Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


binio

Użytkownik od 31 mar 2013
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 27 2016 01:31

Moje posty

W temacie:Agama błotna + rybki

09 maja 2013 - 15:54

fajne, z czego zrobiles scianke i skarpe? korzenie jakos specjalnie przygotowywales zeby nie zgnily?


W temacie:Agama błotna + rybki

05 maja 2013 - 19:57

Od ostatniego posta sporo wątpliwości narodziło się w mojej głowie. Szczerze mówiąc cięzko jest to ogarnąć, nie mam dośiwadczenia ani w akwarystyce, ani w terrarystyce. Jak dobrze pójdzie, jutro przywiozę szafkę, na której wszystko stanie. Szafka ma głębokość 80cm więc terra tez będzie 80 ;) Długość 180cm więc pewnie wywalę półkę, którą ostatnio przykręcałem 3 godziny wybijając dziurę do sypialni (w przypadku mojego bloku nie sprawdza się powiedzenie o niemieckiej solidności) i wydłużę terra do 180cm (w sumie to nie tak źle, płyta OSB ma 67cm szerokości więc mniej zostanie odpadu). Jednak wysykość szafki to 73cm. I tu wątpliwość - na jakiej wysokości powinno być umieszczone dno terra (lub lustro wody)? Normalnie akwaria stawia się na szafkach 70-80cm. Ale wtedy terra pójdzie pod sufit i w zasięgu wzroku będzie tylko z pół metra.. Jak to się mówi - albo rybki albo... terrarium xD Więc szafka zostanie skrócona do wysokości powiedzmy 45-55cm. Niby 20cm ale zawsze coś. Zostanie też wzmocniona, żeby utrzymała całą konstrukcję.

 

Sen z powiek spędzał mi sposób zabezpieczenia płyt przed wilgocią. Żywica, folia  wpłynie... aż po którejś wizycie w Baumaxie (coś jak Castorama) wpadła mi w oko rolka hmm czegoś plastikowego z takimi okrągłymi wytłoczeniami, nie wiem do czego to jest ale jest czarne i tanie (80 centów za m2 - za całość terra wyjdzie 5-6 euro. Na krawędzie pójdzie silikon i gitara. Całość i tak będzie wyłożona czymś.

 

Oświetlenie akwarium będą stanowiły lampy HQI (tak mi się wydaje - cos w formie reflektora - halogenu) - będą wyglądać najestetyczniej jak to tylko możliwe,

 

Jeśli chodzi o czas to przewiduję kupno zwierzaków na przełomie lipca i sierpnia. Do końca maja chcę ogarnąć budę w stanie surowym i akwarium. W czarwcu wykończyć ścianki terra i zasadzić roślinki. W lipcu jadę na urlop więc przed nie będę wprowadzał smoków.

 

W międzyczasie prosiłbym bardzo o rady na temat:

1. Z czego najlepiej zrobić ścianki terra?

2. Jakie roślinki
     a) zasadzone na lądzie ale pnące się do wody?

     b) zasadzone w wodzie ale pnące się na ląd?

3. Jaka obsada roślinna typowo lądowa?

4. W jakim rzeczywiście biotopie żyje agama błotna? Mam dylemat jak urządzić akwarium. Czy zrobić coś ala namorzyny, czyli gałęzie wchodzące do wody i korzenie, czy może coś ala czarne wody (stojąca woda lub wolno płynąca, ciemna), czy może jednak strumień z wartką wodą, kamieniami, piaskiem itp? Do namorzynów dodałbym trochę soli i wprowadził strzelczyki - to ryby plujące wodą na odleglosc do 1.5m w swoje ofiary i zjadające je gdy wpadną do wody, na pewno mega widowiskowe w takim terra!

 

Mam nadzieję, że ktoś pokusi sie o odpowiedź na pytania ;)


W temacie:Agama błotna + rybki

10 kwietnia 2013 - 11:29

Tak w przyblizeniu ma wygldac terrarium, wolne miejsce z boku na filtr i inne *******y, przod caly w szybie, na dole obok akwarium, jak rowniez z boku i za nim bedzie jakies tlo strukturalne, zeby bardziej realistycznie wygladalo. Skarpa zrobiona bardzo ogolnikowo, nie jestem designerem tylko inzynierem i nie umialem lepiej jej zamodelowac ;)


W temacie:Agama błotna + rybki

08 kwietnia 2013 - 20:18

Stanęło na tym, że terrarium będzie miało 160 cm długości, oszukałem żonę podczas montażu półki i stołu hehh Co do głębokości może uda mi się do 80 cm powiększyć.


Oświetlenie akwarium już mam wstępnie rozkminione - postaram się ukryć świetlówkę (i) w gałęziach nad wodą... tylko znowu to nieszczęsne skakanie agam do wody, o którym się naczytałem i boję się, że jak gałęzie będą wisieć nad wodą to sobie zrobią krzywdę. Co do oświetlenia pod skarpą - to nie wiem, generalnie nie przewidywałem przestrzeni z powietrzem w tym miejscu (ma to imitować brzeg rzeczki, skarpka a pod nią od razu woda). Co prawda mogę to zrobić tak, że nie będzie nic widać z zewnątrz tylko wtedy muszę też pomyśleć nad wentylacją bo inaczej szlak lampkę trafi od wilgoci. Ogólnie najprościej byłoby w przedniej części terrarium - nad wodą zamontować świetłowki, tylko że w takim układzie stracę efekt połączenia wody z lądem, będzie taka granica a chcę tego uniknąć. Z przodu ma być po prostu szyba bez żadnych elementów drewnianych czy metalowych.

 

No dobra - do konkretów. Ceny są jakie są, jakość materiałów jest jaka jest. Nie opłaca się chyba inwestować w oklejoną płytę wiórową. Postanowiłem zrobić skrzynię z płyty OSB (zastanawiam się też nad stelażem nośnym zespawanym z kątowników lub profili kwdratowych - samo akwarium to jakieś 300kg). Nie wiem jeszcze czy szyby przednie będą przesuwalne, czy zrobię normalne drzwiczki, ale spokoju mi nie dają krawędzie przednie płyt i ogólne wykończenie powierzchni. Macie jakieś pomysły jak to zrobić? Z bokiem nie ma problemu - pomaluje bądź okleję pod kolor stołu i półki. Ale co zrobić z przednimi krawędziami? Okleić? Może jakiś płaskownik aluminiowy?


W temacie:Agama błotna + rybki

02 kwietnia 2013 - 12:31

Wydaje mi sie, ze Agama to madre zwierze i szyko zalapie ktoredy moze wyjsc z wody :)


Co do powiekszenia zbiornika - nie chcialbym robic glebszego niz 63cm ze wzgledow estetycznych - akurat taki mam uklad pokoju, ze 63cm wkomponuje sie idealnie - wieksze juz bedzie wystawac zza winkla a to grozi conajmniej tygodniowym fochem zony + fochami 10-minutowymi za kazdym razem gdy wejdzie do pokoju ;)

Wieczorem pomysle, zeby moze zbiornik poszerzyc, do np 200 cm. No i zaczne liczyc jaka bedzie roznica w utrzymaniu, w Austrii energia jest drozsza niz w Polsce.

A moze mozecie mi powiedziec z doswiadczenia, jakiej mocy oswietlenia potrzebowalbym do terrarium np 150x60x120, 150x60x150 i 200x60x150? Nie za bardzo usmiecha mi sie liczenie tego recznie :)

I kolejne pytanie -  te polki - czy one maja tez sluzyc do skladania jaj czy tylko do wygrzewania sie (czyli notabene zastosowanie pokrywaloby sie z galeziami)?







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.