Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


karolik1998

Użytkownik od 30 sie 2013
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 21 2013 15:11

Moje tematy

Brązowy kameleon

28 listopada 2013 - 20:42

Gatunek (nazwa łacińska i dodatkowo potoczna jeśli istnieje): Kameleon jemeński
Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 20.08.2013
Wiek (w miesiącach lub latach): 8 miesięcy
Pochodzenie (WC/CB/FB**): FB
**- WC – Wild Caught – osobnik odłowiony z naury; CB – Captive Bred – osobnik urodzony w niewoli; FB – Farm Bred – osobnik urodzony na fermie 
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach): 25, miał złamaną końcówkę ogona ale już jest cały
Waga (w gramach): 
Liczba sztuk w terrarium: 1
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku): Samiec
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): 60/100/80
Wentylacja (jak duża, które ściany) : Wszystkie scianki od połowy do góry + dach
Pojenie/ zraszanie (w jaki sposób, jak często) : pije z wodospadu kiedy ma ochotę
Częstotliwość wyciągania z terrarium : 1 na tydzień w celu całościowego posprzątania terra
Rodzaj stosowanego podłoża: papier
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu): 25/18
Wilgotność (w %): 50
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania (opcjonalnie, np. exo terra UVB 10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie): exo terra uvb 2.0, 27.08.2013, 14 godzin dziennie
Odległość UVB od miejsca wygrzewania (w cm) 35
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta): 
Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania): Świerscze i mączniki. Je tyle, na ile ma ochotę (około 15 dzennie)
Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 8.11.2013
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii): 
Kał (opis koloru, wyglądu): twardy, cały brązowy
 
Opis problemu: Kameleon od 3 miesięcy jest cały brązowy. Gdy oglądam zdjęcia innych widzę ogromną róznicę. Są pięknie ubarwione, zielone w różne wzorki. A mój Arnold cały czas jest brązowy i zmienia kolor na jeszcze ciemniejszy, gdy poluje. Nie mam pojęcia czym może to być spowodowane. ;(
Chciałbym aby odzyskał swój moze nie najpiękniejszy ale i tak ładny zielony kolor, jaki miał, gdy go kupiłem.

Jak dbać o młodego kameleona

30 sierpnia 2013 - 20:46

Witam. Od 3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem kameleona jemeńskiego - Arnolda. W zoologicznym powiedziano mi, że jest to on oraz doradzono, abym póki jest mały (obecie do 15cm z wyciągniętym ogonem) trzymał go w małym terrarium, tj. 40x20x30. Jutro postaram się zamówić uvb dla niego.

 

Z racji, że pierwszy raz mam doczynienia z gadami proszę was o radę: jak go poić oraz karmić?

Jeszcze nie widziałem, aby Arnold pił lub jadł. Karmię go świerszczami (wsypałem je do terrarium), dałem mu 3 liście bazylii, ale żadnej z tych przekąsek nie tknął. Nie wiem również jak go napoić. Wlałem wodę do nakrętki od słoika i postawiłem w rogu klatki. Kameleon chodził po niej, moczył łapki oraz ogon, ale nie pił. Czytałem gdzieś, że kameleony nie widzą wody, ale że nie czują? Spryskałem wodą ścianki terrarium oraz liście roślinek - bez efektu. Arnold nie skusił się.

 

Nie wiem również jak podawać mu witaminy? W zoologicznym doradzono mi, abym podał mu bobowitę, czy nawet tarte owoce. Zrobiłem tak, lecz Arnold nawet na to nie spojżał.

Powiedzcie jeszcze jak uzupęłniać mu wapno.

 

Jeśli chodzi o warunki w jakich żyje to staram się aby miał jak najlepiej. Sprzątam mu codziennie, pryskam wodą, aby zachować stałą wilgoć, grzeję na razie zwykłą żarówką (w dzień ma około 32*C, w nocy temperatura pokojowa: około 22*C), słabo z wętylacją - tylko dach przepuszcza powietrze, ale kameleon siedzi tuż pod nim i ma zbliżony przyszczek do otworu w daszku (czyżby było mu duszno?).

 

Wczoraj, jak i dziasiaj w godzinach rannych, na czas sprzątania klatki przełożyłem Arnolda na roślinkę, która stoi u mnie na biurku. Wydaje mi się, że spodobało mu się, ponieważ gdy go włożyłem spowrotem do terrarium spoglądał przez szybkę w stronę roślinki i drapał łapką o wspomianą szybkę.

 

Staram się kameleona nie stresować. Wyciągam go z klatki tylko gdy jest to niezbędne, czyli raz dziennkie, gdy sprzątam i przenoszę go z jednego okna na drugie również raz dziennie, tak aby stale siedział na słońcu.

 

Bardzo proszę o pomoc. Chcę aby kameleon miał u mnie jak najlepiej.







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.