrarium

Napisany przez Kubis89 na 08 września 2014 - 20:06

Jasne że można na piankę dać Atlas. W zasadzie najbardziej sprawdzony środek przy budowie ścianki. Najlepszy wydaje się być klej "atlas plus". Po położeniu 3-4 warstw samego atlasu dajesz warstwę finalną z pigmentem takim jak do farb. Wybierasz sobie kolor, mieszasz go z atlasem i nakładasz. Masz tu na forum całe mnóstwo różnych manuali, tutoriali i opisów jak to zrobić. Oczywiście możesz dodać do tego piasek, ale po wyschnięciu będzie się sypał, wiec nadmiar usuwasz i gruntujesz. Ja osobiscie zaliczyłem wtopę z pigmentem, gdyż kolor z opakowania da się uzyskać po zmieszaniu z białą farbą, a nie szarym atlasem. zamiast beżu wyszedł raczej "sraczkowaty", więc nie bawiłem się już w pigmenty tylko użyłem beżowej zaprawy do fugowania, również firmy atlas. Powodzenia!




#1603678 Jaka wielkość terrarium dla Agama brodatej

Napisany przez Kubis89 na 20 sierpnia 2014 - 12:41

Minimum "podręcznikowe" to 120/60/60

Każdy poleci Ci stronę pogona.pl
Tam znajdziesz wszystko co potrzebne ;)




#1603302 Koperek - czy można go podawać agamom brodatym, jak często?

Napisany przez Kubis89 na 19 sierpnia 2014 - 12:15

"Bardzo ważne jest również jak największe wyeliminowanie szkodliwych roślin z menu naszych brodaczy (jak kapusta pekińska, brokuły, i inne rośliny posiadające szczawiany - powodują utrudnienie wchłaniania wapnia i goitryny - powodują uszkodzenie tarczycy ) "

"Koperek - Wysoka zawartość witaminy C, wysoka zawartość szczawianów"

Źródło: pogona.pl











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.