Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


szylkretka

Użytkownik od 25 gru 2011
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 29 2013 11:59

Moje posty

W temacie:Żółwica złożyła jajko

03 lutego 2012 - 19:07

Witam,
Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź.
Przez ten czas jajeczko zapadło się i uschło. Oczywiście ruszyłam je, wyławiając z wody. Rzeczywiście było bez szans. Poczytałam doświadczenia innych hodowców i już wiem, jak postępować w przyszłości. Przypuszczam, że to jedno zapowiada dłuższą serię na wiosnę.
Strona, na którą mnie odsyłasz jest jedną z lepszych, już ją znam :) Jeszcze raz dziękuję.

W temacie:Narośla u żółwia czerwonolicego

04 lutego 2012 - 22:40

Moim zdaniem skorupa (karapaks) też nie wygląda najlepiej, te przerwy między płytkami rogowymi są nieładne.

Szkoda, że Twój pupil ma takie monotonne jedzenie. Menu żółwi powinno składać się przede wszystkim z pokarmów, które można znaleźć w zbiornikach wodnych. Odstaw wątróbkę na rzecz ślimaków ze skorupkami, surowych ryb wraz z wnętrznościami i szkieletem (można kupić mrożone w całości stynki), krewetek, rureczników, ochotki. Koniecznie włącz pokarmy roślinne, głównie roślin wodnych (rzęsa, wgłębka, pistia, moczarka kanadyjska i inne rośliny akwariowe) ale można tez podawać sezonowe owoce i warzywa (truskawki, maliny, arbuzy, czereśnie, śliwki, winogrona, banany, papryka, ogórek, pomidory, kapusta pekińska, koniczyna, mniszek lekarski). Mięso i rośliny wodne w proporcjach pól na pół.
Żółwie nie są przystosowane do zjadania mięsa gatunków stałocieplnych. Dlatego nie powinno być go w ich diecie. Ewentualnie sporadycznie. Pamiętaj, że nie wolno dawać sałaty i szpinaku (odwapniają kościec).

W jednej z książek znalazłam przepis na "pudding", czyli koktajl mięsno warzywny z dodatkiem żelatyny. Można go zrobić latem, kiedy jest obfitość różnorodnych pokarmów roślinnych, zamrozić i podawać zimą (oczywiście po doprowadzeniu pokarmu do temperatury wody w akwarium). Jesli potrzebujesz przepis, to podaję źródło: "Żółwie wodno-lądowe. Hodowla i choroby" autorstwa Aleksandy Maluty. Jeśli nie masz do niej dostępu, proszę, daj znać, to przepiszę Ci go w kolejnej wiadomości. Wielu hodowców też się pewnie tym zainteresuje.

W tej samej książce wyczytałam, że objawy, które pokazujesz (obrzęk powiek i ubytki w warstwie rogowej pancerza) mogą być spowodowane niedoborem witaminy A (wynikającej z jednostronnej diety), ale najlepiej oceni to lekarz.

Daj znać, co orzekł lekarz i jak przebiega leczenie. Trzymam kciuki za pomyślne diagnozy i szybkie wyzdrowienie.

19 lat, to jeszcze nie weteran. On jest w kwiecie wieku, może żyć drugie tyle, albo i trzecie, czego Wam obojgu życzę.

W temacie:Kilka pytań odnośnie żółtolicych

07 lutego 2012 - 20:12

Witam,
Bardzo ciekawy projekt. Mordka żółwia doskonale uchwycona :) Widzę, że masz dla nich dużo sympatii.

Jeśli mogę, dodam kilka uwag do projektu. Uważam, że doskonale łączy potrzebę wody i lądu. Musisz wziąć pod uwagę, że wszystkie cztery żółwie będą w jednym czasie chciały korzystać z wyspy. Dlatego musi być ona wystarczająco duża. Moje biją się pół dnia o wyspę, a kiedy w końcu obydwa na niej się mieszczą, śpią pod lampami kolejne kilka godzin. Do wody schodzą w porze jedzenia (żebrania) i nocą, kiedy lampy są wyłączone.

Mam narożne akwarium, w którym jest pływająca wyspa (skleiłam dwie, żeby obydwa miały szanse na "słoneczko"). U mnie problemem jest takie zamocowanie wyspy, żeby nie odpływała spod światła w czasie wchodzenia żółwii. Ciągle coś ulepszam, podwieszam, podpieram, ale nie jestem jeszcze zadowolona z wyniku. Dlatego uważam, że stacjonarna wyspa, choć wymaga dodatkowego miejsca, ma swoje niewątpliwe zalety - nie odpływa, można na niej urządzić "grządkę" do złożenia jaj, ozdobić roślinami, bo poza wodą nie bedą ich skubać. Zauważyłam jedno słabe miejsce tego projektu - przejście z wody na ląd trzeba zabezpieczyć, żeby nie żółw nie wypadł poza zbiornik. Rozumiem, że rysunek jest schematyczny i masz ten problem technicznie rozpracowany.

I jeszcze jedno. Dla czterech dorosłych osobników potrzeba naprawdę dużego zbiornika. Moje żółwie mają 25 i 30 cm średnicy skorupy (nie licząc długości łapek). Akwarium narożne ma ścianki długości 80 cm i jest wysokie na 70 cm. Trzeci żółw spowodowałby tłok. Pomyśl nad tym problemem, bo żółwie urosną szybko i całe życie bedą raczej dorosłe, niż młode. Szkoda narażać się na dodatkowe koszty z powodu nowego lokum.

Życzę powodzenia w negocjacjach cenowych.

W temacie:Żółwica złożyła jajko

21 lutego 2012 - 22:15


jaja żółwia

nasza żółwiczka znowu złożyła jajka wprost na kamienie. Nic nie można uratować. Większość popękała, spadając na kamienie. Musiałam je wyłowić siatką.

W temacie:Żółwica złożyła jajko

08 marca 2012 - 00:00

Witam,
moja złożyła najpierw jedno, a po kilku dniach całą resztę widoczną na zdjęciu. Myślę, że to wszystkie, jakie miała do złożenia, bo były wśród nich również takie "połowiczne", lekko przeźroczyste i mniejsze. Jakby wydała z siebie wszystko do cna. Po tym fakcie samiczka uspokoiła się i już nie chce wyjść z akwarium po ścianie, albo przez szybę. Wcześniej przez jakieś dwa tygodnie była mocno niespokojna. Teraz wiem, że miała potrzebę bezpiecznego złożenia jajek.
Niestety, nie mamy obecnie możliwości, aby złożyła jaja w kuwecie, w ciepłym piasku. Może uda się je przechwycić przy kolejnym składaniu, bo już wiem, jak to się objawia.
Jeśli twierdzisz, że prześwietlenie pokazuje jakieś niezłożone jajka w brzuchu żółwiczki, to może należy stworzyć jej spokojne warunki do złożenia ich. Wiem, że żółwia można wyjąć z wody nawet na kilka dni. Z pewnością jej to nie zaszkodzi, a jeśli poczuje grunt miękki, to raczej szybko złoży resztę jaj. Tak byłoby dla niej najlepiej.
Nie wiem, kiedy należy zacząć się niepokoić.
A co mówi weterynarz?
pozdrawiam






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.