Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Anu

Użytkownik od 06 wrz 2013
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lip 28 2020 10:48

#1755930 Teju argentyński

Napisany przez Anu na 26 kwietnia 2016 - 17:02

Ja mam teju argentyńskiego. To co mogę powiedzieć to to, że nie jest to zwierzak dla dzieci ani dla osób, które mają "słomiany zapał" i po chwili fascynacji odłożą go na bok i nie będą poświęcać mu czasu. Bez częstego kontaktu z człowiekiem dziczeje i to nie jest tak, że po prostu ucieka i się chowa, ale może być agresywny. Wystarczy kilka dni z rzędu w pracy od rana do wieczora, żeby to zauważyć. Przynajmniej na początku. Jeśli go zaniedbasz, a On w tym czasie urośnie to bez grubych rękawic i kija nie otworzysz terrarium. Ja akurat poświęcam mu dużo czasu i nigdy mnie nie ugryzł, ale parę razy leciał na mnie z otwartym pyskiem. Natomiast rany i blizny po zadrapaniach i uderzeniach ogonem to norma.

Co do cen to oczywiście 600zł to cena mocno zaniżona lub jest to cena wspomnianego teju kolumbijskiego. Argentyński jest znacznie droższy i jego ceny wahają się w granicach 250-400 euro w zależności od odmiany / gatunku. Są czarno - białe tupinambis merianae, niebieskie merianae, czerwone rufuscens oraz Chacoan Extreme Giant (merianae). Mogą być też hybrydy, bo te gatunki się krzyżują. Znaleźć go też nie jest łatwo.

W marcu na giełdzie w Hamm widziałem tylko 2 czarno-białe merianae, 1 tupinambis rufuscens i jednego teju krokodylowego dracaena guianensis.

Na obecną chwilę najlepszym źródłem informacji, jakie znalazłem nt tego gatunku jest strona hodowców z USA teguterra.com

Jest to ogromna hodowla, której właściciel znał i czerpał wiedzę od wspomnianego Berta Langerwerfa, a po jego śmierci kontynuuje jego "misję" :)

I tak jak wspomnieli przedmówcy koszt zwierzaka jest niewielki w porównaniu do wydatków związanych z jego utrzymaniem. Potrafi zjeść naprawdę dużo, a wychodzę z założenia, że podstawę diety albo przynajmniej połowę mięsnej diety powinny stanowić owady. Jak nie masz własnej, sporej hodowli miesięczny koszt wyżywienia idzie w setki złotych. Kto ciekawy może sobie zobaczyć w moim profilu filmik z karmienia 4-miesięcznego maluszka.




#1733609 Dziwne świerszcze z Zoo Med

Napisany przez Anu na 04 stycznia 2016 - 23:32

Trawienie i przyswajanie to co innego.

Trawi się, żeby wchłonąć i przyswoić związki chemiczne.

Pokarm może być dobrze strawiony, tzn. w kale nie ma kawałków owada, a i tak nie zostanie całkowicie przyswojony.

To skomplikowana kwestia i myślę, że w warunkach domowego chowu nieistotna.

Ja kameleona karmię na zmianę karaczanami i szarańczą. To wystarczy, żeby żył długo w dobrym zdrowiu.

Nie hodujemy tu kameleonów - kulturystów, żeby wyliczać mu w diecie każdy gram białka i aminokwasów.




#1732439 Wierzba płacząca w terra orzęska? :)

Napisany przez Anu na 30 grudnia 2015 - 21:04

Mam wierzbę w terrarium u legwana i u teju, ale nie wiem czy to płacząca czy jakaś inna.

Same badyle, nie sadzonkę, ale badyl wetknięty w wilgotne podłoże puszcza korzenie i wyrastają z niego liście.

Znosi wysoką wilgotność jak widać. Legwan nawet lubi ją obżerać jak coś wyrośnie.

Moim zdaniem możesz to wsadzić gekonom, toksyczna nie jest.




#1730373 "Kochający" ojciec - sprzedaż zwierzaka

Napisany przez Anu na 19 grudnia 2015 - 22:34

Jak jesteś nieletnia to wszystko co "Twoje" jest Twoich rodziców i Oni o tym decydują.

Jak jesteś pełnoletnia to zabierz zwierzę, wyprowadź się i usamodzielnij. Wtedy nie będziesz mieć takich problemów.




#1719413 Pytanie z czystej ciekawości

Napisany przez Anu na 30 października 2015 - 14:10

Oczywiście, że jest legalna taka hodowla. Natomiast jest to gatunek uznany za niebezpieczny, więc trzeba spełnić odpowiednie kryteria dotyczące wielkości zbiornika, zabezpieczenie itp. To samo dotyczy np. warana leśnego.

Smoki z Komodo są w zoo we Wrocławiu, w Poznaniu i słyszałem, że ktoś tam prywatne w Łodzi też je ma.




#1704603 Waran Nilowy Trudności hodowli ??

Napisany przez Anu na 29 sierpnia 2015 - 14:06

Co do dziczenia w za dużych zbiornikach to zdania są podzielone. Moim zdaniem to bzdura, choć nie odnosiłem tego w stosunku do waranów.

Gad dziczeje z powodu zbyt rzadkiego kontaktu z człowiekiem lub taki po prostu na charakter dany osobnik, nie od tego, że ma więcej miejsca do pobiegania.

Fury, miałeś sporo waranów... Ile z nich od małego trzymałeś w docelowym zbiorniku i zajmowałeś się nimi tak jak pozostałymi? Na podstawie jakiej próby wyciągasz taki wniosek?

Dla przykładu, że wcale tak nie jest można np. przytoczyć sytuację waranów z Komodo we wrocławskim zoo. Jest tam kilka maluchów, góra metr w wielkim terrarium (na oko z 80 m3), a dają się pogłaskać, wziąć na ręce i wytarmosić. Wg tej tezy powinny być strasznie dzikie, a nie są.

 

Co do diety. Owady to bardzo wartościowe mięso. Gdyby waran jadł odpowiednią jego dawkę na pewno nie wyszedł by na tym gorzej niż na wołowinie. Karmienie świniami, krowami i kurą to tylko kwestia ekonomiczna oraz wygody podania i przechowywania. Przykładowo jaszczurka, która je ćwierć kilo mięsa codziennie musiała by zjeść 100 szarańczy, aby przyjąć tę samą dawkę. Przynajmniej wagowo, nie chce mi się już analizować tego pod względem kalorii. Jeśli jeden waran będzie dostawał 250g mięsa dziennie, a drugi kilka owadów, to wiadomo, który będzie większy, ale to kwestia dawki, a nie produktu. Mimo to są osoby, które karmią warany głównie owadami, np. szarańczą fioletową. Nie mówię oczywiście o Polsce.




#1703610 Rejestracja Weza

Napisany przez Anu na 25 sierpnia 2015 - 15:37

i w takich sytuacjach wszyscy mamy nadzieje, że nikt "z góry" nie czyta tych postów :D pozdro 

Dokładnie. Wobec tego jeszcze raz, moje oficjalne stanowisko:

Możliwość rejestracji przepadła. Zgłoś się na policję, powiadom, że złamałeś prawo i poproś o grzywnę :)




#1698942 Jakie zwierze na poczatek do rozmnazania?

Napisany przez Anu na 03 sierpnia 2015 - 21:29

Anakonda zielona, niedźwiedź polarny.

Proste w hodowli i towarzyskie...

 

A tak poważnie to temat się wyczerpał, więc po co odświeżasz?

Nie ma recepty na sukces, inaczej każdy byłby bogaty.




#1692843 Jakie zwierze na poczatek do rozmnazania?

Napisany przez Anu na 29 czerwca 2015 - 16:51

Jedno nie wyklucza drugiego.




#1687535 Trzymanie zwierząt terrarystycznych przez dzieci - co myślicie?

Napisany przez Anu na 03 czerwca 2015 - 08:42

Nierzadko dziecko jest jeszcze głupsze niż niejedno zwierzę trzymane w terrarium, bo nie tylko nie rozumie pewnych rzeczy, ale dodatkowo wykazuje zachowania świadczące o jego bezmyślności. Dla przykładu gad może się nauczyć załatwiania się do kuwety w wieku w którym młody człowiek wali jeszcze w pieluchę. Inny przykład gad, gdy chce się wygrzać idzie pod źródło ciepła, a człowiek we wczesnym wieku wyjdzie bez ubrania zimą na zewnątrz, bo drzwi nie były zamknięte. Niedawno słyszałem taką historię, że dziecko wyszło i skrajnie wymarznięte błąkało się po lesie. Oczywiście u ludzi, podobnie jak u gadów, jest to kwestia osobnicza, także jeden podrostek człowieka może w młodym wieku wziąć na siebie odpowiedzialność trzymania zwierzęcia, a drugi nie. Wszystko powinno odbywać się pod nadzorem rodzica, niestety z tym jest już nieco gorzej, dlatego hodowlę Homo sapiens polecałbym jedynie osobom odpowiedzialnym.




#1684036 jaki gatunek ?

Napisany przez Anu na 16 maja 2015 - 16:43

Agama kołnierzasta nie jest zbyt trudna w hodowli, przede wszystkim odpada problem z wysoką wilgotnością. Cena waha się między 500-800zł, co przy cenie terrarium, którego potrzebują nie jest wysoką ceną.

Błotne też są bardzo ciekawe i towarzyskie. Mam trzy sztuki, też polecam.

Co do terrarium to przy takich wielkościach brałbym tylko meblowe. Znacznie lżejsze, trwalsze i łatwiej utrzymać temperaturę.




#1679305 Papuga i Agama w jednym domu/pokoju?

Napisany przez Anu na 24 kwietnia 2015 - 02:26

Łączyłem agamy w jedynym pomieszczeniu z dziesiątkami papug i z moich obserwacji wniosek jest taki - agamy mają kompletnie w kloace, że za szybą ćwierka sobie ptaszek. Zero chowania się do kryjówek, przybierania ciemnych barw czy robienia głodówek. Brak reakcji, gdy papugi zaczynają intensywnie śpiewać. Na spacerniak bym ich razem nie puścił, ale klatka stojąca obok terrarium moim skromnym zdaniem nie wadzi. Być może w naturze dźwięk ptaka faktycznie budzi niepokój w agamie, ale udomowione zwierzęta egzotyczne raczej podchodzą do tego nieco inaczej i dźwięki, które od dawna im towarzyszą, a nie powodują zagrożenia, traktują jak niegroźne i obojętne dla nich.




#1672806 polecane gady dla 9-latka

Napisany przez Anu na 29 marca 2015 - 19:25

Gekon lamparci byłby ok dla w miarę odpowiedzialnego 9-latka. Wbrew pozorom to łatwiejszy zwierzak do trzymania niż popularny wśród dziecięcych zwierząt chomik czy królik. Koszt utrzymania praktycznie żaden, bo za 2zł kupisz 50ml mącznika, który starczy na miesiąc. Dla urozmaicenia diety kilka świerszczy co tydzień. Ogrzewanie czy to kablem czy żarówką po 12h/dobę to koszt rzędu 2-3zł miesięcznie. Podłoże, jeśli nie chorował, wymienia się raz na ruski rok, o ile regularnie wyjmuje się kupy. Obsługa zwierzaka to 3 minuty dziennie - wyjęcie kupy, wrzucenie owadów, spryskanie terra. Na początku trzeba trochę wydać, bo sam zwierzak, terrarium, witaminy, wapń, jakaś penseta, zraszacz, przełącznik czasowy, termometr, higrometr. W 5 stówach się zamkniesz kupując bez pośredników. Dzieciaka tylko trzeba pilnować, żeby go nie męczył i nie przeszkadzał gekonowi jak śpi w ciągu dnia. Gady to zwierzęta głównie do podziwiania, nie do głaskania.




#1645620 AGAMA CAFE

Napisany przez Anu na 05 stycznia 2015 - 17:44

Jak parę ziarenek się przyklei do owada to nic się nie stanie jak je zje. Problem jest jak agama celowo je piasek, to się zdarza i wtedy trzeba zmienić podłoże.




#1644641 Smok je tylko bazylie

Napisany przez Anu na 03 stycznia 2015 - 09:31

Całe szczęście, że nie je robaków, bo robaki są niebezpieczne i w za dużej ilości mogą prowadzić do śmierci. Jeśli nigdy nie próbowałeś to spróbuj z owadami, najlepiej jakiś typowy gatunek karmowy. A tak na poważnie to wstaw tabelkę, bo bez tego i tak nikt Ci nie pomoże i zachowaj jakieś standardy taksonomiczne, skoro jesteś na fachowym forum.











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.