Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


dark1s

Użytkownik od 15 maj 2014
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lut 25 2024 06:25

#1971061 Mocowanie korzenia w "powietrzu"

Napisany przez dark1s na 20 listopada 2022 - 23:05

OSB się zacznie łuszczyć .... stąd sklejka. Drewno polecałbym trochę twardsze, może ci się uda dostać jakąś łatę modrzew, buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz ... te są twarde i wytrzymałe. Sosna to badziew niestety, wiem że najbardziej dostępna ...

 

Jeżeli chcesz "użytkować" wnętrze konaru, to pamiętaj że jeżeli zwierzak tam wejdzie, nie będziesz miał żadnej możliwości nadzoru nad nim, a nawet go nie będziesz miał jak wyciągnąć! Poza tym jak tam posprzątasz? Będzie to przestrzeń do której nie będziesz miał dostępu.

 

Zgadza się, że dobrze zamocowane nr. 1 i nr 2 utrzymają całość, więc nr 3 można opuścić.




#1971058 Mocowanie korzenia w "powietrzu"

Napisany przez dark1s na 20 listopada 2022 - 22:38

Jeżeli chodzi o wkręcanie rzeczywiście nie bałbym się tak bardzo nieszczelności w takim miejscu, chyba że planujesz tam jakiś wodospad albo coś takiego. Jeżeli nie, to wkręty niewiele zmienią, a w dodatku za pomocą silikonu uszczelnisz otwory.

 

Rozmyślając o twojej sytuacji, zamocowałbym chyba konstrukcję utrzymującą korzeń w miejscu z lewej strony i na górze .... zrobiłem rysunki poglądowe ^^

 

 


Nie używaj OSB, rozpadnie się po czasie. Sklejka zostanie przez lata.

 

Jakie terrarium zamierzasz zrobić, mokre, wilgotne czy suche???

Załączone miniaturki

  • RYSUNEK MOCOWANIE 002.jpg
  • RYSUNEK MOCOWANIE 001.jpg



#1971054 Mocowanie korzenia w "powietrzu"

Napisany przez dark1s na 20 listopada 2022 - 20:29

Pianka nie udźwignie takiej konstrukcji, wcześniej czy później (raczej to pierwsze) pojawią się luzy, a później szybko zrobi się gorzej.

 

Jeżeli nie chcesz wiercić w ścianie bocznej, doklej do niej "klocek" sklejki liściastej wodoodpornej (Casto, Łobij, Merlin) z jednej i drugiej strony. Możesz go ładnie dociąć mniej więcej do otworu, lub zostawić kwadrat / prostokąt. Do niego przymocuj mechanicznie (wkrętami od dołu / tyłu, żeby nie było na widoku) konar. Jako kleju możesz użyć Mamut Glue firmy Bostik, Nie rozszczelnisz w ten sposób zbiornika.

 

Na folię po całości dałbym dodatkowo warstwę Delfina (firma Atlas) jako grunt, bo do samej folii nie wszystko chce się czepiać. Delfin ma atesty do styczności nawet z żywnością, więc jest jak najbardziej zalecany do terra, ja używam od wielu lat. Do niego klej na pewno złapie, w ścianki później też łatwiej wykończysz..




#1962815 Sterownik do terrarium dla początkujących

Napisany przez dark1s na 20 czerwca 2022 - 07:21

Szacun Wojtku i gratuluję dotarcia do "finalizacji projektu"!




#1949546 Lakier WODOODPORNY

Napisany przez dark1s na 02 listopada 2021 - 03:14

Jeżeli chodzi o żywice epoksydowe i zawarte w nich utwardzacze to tylko całkowicie utwardzona żywca epoksydowa jest nietrująca względnie bezpieczna dla żywności. W stanie płynnym zarówno żywica epoksydowa, jak i powstające opary, są zawsze trujące! Także w czasie i do zakończenia procesu pełnego utwardzenia może następować odparowywanie toksycznych związków. Podczas utwardzania się żywic poliestrowych odparowuje monomer styrenu, który jest dosyć niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia, w dodatku w dosyć dużych ilościach, nawet do 5-6%.

 

Nie rozumiem do końca jak chcesz wykorzystać folię PVC ... na chropowatej powierzchni klej folii nie chwyci, folia potrzebuje raczej gładkiej powierzchni. W dodatku jeżeli jest tam ciągły dostęp wody to nie wróżę ci żeby to długo wytrzymało, cokolwiek byś z tym nie zrobiła.

 

Najsensowniejszą opcją jest chyba jednak silikon. Użyłbym silikonu NEUTRALNEGO, (nie kwaśnego) i parę opcji do wyboru: DEKARSKI - największa wodoodporność, O PODWYŻSZONYM STOPNIU HIGIENY - po pełnym wyschnięciu całkowicie nietoksyczny, stosowany w pomieszczeniach o podniesionych wymogach czystości i sterylności, w salach szpitalnych, laboratoriach, w przemyśle farmaceutycznym, gastronomicznym i spożywczym, MONTERSKI - wodoodporny i elastyczny, bez rozpuszczalników, wypełniaczy, plastyfikatorów, czy innych szkodliwych substancji, zaś po utwardzeniu pozostaje nietoksyczny i jest nieszkodliwy dla organizmów żywych.

 

Oczywiście MUSISZ sprawdzić dla każdego rodzaju / producenta opis i skład. Tak z założenia można powiedzieć, że im mniej składników dodatkowych i dłuższy czas wiązania tym będzie łagodniejszy dla otoczenia.




#1927293 Jak zabezpieczyć terrarium z płyty meblowej przed wilgotnością?

Napisany przez dark1s na 08 lutego 2021 - 09:22

Folia w płynie działa jak najbardziej, możesz też zastosować taśmy gumowane do łazienek na łączeniu płyt, przyklejając je folią i . Ja zawsze w swoich terra na folię w płynie daje na dno i parę centów na ścianki płytki + fuga.

 

Folię w płynie TRZEBA czymś zabezpieczyć ponieważ nie jest to bardzo twarda powierzchnia, a każda perforacja powłoki to ewentualny problem, więc lepiej się zabezpieczyć na przyszłość Można idąc na skróty wykończyć dobrym gruntem sczepnym (na tzw. trudne powierzchnie) np CERSANIT CT19, a na to ATLAS DELFIN. Delfina stosuję od lat ponieważ ma dużo atestów co do braku szkodliwych składników, stosowany nawet w ludzkich kuchniach i ogólnie się sprawdza.

 

W żadnym wypadku nie stosuj SILIKONU przed folią w płynie, który jest (prawie) nie do usunięcia a do silikonu nic już nie złapie. Powierzchnia musi być całkowicie sucha, odpylona oraz wolna od jakichkolwiek zabrudzeń, aby stworzyć odpowiednie zabezpieczenie terra.




#1902112 Jaszczurka do temp pokojowej

Napisany przez dark1s na 20 kwietnia 2020 - 04:45

To może jednak zastanów się, czy hodowla jakiegokolwiek zwierzaka to akurat nieodzowna dla ciebie rzecz. Postaw w pustym terra może jednak wysokiej rozdzielczości i nasycone kolorami zdjęcie jaszczurki jaka ci odpowiada.

Tak czytając twoje wypowiedzi nachodzi mnie myśl, że jest to dla obydwu stron szansa na przeżycie i utrzymanie się w dobrym zdrowiu.




#1895790 Ogrzewanie ,pod czy w terrarium .

Napisany przez dark1s na 04 lutego 2020 - 12:55

Jest jeszcze kwestia tego że kabel/mata w środku terra są efektywniejsze i mniej ciepła się traci

dokładnie tak, więc @Grimkk nie wiem dlaczego tak bardzo chcesz mieć ogrzewanie na zewnątrz ....

Chcę w styropianie wyżłobić rowek, wyłożyć go sreberkiem, a w rowek wsadzić kabel.

w zależności od ciężaru punktowego terrarium, styropian może się nierówno uginać, kabel nie będzie leżał "plackiem" w rowku tylko też będzie się podnosił,

skutek tego może być też niezadowalający ... niepotrzebna kombinacja! Instalując ogrzewanie w środku zyskujesz dużo więcej i masz mniej kombinowania.




#1895393 Ogrzewanie w terrarium z płyty meblowej

Napisany przez dark1s na 30 stycznia 2020 - 13:19

Od zawsze uzywalem grubych szyb na kablu grzewczym i jakos nigdy nie bylo problemu

Problemu może nie było, ale płytka ceramiczna jest po prostu lepszą opcją z trzech zasadniczych powodów:

 

1. bezpieczeństwo (nigdy się może nie zdarzy, ale wystarczy raz ...)

2. przewodnictwo ciepła i jego rozkład

3. akumulacja ciepła

 

ad tylko tyle ... możesz używać do przykręcania "śrubek" noży z zastawy ślubnej (jak mój ojciec akurat, taki rodzinny joke), ale śrubokręt po prostu działa lepiej i sprawniej.

 

Jeszcze dodatkowo, łatwiej obrabiać płytki, dostosowując je do nieregularnych kształtów robionych terra, niż szyby, które trudniej powycinać w dziwne kształty. A płytki .. flex w łapkę i jedziesz!




#1895306 Ogrzewanie w terrarium z płyty meblowej

Napisany przez dark1s na 29 stycznia 2020 - 10:10

Kabel ' a na kabel szyba

 

NIE szyba, w razie potłuczenia albo pęknięcia masz ostre kawałki! Płytka gresowa lub ceramiczna, rozprowadza i akumuluje ciepło i nie pęka!




#1894792 Podloze terrarium

Napisany przez dark1s na 22 stycznia 2020 - 21:51

Mam przy domu mała hałdę piasku tzw. budowlanego

nie nie nie ... taki piasek jest dobry ale do betoniarki :P

 

Radziłbym jednak coś w stylu piasku kwarcowego 0,5 - 0,8 mm do terrarium. Jest on płukany, suszony w dużej temperaturze i OKRĄGŁY! Taki z hałdy jest za ostry przeważnie.

Ja mam teraz piasek z polskiej firmy faunaiflora(.pl) z Rudy Śląskiej, 15 zł za 5 KG na giełdzie u nas w KRK kupiony, drobny i przyjemny. Nie będziesz się musiał bawić w uzdatnianie piachu przemysłowego,

bo wyjdzie ci raczej więcej kasy a na pewno kupę straconego czasu.

 

Jest też dostępny piasek pustynny, na Allegro albo cuś ... wrzuć w neta i coś w sensownej cenie wyskoczy, podobnie jak ten kwarcowy.




#1894474 Podloze terrarium

Napisany przez dark1s na 19 stycznia 2020 - 21:41

Ważne jest to, że jeżeli wylejesz całe dno jakąś powłoką strukturalną to będzie problem w utrzymaniu tego w czystości. Będziesz musiał za każdym razem i regularnie dokładnie czyścić i najlepiej odkażać podłogę w terra.

Wiąże się to przeważnie z przeprowadzką zwierzaka do innego terra, myciem zbiornika, czekaniem na wyschnięcie . Podłoże musiało by być z czegoś co jest łatwe w utrzymaniu czystości, więc raczej tylko i wyłącznie wtedy płytki,

które ani estetyczne ani naturalne w terrarium nie będą, takie gołe i nieosłonięte. Poza tym, twarde i nieosłonięte podłoże nie będzie zbyt wygodne dla zwierzaka, ponieważ w naturze nie chodzi po "betonie" lub innym twardym podłożu.

Zresztą dla utrzymania sprawności łapek, według mnie powinna mięć raczej podłoże bardziej miękkie lub zróżnicowane, a nie tylko twarde -  to jak konie na asfalcie ... nie służy zwierzakom

 

Na piasku bardzo łatwo zbierać wszystkie odchody i inne odpady, jest łatwy do wymiany oraz całkiem estetyczny. W dodatku tani. A czy myślisz, że w naturze agama piasku nie wcina? Nie zje go w dodatku tyle, żeby mogła się zatkać, bo po co?

A tyle ile w razie czego połknie goniąc za owadem, to przejdzie przez nią.

 

Podłoże kukurydziane ... nie stosowałem nigdy, na razie nie zamierzam. Naturalne .. może z naturalnych materiałów, ale czy dla agamy naturalne? Czy zostanie w pełni strawione przez agamę i dlatego jest "nieszkodliwe" jest tutaj też pytaniem

teoretycznym, jako, że brodacz nie jest właściwym trawożercą, więc nie przetrawi kukurydzy w nie wiem jakich ilościach i wielkościach. Tutaj nie byłbym aż tak pozytywnie nastawiony.

 

Ja pozostaję przy piasku, który łatwo przesiać, utrzymać w czystości oraz wymienić.




#1892837 Terra dla boa- z czego ścianki

Napisany przez dark1s na 29 grudnia 2019 - 12:01

Na płytę meblową zrób konstrukcję ścianek ze styropianu / pianki niskorozprężalnej pokrytej paroma warstwami kleju ELASTYCZNEGO (np. ATLAS PLUS). Półki zamontuj solidnie do ścian terrarium np. kątownikami i pokryj pianką wzmacniając konstrukcję (np nakładając grubszą warstwę pianki montażowej pod półką), po czym pokryj także klejem, najlepiej tworząc całość ze ściankami.

 

Polecam dno terrarium i około 5-10 cm ścianek na dole pokryć płytkami, izolując wszystko najpierw folią w płynie oraz taśmą do łazienek, tworząc szczelny spód.

 

Pomyśl o przeprowadzeniu pod / w ściance przepustów / tuneli na kable itp, żeby później nie puszczać kabli po wierzchu. Możesz też pomyśleć o zatopieniu w ściance (i półce) kabla grzewczego tworząc ciepłą płaszczyznę.




#1873204 Atlas Delfin vs wysoka wilgotność w terrarium

Napisany przez dark1s na 25 lutego 2019 - 17:59

To jak to w koncu z tym unigruntem na ostatnią warstwę? Faktycznie lepiej tego Delfina ?

Delfin jest OK, Unigrunt jest jednak mocniejszy. Sam dodaje go do całej zaprawy oraz na ostatnią warstwę nierozcieńczonego.

 

A moz3 któraś z żywic epoksydowych bądź poliuretanowych??

Żywice dadzą ci całkowicie inną strukturę wykończenia, ale tutaj nie jestem specem, więc wolę aby ktoś inny się wypowiedział.

 

Czego używacie, jeśli wgl używacie może do pomalowania np ostatniej warstwy spryskiwacza na wodę?

Osobiście dodaję pigmenty do ostatniej lub nawet 2 ostatnich warstw. Przy malowaniu spryskiwaczem musisz za bardzo rozcieńczać farbę, dla mnie by to nie działało.

Jeżeli chcę cieniować to 2 ostatnie warstwy są barwione podstawowymi kolorami/kolorem i cieniowania mocnym pigmentem / farba akrylową. Na to Delfinek ... 




#1870781 Nietypowa kryjówka 3 miesięcznego orzęska

Napisany przez dark1s na 20 stycznia 2019 - 23:16

Jeżeli to nie jest miejsce, które przewidziałaś na jego przebywanie to ja bym to zatkał. Po pierwsze może się zaklinować i nie zauważysz tego i może być za późno. Po drugie kable rozgrzewają się w niektórych przypadkach, co może spowodować poparzenie. Dodatkowo nie wiem jaki wpływ ma pole magnetyczne/elektryczne wytwarzane wokół kabla elektrycznego na tak mały organizm przebywający w nim tak długi czas.

 

Ja bym zabezpieczył to miejsce, żeby tam jednak nie mógł włazić ... tak tylko dla pewności.











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.