Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


theant

Użytkownik od 24 mar 2014
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny cze 08 2022 04:02

#1631875 Pierwsza Agamka

Napisany przez theant na 20 listopada 2014 - 13:30


Torf wywal i daj na razie ręczniki papierowe


A gdzie pisze o torfie? Ja widzę tylko info o włóknie kokosowym.


No i oczywiście polecam nadrobienie braków, bo niestety w ogóle się nie przygotowałeś do kupna zwierzaka


Kolega DevilSickJoker pisał, że otrzymał agamkę od znajomych w prezencie.

@DevilSickJoker: do sprawdzenia płci będzie najlepszy w tej chwili sposób z latarką LED (konicznie). Trzeba "prześwietlić ogonek u nasady i sprawdzić czy jest jeden cień (lub brak), czy są dwa. Jeśli są dwa to jest to samczyk. Kolorki wyjdą z czasem.

Resztę już wiesz.

 

[EDIT]

Kabla nie używaj - tylko żarówki grzewcze. Albo zwykłe jak nie możesz kupić "lustrzanki" ale z nimi nie powinno być problemu. Powinieneś też zaopatrzyć się w termometr (najlepiej spirytusowy) i higrometr, żeby mionitorować warunki w terrarium.




#1619740 Terrarium dla agam brodatych 171x80x65

Napisany przez theant na 09 października 2014 - 09:17

Budowę terrarium zacząłem w czertwcu tego roku. Jest to moje pierwsze terrarium więc proszę o wyrozumiałość.

 

Cała obudowa została wykonana z płyty meblowej, łączonej za pomocą klejonych kołków i konfirmat. Obrzeża zostały oklejone taśmą papierową impregnowaną, na gorąco za pomocą żelazka. Jako że nie chciałem aby terrarium stało bezpośrednio na podłodze i rozważam hodowlę własnej karmówki w przyszłości, postanowiłem zbudować szafkę/komodę pod terrarium. Składa się ona z 3 części: skrajne zamykane na drzwi 3-poziomowe szafki i środkowa przeznaczona na 3 szuflady.

 

 

 

Następnie zbudowałem samo terrarium. Jest ono przytwierdzone za pomocą łączników meblowych do szafki, na której stoi. Terrarium składa się z części głównej, w której będą buszowały agamki i części przeznaczonej na elektronikę/elektrykę. Ze względu na wielkość terrarium postanowiłem zamykać je za pomocą dwóch przesuwanych szyb, zamiast otwieranych. Wentylację wykonałem z czterech podłużnych kratek aluminiowych umieszczonych po dwie z przodu na dole i z tyłu na górze części głównej terrarium. Wymiary wewnętrzne 171x80x65 (SxWxG).

 

 

W części górnej przeznaczonej na elektronikę zamontowałem na jednym kawałku plexi: mikrokomputer RaspberryPi, 4-portowy hub USB, moduły wykonawcze i pomiarowe, moduł sterowania paskami LED RGB, statecznik elektroniczny do świetlówki UVB, zasilacz do halogenów, zasilacz +5V/+12V do zasilania modułów i panel kontrolny we frontowej ściance. Terrarium w tej chwili jest wyposażone w 4 czujniki temperatury: 2 na dwóch wyspach ciepła do liniowej regulacji mocy "lustrzanek" i 2 na dole po lewej i prawej stronie do regulacji temperatury w całym terrarium. Dodatkowo będą zainstalowane jeszcze 2 lub 3 czujniki temperatury i wilgotności na dystansach 3-4cm pod sufitem. Dodatkowo na ściankach bocznych pod sufitem zamontowałem 2 kamerki USB. Całością można zarządzać lokalnie poprzez panel sterowania lub zdalnie prze stronę WWW. O tym wszystkim postaram się napisać w innym temacie.

 

 

 

 

 

Terrarium wyposażone jest w oświetlenie UVB ReptiGlo 10.0 40W 120cm, oświetlenie główne oparte na trzech halogenach 20W służące również do utrzymania średniej temperatury otoczenia, dwie "lustrzanki" 50W odpowiadające za utrzymanie temperatury na dwóch wyspach ciepła oraz 2 paski LED RGB do symulacji wschodu/zachodu słońca i poświaty księżyca.

Szkielet wnętrza wykonałem ze styropianu fasadowego o grubości 3cm: ściana tylna, boczne, podłoga, 2 dodatkowe poziomy, schodki i norki. W trakcie budowy zmieniły się nieco szczegóły, wnętrze stało się bardziej asymetryczne. Niestety mam umysł ścisły, więc takie "szaleństwa" przychodzą mi z trudem. Ale uważam że i tak jak na pierwszy raz wyszło nieźle.

 

 

 

 

Następnie za pomocą pędzla poryłem całość gipsem szpachlowym Cekol C-40 (posiada on włókna zapobiegające pękaniu). Pierwsza warstwa (wodnista) posłużyła za grunt, na którym miała się trzymać druga warstwa.

 

 

 

 

 

 

Druga warstwa (dość gęsta) ukryła fakturę styropianu, wyrównała ubytki i zaokrągliła brzegi płyt styropianowych tak żeby całość wyglądała na wykonaną z piaskowca.

 

 

 

Potem całość polakierowałem akrylem bez pigmentu. Posłużyło to jako warstwa podkładowa, ponieważ gips ładnie wciągał wodę z lakieru. Druga warstwa była już z pigmentem brązowym.

 

 

 

 

Ostatnia warstwa - trzecia - była z pigmentem brązowym z odrobiną czerwonego, a wszystkie zagłębienia w celu nadania głębi, polakierowałem z większą ilością czerwonego.

 

 

 

 

C.D.N.




#1584036 jak zwiekszyc wilgotnosc w terrarium dla agamy brodatej?

Napisany przez theant na 23 czerwca 2014 - 10:43

Ale gdyby był uruchamiany przez kontroler tak aby utrzymać wilgotność w pewnym zakresie? Chodzi głownie o weekendy, bo czasem nas nie ma i kto będzie zraszał terrarium? Z resztą pytanie było o to czy ultradźwięki nie będą przeszkadzać agamom. Jeśli przeszkadzają to wymyślę coś innego.









© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.