Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


kalinka

Użytkownik od 29 sty 2012
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lut 28 2020 09:50

#1808730 Zabawki dla agamy brodatej.

Napisany przez kalinka na 07 maja 2017 - 13:07

Jeśli wybieg to koniecznie ogrodzony siatką z każdej strony - jedna sprawa - ptaki lub inne zwierzęta które mogą tam zwyczajnie wskoczyć, kolejna - owady - których agama nie powinna jeść, a mogą wlecieć - np. osy, pszczoły itd. No i zwyczajnie - agama może uciec. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak sprytny i zwinny może być zwierzak kiedy chce się wydostać :P Flexarium to oczywiście świetna sprawa na lato.
W domu należy pamiętać, że większość czasu agam powinna spędzać w terra, więc to tam trzeba zagwarantować jej możliwość "rozrywki". Dobrze żeby w terra były półki, korzenie i elementy do wspinania. Oczywiście terra nie może być zagracone, bo ograniczamy w ten sposób przestrzeń. Agamy gdy mają gdzie se wspinać, łazić - będą to robić. Dlatego właśnie poleca się jak największe terraria z możliwością i miejscem do wspinaczek i wędrówek. Zwłaszcza młode osobniki uwielbiają sie wspinać.

Kolejna sprawa - tak ja wspomnieli poprzednicy - to zachęcanie i stwarzanie możliwości polowania. Jeśli nie ma a to możliwości w terra to fajnie sprawdzają się niskie pojemniki np. z Ikei o dużej powierzchni, gdzie można bez obaw wrzucić luzem owady i pozwolić zwierzakowi pobiegać za nimi ;)

 

Te piłki z filmików i bieganie z nimi to prosta zależność - agamy biorą je za pokarm, nie jest to forma zabawy tylko próba upolowania czegoś. Nie jestem pewna czy to jest korzystne dla zwierzaka - raczej zwykłe polowanie podczas posiłku jest lepsze ;)

No i kwesta zawsze dyskusyjna - czyli wypuszczanie po pokoju. Tu najważniejszy jest umiar i rozsądek. O ile temp w pokoju jest odpowiednia i przestrzeń dobrze zabezpieczona - to niedługi spacer raz na czas oczywiście nie zaszkodzi. Jednak trzeba mieć świadomość, że warunki w pokoju, a warunki w terra to dwa różne światy, więc nie można z nimi przesadzić - bo skutki mogą być widoczne niestety dopiero po kilku latach, kiedy np. nerki zaczną wysiadać. 




#1803261 otwarty pyszczek u Agamy

Napisany przez kalinka na 30 marca 2017 - 18:54

Napisz coś więcej o wentylacji - na zdjęciach widać dolną, a górna? Upewnij się czy temp nie są za wysokie, czy dobre pomiary podajesz.
Taka otwarta paszcza wskazuje zazwyczaj na zbyt wysoką temp / zaduch w terra. Jeśli to nie w tym tkwi problem, to mogą być problemy z drogami oddechowymi - wtedy weterynarz będzie musiał zbadać agamę - sama kupa do badania nie wystarczy :/
Czasem takie zachowanie wiąże się też z uciskiem płuc - np. w przypadku ciężarnych samic gdy ma jaja. U Ciebie jest to samiec, więc odpada, ale jeśli nie będzie wiadomo co to warto zrobić usg, żeby sprawdzić czy coś nie uciska smoka "w środku"




#1801904 Odchody Agamy

Napisany przez kalinka na 21 marca 2017 - 09:37

Szczerze powiedziawszy nie wiem, ale tez mi się zdarzało, że moje smoki miały jaja świerszczy w odchodach ;) 




#1801708 Odchody Agamy

Napisany przez kalinka na 20 marca 2017 - 08:39

Moim zdaniem też jaja świerszczy ;) 




#1800837 Agama zbyt mała jak na swój wiek/stan ogólny

Napisany przez kalinka na 14 marca 2017 - 15:08

Jak na 3 miesiące 20 cm długości ciała jest jak najbardziej ok ;) Oczywiście zdarzają się większe osobniki, ale Twój rośnie raczej normalnie ;)




#1799213 Agama, zmiennosć płciowa i złożenie jaj.

Napisany przez kalinka na 03 marca 2017 - 12:29

U samic normalne jest składanie niezapłodnionych jaj, nie jest to jakiś wyjątek, czy dziwny przypadek. Płci też nie zmieniła - najwidoczniej weterynarz musiał na początku błędnie rozpoznać płeć - to się zdarza. Pewność 100% daje tylko USG.
Tak jak wcześniej wspomniano - produkcja jaj jest dla samicy wielkim wysiłkiem, "wysysa" z niej ważne składniki. Dlatego właśnie podczas ciąży i zaraz po niej należy podawać samicy dużo wapnia - żeby nadrobiła straty. 
Niestety też - ale agama musiała mieć raczej już wcześniej niedobory, bo jeden miot jaj nie wyniszczyłby jej na tyle, żeby padła. Samice zazwyczaj padają przy wielokrotnych ciążach, wielokrotnych miotach, przy braku suplementacji. 




#1786509 Otwieranie pyszczka / przymrużanie oczu

Napisany przez kalinka na 08 grudnia 2016 - 09:39

Zgadza się - niestety u gadów, mrużenie oczu to prosta reakcja - jest zagrożenie / coś nie fajnego, zamykam oczy i wtedy tego nie ma. 
Agamy nie maja potrzeby kontaktu z człowiekiem, nie sprawia im to przyjemności - raczej jesteśmy dla nich źródłem ciepła :D nie żyją w stadach, w naturze nie mają kontaktu z człowiekiem, mają łuski - więc interakcja z nami nie jest dla nich jakąś radością. Bardziej tolerują nas i nasz dotyk. 
Agama leżąca na plecach to absolutnie nie jest pozycja naturalna - tylko wymuszona przez nas, ludzi, więc z pewnością to nie sprawia jej przyjemności :P Natomiast to że agama się nie rusza nie musi oznaczać, że coś jej sprawia przyjemność - czasem wręcz przeciwnie, może oznaczać paraliżujący strach, stres. Oczywiście nie zawsze - ale to dopiero z czasem wyczuwa się u swojego zwierzaka. 
Natomiast wspomniałeś o zasypianiu - to jest kolejna kontrowersyjna sprawa, którą ciągle się wyjaśnia i tak naprawdę wciąż jest powielany błędny schemat. To że agama zasypia poza terra - nieważne czy w kącie, na łóżku czy w kieszeni - nie jest sprawą pozytywną. Smok nie zasypia dlatego że jest zrelaksowany i mu dobrze, tylko zazwyczaj z wychłodzenia (nie wyziębienia, tylko ochłodzenia) - znowu kłania sie instynkt i proste myślenie - jest chłodniej, jest ciemniej (niż w terra) - trzeba iść spać, oszczędzać energię i ciepło. 
Tak więc tak jak widzisz - my ludzie na serio chcemy widzieć w agamach "kolczaste pieski", ale niestety trzeba zdawac sobie sprawę z tego że gady i ssaki to dwie różne bajki. To że agamy są łagodne i tak naprawdę pozwalają nam robić co z nimi chcemy, to nie oznacza że ich zachowanie faktycznie odpowiada naszym wyobrażeniom , "ssaczym" wyobrażeniom ;) 




#1784845 Otwieranie pyszczka / przymrużanie oczu

Napisany przez kalinka na 26 listopada 2016 - 22:39

Zamykanie oczu to u większości gadów właśnie oznaka niezadowolenia - w przeciwieństwie do ssaków. Może to również oznaczać stres. Jednak zdarza się że w sytuacji w której nie ma czynników stresujących - jak np spokojne wygrzewanie na wyspie, może takiemu wygrzewaniu towarzyszyć przymykanie oczu ;) Natomiast przy dotykaniu brzucha - to jednak jest oznaka niezadowolenia ;)
Jeśli otwiera pyszczek raz na czas na wyspie to jest to raczej regulacja temp. Jesli miałaby paszcze otwartą często, a przy tym by ciężko oddychała - wtedy można podejrzewać że to jakies problemy z oddychaniem.
Co do spryskiwania - moim zdaniem dobrze spryskiwać wieczorem mimo miski ;)




#1784007 Agama w okresie aklimatyzacyjnym nie chce jeść owadów.

Napisany przez kalinka na 20 listopada 2016 - 18:23

Co do jedzenia to myślę że musisz po prostu poczekać - jeść coś je, więc nie jest źle ;) pewnie za kilka dni przekona się do jedzenia owadów. W razie czego możesz spróbować podać karaczany. Takich kilka dni bez pokarmu mięsnego to nic strasznego - więc cierpliwości ;)
Gdy agama jest przy szybce to oznacza że chce wyjść, a nie że chce na ręce - to dwie różne sprawy które warto odróżnić ;) Taka samo wyszłaby z terra gdyby była do niego przystawiona np. pufa albo ludzka ręka. To raczej chęć wyjścia poza terra, a nie kontaktu z człowiekiem.
To szarzenie / ciemnienie brody to jeszcze przez stres - więc tu też winna aklimatyzacja, która trzeba przeczekać ;)




#1781324 Młoda agama- ospała,brak wylinki, sporadyczne przyjmowanie pokarmu.

Napisany przez kalinka na 01 listopada 2016 - 20:41

Niezbyt się zgodzę z tym, że powodem chowania się w chłodne miejsca może być wielkość terra. Terra masz i tak maleńkie, więc zmniejszanie go spowoduje tyko problem z osiągnięciem dobrej temperatury - odpowiednich gradientów. 
Kąpiele 2 razy dziennie też wydają mi się zbyt stresujące - nie wiem co właściwie co można tym osiągnąć. 
Agama zamyka oczy ze stresu - nie chodzi o spanie. To jest prosta logika - boję się, więc zamknę oczy i zagrożenie zniknie. Nie ma mnie, nie ma zagrożenia. 
Ja bym spróbowała z wylęgiem karaczanów - u większości moich małych agam się sprawdzał wylęg dubii. Kupujesz miseczkę na tyle wysoką, żeby dubie nie wyszły, a na tyle nie za wysoką żeby agama weszła sobie. Dubia chodzi po miseczce kręci i się i wzbudza zainteresowanie agamy - aż w końcu agama sobie poluje.
Agama linieje jak rośnie - u Ciebie agama nie je, nie rośnie - więc nie linieje 




#1778585 Dwie samice czy decydować się na samca?

Napisany przez kalinka na 10 października 2016 - 17:20

Wydaje mi się, że jeśli już polecać harem to po sterylizacji samic. Jednak po każdym zapłodnieniu dobrze samicę odseparować od stada, żeby nie narażać ją na stres - więc raczej nie jest to wygodne wyjście. Zazwyczaj samiec rozkłada zainteresowanie na obydwie samice, ale może zdarzyć się sytuacja w której upodoba sobie jedną partnerkę, którą będzie męczyć.
Wydaje mi się, że najlepszą opcją przy duzym terra są 3 samice 




#1772529 Agama z wylewem albo udarem ?

Napisany przez kalinka na 23 sierpnia 2016 - 09:05

Ja też niestety nie pomogę, bo pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Nie znam dokładnie anatomii brodaczy, ale chyba możliwy jest udar/wylew - z tym, że pewnie mało kto dokumentuje czy diagnozuje takie przypadki 




#1769158 Dopuszczenie 2 agamy

Napisany przez kalinka na 28 lipca 2016 - 13:32

Pierwsza sprawa - jak na 7/8 miesięcy jest przeraźliwie mała - więc trzeba się zastanowić czy wszystko robisz ok. Bo 25 cm mają agamy max 5 miesięczne. Wypełnij tabelę zawartą w regulaminie i będziemy myslec czy wszystko jest ok.

Co do pozostałych pytań - w jednym terra nie powinieneś trzymać pary, więc napisz najpierw jakiej płci jest twoja agama. Możesz w jednym terra trzymać 2 samice.
W obecnej sytuacji to raczej nie jest wskazane łączenie drugiej agamy, bo trzeba najpierw zastanowić sie co się z Twoja dzieje




#1765719 Identyfikacja odmian barwnych agam brodatych.

Napisany przez kalinka na 30 czerwca 2016 - 07:33

Tak jak w grupie napisaliśmy - yellow orange tiger 




#1765184 Agama Brodata - zmiana skórna na grzbiecie

Napisany przez kalinka na 26 czerwca 2016 - 14:35

Pokaż to najlepiej jakiemuś weterynarzowi który m doświadczenie z gadami - najlepiej i najpewniej podjechać do Bytomia do lek. wet. Kasi Wilk - przychodnia Silesia Vet











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.