Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Pavvel

Użytkownik od 17 sie 2012
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 17 2021 11:22

Moje tematy

Mój autorski projekt terrarium GECKO-21

13 marca 2021 - 18:40

Chciałbym się pochwalić moim pierwszym własnoręcznie wykonanym terrarium. Jak na pierwszy raz uważam, ze wyszło mega dobrze. Rozpiera mnie duma :)
Żałuję tylko, że nie fotografowałem wszystkiego krok po kroku, ale kilka zdjęć z budowy jest + efekt końcowy.
 
Stworzyłem nawet opis, na wypadek zainteresowania zamówieniem takiego terrarium :)
 
 
Terrarium GECKO-21 to mój autorski projekt terrarium przystosowanego idealnie pod gekony lamparcie.
 
Długość: 80cm
Wysokość: 60cm
Szerokość: 40cm
 
Terrarium przygotowane z dbałością o każdy detal - pod względem dobra naszego gekona, a nie dla nacieszenia oka jego właściciela i ładnego efektu w pokoju.
Mowa tu o materiałach użytych do produkcji: zero klejów, farb i chemii, które pod wpływem temperatury mogą parować i wydzielać toksyczne związki.
 
Powłoka wewnątrz terrarium składa się z pięciu kolorowych warstw! Tzn w przypadku odszczypania się kawałka pierwszej powłoki na kolejnej nadal jest kolor (w przeciwieństwie do większości terrariów, gdzie pod spodem widać kolor cementu). Powłoka suszona w temperaturze około 35 stopni, przez co w trakcie użytkowania terrarium i panującej w nim wysokiej temperatury nie powstaną żadne pęknięcia. Powłoka oszlifowana - pozbawiona jakichkolwiek ostrych krawędzi mogących uszkodzić naszego gekona!
 
Jama w lewym dolnym rogu pełni funkcję "wilgotnej kryjówki". Jej wnętrze wyłożone jest silikonem akwarystycznym (bezpiecznym dla zwierząt). Po włożeniu wilgotnego torfu przez przez długi czas wilgotność wewnątrz utrzymuje się na poziomie 70-75%. Wystarczy spryskać wnętrze wodą raz na dwa dni, aby utrzymać ciągłą wilgotność.
 
Wyposażenie:
- Termostat z programatorem czasowym RINGDER TC-120. Posiada ustawienia temperatury dziennej i nocnej. Możliwość automatyzacji i imitacji prawdziwego środowiska gekonów, np. o godzinie 8:00 wschód słońca (zapalenie światła), o godzinie 9:00 rozpoczęcie grzania, o godzinie 19:00 zakończenie grzania, o godzinie 20:00 zachód słońca (zgaszenie światła)
- 4 termometry z higrometrem umiejscowione w każdej z kryjówek + jeden na górze terrarium. Pozwala to w pełni kontrolować temperaturę i wilgotność w każdym z miejsc, gdzie tylko nasz gekon może przebywać
- Oświetlenie LED sterowane z pilota (porządne diody SMD5050) dające jedną barwę światła, a nie mix kolorów jak w przypadku diod RGB. Idealne zastosowanie do czerwonego lub niebieskiego oświetlenia wieczorem / w nocy, w celu obserwacji naszego gekona.
- Podwójna wentylacja (górna i dolna - kominowa, odprowadzająca ciepło z terrarium) oraz druga w podsufitce - aby uniknąć przegrzania obszaru, w którym umiejscowione są oprawki na żarówki
- 2 oprawki ceramiczne E27 (czyli standardowy, gruby gwint)
- 2 szybki przednie (niewidoczne na zdjęciu)
- Jeden kabel zasilający, o długości 2 metrów
 
Terrarium przystosowane do grzania promiennikiem ceramicznym (nie żarówką grzewczą). Dlaczego? Gekony nie widzą czerwonej barwy światła płynącej z żarówki grzewczej, lecz widzą ostry, biały blask, który imituje taka żarówka. Wbrew powszechnej opinii taka żarówka nie nadaje się do grzania w nocy! Gekon może mieć wrażenie, że cały czas świeci słońce.
Dlatego w moim terrarium stosować należy promiennik ceramiczny, który daje tylko ciepło, a do imitacji słońca służy druga żarówka.

 


Podrostek gekona - jedzenie

18 lutego 2021 - 01:19

Od czterech dni główkuję, czytam, trochę panikuję, więc proszę o zrozumienie i może jakieś podpowiedzi.

 

W niedzielę 14 lutego zakupiłem podrostka Gekona Lamparciego. Wg danych od poprzedniego właściciela - ma około 6 miesięcy.

 

W momencie zakupu właściciel powiedział mi "że ostatnio nie je zbyt chętnie"

 

To co mnie przeraziło:

Terrarium nie miało grzania, stało w kuchni "bo w domu ogólnie jest ciepło. W środku naliczyłem o 15 świerszczy, bardzo dużych, sporo większych od jego głowy. Gekon nie miał nawet kryjówki ani miejsca gdzie mógłby się schować. Ogólnie zasyfione, szklane, pęknięte terrarium. 

 

Dostał nowy, piękny dom :)

Dużo łazi, zwiedza, chętnie wchodzi na rękę, ale... 4ty dzień nic nie je. Jak zatem podawać mu wapno i witaminy (wiem, że te raz w tygodniu) skoro nie przyjmuje pokarmu :(?

Przez te 4 dni zauważyłem dwie duże kupki, zdrowe, takie jakie powinny być. Martwi mnie ten brak apetytu (nie wiem też ile dni nie jadł u poprzedniego właściciela).

Po wrzuceniu małego świerszcza lub larwy mączniaka podbiega do niego, poliże ze 3 razy i na tym się kończy

 

Czy ktoś może mi coś polecić / wyjaśnić to jakoś?







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.