Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Scrubpython

Użytkownik od 14 wrz 2011
W tej chwili OFFLINE
Ostatnio aktywny Prywatne

#1844941 Pyton ametystowy

Napisany przez Scrubpython na 13 marca 2018 - 21:57

Jayapura w bonusie:

29196390_1524301411025081_40021006045920

 

Pozdrawiam




#1844744 Pyton ametystowy

Napisany przez Scrubpython na 12 marca 2018 - 12:44

Merauke Patternless(yellow phase)

29027580_1521816537940235_85777940913391

 

Przy okazji zapraszam do polubienia mojego fanpage'a, wkrótce sporo nowości.

https://www.facebook.com/Scrubpython.eu/

 

Pozdrawiam




#1374424 Kilka aktualnych fotek.

Napisany przez Scrubpython na 06 lutego 2013 - 18:07

A jakie te spilotki mają geny? SAmiec to Jungle Jaguar przynajmniej tak wygląda, a samica?


Oba węże to mcdowelli, samica normal, samiec regular jaguar.


#1371977 Kilka aktualnych fotek.

Napisany przez Scrubpython na 01 lutego 2013 - 17:44

Wszyscy ostatnio wrzucają fotki regów, więc- pierwsza regowa owulacja w mojej hodowli w tym sezonie;)
Dodany obrazek


#1370899 Kilka aktualnych fotek.

Napisany przez Scrubpython na 30 stycznia 2013 - 10:47

Dawno nic tu nie wrzucałem, a więc:

Ciężarna samica siaty(Dwarf Tiger 50% Jampea, kryta samcem Madu Super Dwarf)
Dodany obrazek

Ciężarna samica Antaresia maculosa
Dodany obrazek

Inne gatunki jeszcze pracują;)
Dodany obrazek

Dodany obrazek


Pozdrawiam i zapraszam do polubienia mojego FB http://www.facebook.com/ScrubPython.eu


#1370752 Pastel i Butter starego:)

Napisany przez Scrubpython na 29 stycznia 2013 - 21:03

Piękne regsy;)
Pozdrawiam


#1332527 Regiuski Gold Snakes:)

Napisany przez Scrubpython na 22 października 2012 - 11:53

Bardzo ładne regiusy. Powodzenia w hodowli życzę.
Pozdrawiam


#126089 Python reticulatus . Super Dwarf , Dwarf , Normal . Dyskusje

Napisany przez Scrubpython na 17 listopada 2011 - 15:17

Z tego co widze to wiedza na temat karłowatych siatek delikatnie kuleje na forum, pozwoliłem sobie wyjaśnić dość ogólnie kilka rzeczy w ich temacie;)
Po pierwsze "DWARF lub "SUPER DWARF" to nazwa hadnlowa/pomocnicza/whatever, służąca jedynie do podkreślenia z "czym"(choć tak na prawde o dokłądnej wielkości do jakiej dorasta siata decyduje populacja) jest wąż lub z czym był krzyżowany. W przypadku krzyżowania "Dwarfów" z normalami koniecznie trzeba podać procent w jakim wąż jest Dwarfem a w jakim Normalem, np. z połączenia Jampea(a.k.a "Dwarf") x Tiger = 100% węży będących w 50% Jampea(a.k.a 50% Dwarf) i w 50% Normalami. Jeśli pójdziemy dalej i takeigo węża 50% Jampea(50% Dwarf), skrzyżujemy jeszcze raz z czystą Jampea to, 50% Jampea(50% Dwarf) x "Pure" Jampea(Pure oznacza 100% czystej krwi) = 100% węży będących w 75% Jampea a w 25% Normalami. I tak dalej,im przez więcej pokoleń będziemy "dwarfić" tym będziemy otrzymywać węże co raz bardziej zbliżone do oryginału. Z Super Dwarfami jest tak samo. Odmiany barwne określane w sprzedaży jako "DWARF" są to węże zaczynające się od 50% Dwarf, np Dwarf Tiger = 50% Jampea Tiger, inaczej Tiger będący pół Jampeom, pół normalem itd. Krzyżując Normala z Dwarfem ZAWSZE uzyskamy węże mniejsze niż punkt odniesienia w postaci "normalnego" rodzica, lecz większe od "dwarfowego" rodzica. Węże będące 50% Dwarfem osiągaj ok. 4,5-5m, są drobniejsze od normalnych siat, lecz lepiej zbudowane niż "Pure" Dwarfy. Łącząc 50% Dwarfa z Normalem, cofamy się tworząc węże w 75% Normal i zaledwie 25% Dwarf.

Wiele odmian barwnych siatek pochodzi wprost od "Dwarfów" np. Genteic Sptiped, Goldenchild(pochodzi od populacji Saleyar), Oranage ghost, Blue eyed Leucy.

Wszystkie siaty z podgatunku jampeanus to dwarfy/super dwarf, a np. Bali które jampeanusami nie są, też są Dwarfami.
Kilka węzy "okrzykniętych" "Dwarfami" i "Super Dwarfami":
"Dwarfy"- Tanajampea, KAyuadi, Bali, Saleyar...
"Super Dwarfy"- MAdu, Kaloatoa...

"Dwarfy" to populacje osiągające około 3-4,5m. Super Dwarfy 1,6-2,5m.

Z w/w węzy Bali i Saleyar nie są jampeanusami. Dlatego uważam pisanie przy wężu "75% Dwarf" zamiast "75% Kayuadi" za głupie, to coś jakby się pisało przy Boa Hypo Hogu np. 50% "Natural Hypo", i nie wiesz wtedy czy chodzi o Hoga czy o Sabogae... Dlatego przez zakupem warto się dowiedzieć z czym mamy do czynienia.

Dodany obrazek
P.r reticulastus, P.r saputrai, P.r jampeanus
P.r.jampeanus
Dodany obrazek

Układ łusek jest użyteczne TYLKO przy czysty populacjach, przy mixach nie zdaje żadnego egzaminu, nie da się na jego podstawie wywnioskować czy coś jest "krzyżówką" jampeanusa z normalem(jak ktoś kiedyś pischał), tym bardziej przy normalach układ łusek potrafi być bardzo różny. W określaniu "przynależności" siaty do którejś z "grup" nie można się opierać na samym układzie łusek, ponieważ wiele normali potrafi mieć układ jak u jampeanusów, lecz proporcje i ubarwienie całkiem inne. Aby uznać coś za jampeanusa wszystkie "elementy" muszą pasować do siebie, tj. budowa ciała, wzór i kolory i ukłąd łusek. Przy zakupie czystych populacji nie warto ufać hodowcą(szczególnie największym, myśle że wielu wie kogo mam na myśli), lepiej wziąć sprawe w swoje ręce i nie ufać na słowo, tylko samemu obejrzeć, zobaczyć i dopiero wtedy podjąć decyzję.
Jampeanusy na pierwszy rzut oka charakteryzują się przede wszystkim połamanym, drobnym wzorem, barwa oraz kolor tęczówki to sprawa populacji.
To tak w dużymmm skrócie;) Jak macie pytania lub coś jest nie jasne to pisze tutaj;)
Pozdrawiam


#110834 Jampea

Napisany przez Scrubpython na 22 grudnia 2011 - 12:18

Python reticulatus jampeanus, odłów, od początku perfekcyjnie zamiatała mrożone szczury, dopóki raz nie dostała myszy... od tego czasu są problemy z karmieniem...
Kocham jej filozofie życiową "Don't touch me or I kill you!" ;) Choć na rękach jest już bardzo łagodna;) Porównując jej zachowanie z siatkami wyklutymi w niewoli jakie posiadam, to tak jakby porównywać księżyc ze słońcem- łepek tej siatki "jest w kilku miejscach naraz" po wysunięciu pudła, bardzo czujna, szybka, ciekawska i przede wszystkim INNA od siatek z hodowli ;) Obcowanie z takim wężem daje naprawde fajne doświadczenia;)
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Pozdrawiam


#102992 Problem z e.c.m

Napisany przez Scrubpython na 09 stycznia 2012 - 19:35

Ja obstawiam tezę iż wypadła mu kloaka, co oznacza że bez weta się nie obejdzie.
Pozdrawiam


#65187 Dwarf/Super dwarf- krótkie streszczenie tematu.

Napisany przez Scrubpython na 08 kwietnia 2012 - 12:50

W związku z rosnącym zainteresowaniem mniejszymi wersjami Pytonów siatkowanych, a brakiem opracowań na temat w języku polskim, postanowiłem napisać krótkie objaśnienie tego tematu. Pragnę w miarę najkrócej i najprościej streścić informacje na temat tych niezwykłych węży, obalić kilka mitów, oraz wyjaśnić pewne zagadnienia.

Zacznijmy od tego czym jest Dwarf/Super dwarf?
Określenia te są stosowane głównie dla węży podgatunku jampeanus(Python reticulatus jampeanus), tyczą się one odmian terytorialnych tych węży, ale również krzyżówek jampeanusów z Nominalnymi osobnikami(mieszanki takie mają na celu otrzymanie odmian barwnych w rozmiarze mniejszym aniżeli rozmiar Nominalnego osobnika).

Przyjmuje się że dla czystych odmian terytorialnych rozmiar przez nie osiągany wygląda następująco:

Dwarf 3- 4m
Super Dwarf 1,6- 2,5m

Oczywiście od każdej normy mogą zdarzyć się pewne odstępstwa, co wiąże się z tym że np. nasz Dwarf może przekroczyć 4m, ale również może nigdy nie przekroczyć bariery 3m.
Jak widać Dwarfy nie są małymi wężami, ale w porównaniu z osobnikami Nominalnymi, możemy śmiało nazwać je karłami. Prawdziwymi miniaturami są Super dwarfy.

Powyżej przedstawiona rozmiary nie dotyczą krzyżówek jampeanusów z osobnikami Nominalnymi, a jedynie czystych odmian terytorialnych!

Teraz troszkę geografii. Przedstawię tu 4 najpopularniejsze populacje, są to:
Dwarf:
Tanahjampea(popularnie zwane po prostu "Jampea")
Kayuadi

Super Dwarf:
Madu
Kaloatoa


Do Dwarfów można by jeszcze podciągnąć siatki pochodzące np. z Bali(które osiągają ok. 3,5m), lecz przedstawiony tu opis dotyczy jedynie węży podgatunku jampeanus, do którego siatki z Bali nie należą.

Miejsce ulokowania w/w wysp.
Dodany obrazek

Poniżej na mapie zostały podpisane poszczególne wyspy. Populacje je zamieszkujące różnią się miedzy sobą w mniejszym lub większym stopniu kolorystyką, wzorem, rozmiarem.

Dodany obrazek


Oczywiście kupując którąś z w/w siatek, nigdy nie możemy mieć 100% pewności że dany osobnik pochodzi z konkretnej wyspy(100% mielibyśmy gdybyśmy złapali go w danym miejscu
własnoręcznie;)), w każdym innym przypadku jest to tylko przypuszczenie że może to byc "ta" wyspa. Ponad to z informacji jakimi dysponuję, eksport węży z wysp takich jak Kayuadi czy Tanahjampea jest zabroniony, tak więc węże te pochodzą najprawdopodobniej z mniejszych okolicznych wysp, a nazwa Jampea lub Kayuadi służy jako swego rodzaju punkt odniesienia geograficznego.

10-letni osobnik Madu.
Dodany obrazek

W takim razie jeśli nie ufamy hodowcy lub importerowi od którego nabywamy węże, to jak sprawdzić czy dostaliśmy na pewno to za co zapłaciliśmy?
Najlepiej jest porównać węże do innych osobników, na dzień dzisiejszy istnieje pewien "wzór/stereotyp" na temat tego jak konkretna lokalizacja powinna wyglądać, według którego węże te są segregowane.

Jampea
Dodany obrazek

Madu
Dodany obrazek

Czym charakteryzują się jampeanusy?
Fizycznie są o wiele mniej masywne, smuklejsze i oczywiście krótsze od Normalnych siatek(populacje takie jak Madu/Kaloatoa osiągają dojrzałość płciową przy zaledwie ok. 2kg), wzór jest drobniejszy- nierzadko połamany i rozsypany, w zależności od populacji różnią się kolorem oka(od pomarańczowego, przez miedziane, po srebrne), sama kolorystyka ciała jest też zróżnicowana względem pochodzenia, dominuje zielony odcień .

Srebrne
Dodany obrazek
Miedziane
Dodany obrazek

Większość jampeanusów posiada charakterystyczny układ łusek na głowie(2 duże łączące się łuski), co w pewnym stopniu może służyć za klucz w określeniu podgatunku.
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Węże tego podgatunku mają opinie zwierząt łagodnych i bezkonfliktowych(nawet odłowione osobniki). Lecz zawsze zdarzają się pewne odstępstwa, każdy wąż posiada inny charakter i należy o tym pamiętać.

Ceny za czyste populacje na dzień dzisiejszy wahają się między 300-500euro, w zależności od wieku i pochodzenia.



W razie pytań proszę pisac w tym temacie. Zachęcam również do dyskusji. A modów prosiłbym o podklejenie tematu, ponieważ dla wielu którzy zaczynają przygodę z Dwarfami może on okazać się przydatny.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.