Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Grzegorz_Pełka

Użytkownik od 20 mar 2004
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lut 08 2023 17:15

#1809195 Zakup karmówki na ostatniej giełdzie warszawskiej .

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 10 maja 2017 - 17:29

Objawy i tempo upadków bardziej sugeruje zatrucie np insektycydami. Szkoda, że zutylizowałeś karaczany, teraz się niczego nie dowiemy.
Nikt Ci ich nie spryskał niczym? Przypadkowo? Złośliwie?

Insektycydów, wiadomo z hodowli karaczanów się unika. Czasem podobne zatrucia mamy kiedy ptasznik zje gryzonia (tzw. dyskinetic syndrome). Pomyśl, czy ktoś chciał Ci zaszkodzić? Bo wystarczyło jakimkolwiek muchozolem psiknąć na karalauchy przed skarmieniem, żeby doszło do takich szkód.

 

Jakiekolwiek pasożyty nie zabijają w takim tempie i w takiej ilości - kilkanaście upadków jednego dnia.

 

Na czym trzymałeś te karaczany? Wytlaczanki?
#1796875 Wij w podłożu dla chrząszczy

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 16 lutego 2017 - 15:28

Jeśli to krajan, to bardziej wygląda na rodzaj Cryptops, a więc faktycznie coś z Scolopendromorpha, a nie Lithobiomorpha.

Najlepiej jakby w temacie wypowiedział się Grzegorz.

 

Już się wypowiedziałem na FB. Tak jak piszesz - jedyny krajowy przedstawiciel Scolopendromorpha - Cryptops hortensis :)
#1794854 jak zorganizować odłów

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 04 lutego 2017 - 11:24

Ja też się włączę do dyskusji. Legalny eksport czegokolwiek z Australii, Nowej Zelandii, Indii i jak pisali powyżej Sri Lanki po prostu odpada. Pewnie wiele innych krajów ma podobne restrykcje.

Co do reszty świata - tak jak pisali koledzy powyżej - nikt Ci nie napisze w punktach co masz robić. Know-how jest warte konkretne pieniądze, i nikt się tym charytatywnie nie będzie dzielił.

 

Ja mogę Ci napisać parę ogólników. Żebyś zrozumiał ile to wymaga pracy, kosztów, logistyki, itp.

1. Legislacja danego kraju. Czy zezwalają obcokrajowcom na:

a) odłów,

b) wywóz.

Jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić - opłaty, zezwolenia, kwarantanna, nadzór weterynaryjny, nadzór celny, itp.

Kilka lat temu było głośno o Czechach, którzy sobie radośnie 'robaczki' w Turcji złapali. Miejscowi zrobili donos, na granicy ich capnęli, kara kilka €/szt bodajże. Razem kilkaset tys. się uzbierało...

Najprędzej znajdziesz takie informacje na... stronach rządowych. Tylko pewnie będą w miejscowym języku. Można jeszcze stosować oficjalne zapytanie do ambasady, żeby pokierowali dalej, do konkretnych ministerstw.

 

2. Transport. Logistyka. Ile kosztuje 'żywe cargo', ile sobie policzy firma za paletę, jaka masa, jakie warunki transportu gwarantują (temp, wilgotność), jakie dają gwarancje na powyższe parametry, narzędzie do kontroli powyższych parametrów (np. jak udowodnisz, że Ci cały transport padł, bo temp spadła w trakcie lotu). Skąd dokąd leci, jakie międzylądowania, itp.

 

3. Import do Polski/do innego kraju UK. Znów cała legislacja. Zgoda min. środowiska (tak chyba do niedawna była) na import. Port wejścia. Odbiór weterynaryjny, kwarantanna, Opłaty, opłaty, opłaty. I masa papierków.

 

To co wypisałem to pewnie niewielki ułamek tego co Cię czeka. Pytanie jaką będziesz musiał dać cenę za ślimaki, żeby Ci się ten interes zwrócił ;)
#1783479 Rośliny u skolopendry

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 17 listopada 2016 - 12:23

Uprzedzam - zdjęcia mocno archiwalne :)

 

Scolopendra gracillima

gracillima.jpg

 

Scolopendra hermosa

hermosa1.jpg

 

hermosa2.jpg

 

Scolopendra hainanum + krocionogi + stonogi.

hainanum1.jpg

 

hainanum2.jpg

 

hainanum3.jpg

 

Gwoli przypomnienia - wiele krajowych mchów jest pod ochroną, więc nie powinniśmy radośnie zgarniać z lasu wszystkiego co napotkamy.

Korę, kamienie - powinno się wszytko wyparzyć w piekarniku. Mchy, rośliny - odmoczyć w wodzie, choć ja tego nie praktykowałem - niesamowite jest, ile różnych drobnych żyjątek później się z takiej kępki rozłazi po całym zbiorniku.

 

Co do ostatnich zdjęć - skolopendra nie była zupełnie zainteresowana swoimi współmieszkańcami. I stonogi i krocionogi są po prosty niesmaczne ;)
#1783476 Najgłupsze odpowiedzi na Wasze ogłoszenia?

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 17 listopada 2016 - 12:01


Może nie na ogłoszenie, a na filmik z karmienia regiusa.

 

Co nie zmienia faktu, że może poza jakimś promilem wyjątkowo opornych węży, które żywego nie tykają, nie ma ŻADNEGO sensownego powodu do karmienie żywymi gryzoniami. Powoduje to jedynie pomnażanie niepotrzebnego cierpienia gryzoni, a i często służy jedynie zaspokajaniu nie do końca zdrowych popędów hodowców.

 

 

A teraz wracając do tematu głównego.


" Daje 50 zł i za godz mogę odebrać"

To trzeba takiemu odpisać, że właśnie poszedł za 55 :D
#1696452 Jaka Pierwsza?

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 20 lipca 2015 - 23:14

Cingulatę bym odradzał. Wbrew pozorom nie jest to łatwy gatunek, do tego zazwyczaj agresywny. Jedynym plusem jest niska cena w sezonie, ale nie chodzi o to, żeby była mniejsza szkoda jak nam padnie, tylko, żeby nie padło ;)

Na początek najlepiej młode S. subspinipes czy Ethmostigmus trigonopodus. Szczególnie te drugie, bywają czasem dość 'łagodne'. S. subspinipes bywa bardzo szybka i bardzo agresywna, ale zakładam, że autor tematu ma już doświadczenie z szybkimi i jadowitymi stawonogami.
#1671864 Latarka LED UV - zakup z Chin.

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 25 marca 2015 - 21:54

Cześć!

Krótko, zwięźle i na temat. Z racji, iż moja poprzednia latarka LED została gdzieś w dżungli północnego Borneo, postanowiłem sprawić sobię nową :) Co by 'robaki' można było po nocach swobodnie podglądać czy do innego Maroka mieć z czym jechać.

 

Postanowiłem zabulić 4,23 dolana i zainwestować w takie cudo:

http://www.aliexpress.com/item/1pc-21-LED-Aluminum-Shell-Ultraviolet-Flashlight-UV-395-nM-Support-Standard-AAA-Batteries-Money-Detector/1515472086.html

 

Po 2tyg doszło. Standardowo 3 paluszki AAA potrzebne aby obsłużyć. Przyjemna w dotyku, wyglądająca na trwałą obudowa aluminiowa. Mała, ale pewnie leży w dłoni:

 

13.jpg

 

14.jpg

 

Na zdjęciach stadko H. cyaneus po mamusi z Borneo.

20150325_200623.jpg

 

20150325_200827.jpg

 

20150325_200613.jpg

 

Poniżej link do krótkiego filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=9VA0wyD2dlk

 

W skrócie - polecam! Sprzęt spełnia swoje funkcje. A kosztuje niewiele.

 

Link do opisu na moim zakupowym blogasku :P

http://zakupyzchin.blogspot.com/2015/03/zarowka-led-uv.html
#1662108 Potrawy z karmówki (karaczany mączniki itp.)

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 19 lutego 2015 - 22:25

01
Album: makan-makan
7 grafiki
0 Komentarze

 

Karaczany wszystkie mogę jeść, poza madagaskarami. Mam do nich ogromny sentyment i właśnie traktuję je jak pety, nie jak karmówkę ;)

Na życzenie kilka fotek z degustacji mącznika i szarańczy. Kolega trochę przypalił ;)
#1661954 Wyprawa Po Świecie

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 19 lutego 2015 - 15:14

Jakbyś chciał pogadać o Azji - Malezja, Tajlandia, Indonezja czy Filipiny to pisz do mnie, siedziałem tam 2 lata.

Co do wypraw, pogadaj z Charliem i Angelo, oni się co chwilę włóczą po świecie i norki ptasznikom rozkopują (bandyty:P).
#1661946 Aktywność krocionogów

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 19 lutego 2015 - 15:02

Przy hodowli krocionogów, skolopendr, czy ptaszników podziemnych trzeba liczyć się z tym że hoduje się tak naprawdę substrat/torf w terrarium.

Przypomniało mi to, że kilkukrotnie zdarzało mi się hodować w przeszłości sam torf, jak właściciel się ewakuował a ja o tym przez kilka tygodni nic nie wiedziałem :P

 

Co do samego tematu, można spróbować urozmaicić terrarium - jakieś w pół zakopane korzenie, kawałki kory, kamienie. Krocionogi i inne stwory lubują się w chowaniu pod nimi. A większa szansa, że wyjdzie spod takiego kamienia, niż z spod 15 cm substratu. Hodowałem wielogatunkowo karaczany, krocionogi, straszyki - z powodzeniem. Eksperyment krocionogi + skolopendra również się udał.
#1661938 Weterynarz Częstochowa

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 19 lutego 2015 - 14:51

Jakieś opinie na temat tego lekarza. Mieszkam w okolicy Częstochowy i chcę mojej agamie zrobić badania i nie mam pojęcia gdzie.

Badanie na pasożyty zrobią Ci wszędzie, no prawie wszędzie. Ale rozpoznania, jak coś znajdą pewnie nie będzie ;)

 

Generalnie polecić mogę znajomych z lecznicy Vita (http://lecznicavita.pl/), m.in pracuje tam moja znajoma ze studiów. Na gadach nikt się tam pewnie dobrze nie zna, ale żeby zbadać kał i potem cyknąć fotki jajek pod mikroskopem czy tam poszukać co to może być, czy generalnie poczytać o odrobaczaniu gadów to raczej dadzą radę.

 

Gdyby coś się (odpukać) działo poważniejszego to sam służę konsultacją. Tylko, że ani sprzętu nie mam ani miejsca pracy, więc co najwyżej pooglądam i omacam ;)
#1639320 Krocionogi

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 14 grudnia 2014 - 22:35

@Magi00
Możesz jak najbardziej dogrzewać żarówką, choć krocionogi nie przepadają za światłem. Ściółka sama z siebie nie będzie pleśnieć. Tylko masz za wysoką temperaturę tam pod ziemią. Myślę, że optymalna temperatura podłoża to ~20-25st C. Do tego jakieś źródło ciepła od góry (żarówka/promiennik).

Nie myślałaś o terrarium wielogatunkowym? Mój przykład na zdjęciu ;)

Ps: Terrarium z linka bardzo dziwaczne ;)
Dość łatwo, przy odrobinie sprytu i nożowi do szkła można akwarium przerobić na ładny zbiornik.

Załączone miniaturki

  • IMG_0004.jpg#1639183 WIJOPODOBNE

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 14 grudnia 2014 - 19:42

Temat wcale nie taki zły. I w całkiem dobrym dziale.

Pazurnice, czyli inaczej pratchawce są prawdopodobnie bezpośrednimi przodkami wijów. Posiadają cechy zarówno pierścienic jak i stawonogów. Niezwykle rzadkie w hodowli, również bardzo trudne w chowie. Jedyne osobniki o jakich słyszałem były trzymane w specjalnych lodówkach, dla zachowania optymalnych dla nich niskich temperatur. Pazurnice są drapieżne.

 

Czasem niektóre gąsienice są przez laików mylone z wijami.

W samym rzędzie Scolopendromorpha mamy już mnogość form;

Mamy wielonóżki:

DSCF0045.jpg

Na zdjęciu azjatycka Thereuopoda.

Źródło: http://s123.photobucket.com/user/drs01/media/DSCF0045.jpg.html

 

Mamy długaśne Geophilomorpha

6913732627_62dc2ffa74.jpg

 

Mamy ciekawostki typu skolopendra udająca krocionoga (Edentistoma octosulcatum)

edentistoma-octosulcatum490_133575_1.jpg

 

 

W krocionogów dopiero mamy festiwal form!

Skulice (Sphaeroteriida)

20080804_4.jpg

 

Mamy rosochatkowate (Polydesmidae)

size2.jpg

 

A nawet wśród powszechnych w naszych terrariach krocionogów (Juliformia) mamy wersje opancerzone (Anastreptus strongylotropis):

a_strongy03.jpg

Żródło: http://www.diplopoda.de/html/species/astrongy/_astrongy.php

 

Czy w końcu znane i powszechne w hodowli skolopendry i krocionogi. Trochę tego jest, co ;)

 

 
#1394239 Aaa Mój waran zwymiotował gekona, co robić?!

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 21 marca 2013 - 13:50

Z pęsety raczej nic nie weźmie, to dzikus, i takim wolę aby pozostał. Pierś z kurczaka też chyba szalonych wartości odżywczych dla waranów nie ma ;)

Póki co poluję na większe robale i gekony po okolicy :)

 

W nazwie antybiotyku wkradła Ci się literówka, zapewne chodzi o enrofloksacynę, czyli najpopularniejszy lek dla egzotyków (dawany przez niedośewiadczonych wetów na wszystko;) )

 

Pozdrawiam!

Grzegorz
#1142652 Najczęściej zadawane pytania - Skolopendry

Napisany przez Grzegorz_Pełka dnia 02 grudnia 2006 - 21:59

Skolopendry – najczęściej zadawane pytania © terrarium.com.pl https://www.terrarium.com.pl/24182-skolopendry-pytania/© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.