Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


mariusz_d

Użytkownik od 15 maj 2010
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sty 06 2023 20:23

#1499079 Gekon lamparci - jakie podłoże?

Napisany przez mariusz_d na 11 grudnia 2013 - 19:37

Zdecydowanie nie! Wszelkiego rodzaju torfy, włókna kokosowe czy chipsy są przeznaczone do terrarium tropikalnego. W suchym środowisku zaczynają pylić i podrażniają drogi oddechowe gekona. Jeśli piasek sprawdza się u Ciebie od 10 lat to proponuję przy nim pozostać.




#1494508 Dziwne coś na dziąsłach

Napisany przez mariusz_d na 30 listopada 2013 - 16:05

@PasterzPPP nie moja sprawa, ale uważam że postępujesz delikatnie mówiąc nieprawidłowo. Nie masz w 100% potwierdzenia czy jest to zgnilec czy może coś innego. Diagnoza została postawiona na podstawie zdjęcia i niekoniecznie musi być prawidłowa. Też jestem zdania że z każdą pierdołą nie trzeba od razu lecieć do weterynarza, ale są sytuacje kiedy trzeba to zrobić. Leczenie na własną rękę może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
To samo dotyczy odrobaczania na "pałę", bo jaszczurka chudnie. Leki odrobaczające nie są obojętne dla organizmu gada i w dodatku nie wiedząc z czym mamy do czynienia, podawanie leków jakichkolwiek mija się z celem. Pamiętaj że odrobaczając zabijasz również "dobrą" florę bakteryjną.
Jeśli chodzi o weterynarzy to skontaktuj się chociaż z którymś z tych:
http://www.terrarium.pl/cms/vet/data/lek-wet-marta-marciniak-r20
http://www.terrarium.pl/cms/vet/data/lek-wet-jakub-sadlowski-r44
http://www.terrarium.pl/cms/vet/data/lek-wet-lukasz-skomorucha-r21


#1487102 Gekon Lamparci - podsumowanie.

Napisany przez mariusz_d na 10 listopada 2013 - 23:22

@Kubix_22 po pierwsze - dorosła mucha nie posiada dla gekona praktycznie żadnych wartości, po drugie - ilość chityny może być problemem dla układu trawiennego, po trzecie - wydatek energetyczny gekona przy polowaniu znacznie przekroczy "zysk" z upolowanej zdobyczy, po czwarte mucha jest najlepszym wektorem do przenoszenia wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, jeśli nie wierzysz to zacytuję fragment z tej strony --> http://www.robale.pl/index/2/52


Owad ten ma olbrzymie znaczenie sanitarno-higieniczne: badania dowiodły, ze na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do 6000000 (sześciu milionów), a w jelicie czterokrotnie więcej (prawie 30000000) mikroorganizmów - w tym powodujących tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus, dezynteria, cholera, gruźlicę, polio, czerwonke, salmonellozę - oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów.


albo tu --> http://www.odkazanie.pl/deratyzacja_dezynfekcja_dezynsekcja.php?i=5


Mucha domowa jest przenosicielem (wektorem) wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, gdyż siada nie tylko na produktach spożywczych, lecz również na odchodach i padlinie. Przenosi chorobotwórcze bakterie durów, czerwonki, wąglika, czynniki chorobotwórcze powodujące poliomyelitis, zapalenie spojówek, a także formy inwazyjne pasożytów (np. jaja owsików). Jest ona ponadto żywicielem pośrednim dla larw niektórych tasiemców (Choanotaenia infundibulum, Davainea cesticillus) i nicieni. Jej larwy można znaleźć nawet w ranach zwierząt, gdy przypadkiem trafią tam jaja składane przez samice w różnych miejscach.


Oczywiście może ktoś powiedzieć że można muchy hodować w czystych, sterylnych warunkach, pozostaje jednak pytanie po co biorąc pod uwagę 3 pierwsze przykłady.

Jak do tej pory jako karmówka sprawdził się tylko jeden gatunek muchy Hermetia illucens, tu też nie skarmiamy dorosłych much tylko larwy i to ze względu na niezwykle korzystną ilość wapnia.


#1484066 GEKONY LAMPARCIE W POTRZEBIE - oddawanie chorych gekonów

Napisany przez mariusz_d na 03 listopada 2013 - 21:15


http://www.terrarium.pl/topic/400005-gekony-i-agamy-z-terrariami/

Zerknijcie tu. Jak dla mnie to jaszczurki są wychudzone.

@knoxville te gekony nie są wychudzone! Nie są jakoś szczególnie wypasione, ale nie są też przykładem złego stanu.

Przypominam również że temat nie powstał z myślą o piętnowaniu nieodpowiedzialnych hodowców, jego celem jest:

Ten wątek powstał z myślą o chorych gekonach lamparcich, oddawanych przez właścicieli ze względu na ich stan zdrowia.

i proszę się tego trzymać.
Jeśli ktoś chce oddać gekona, zna człowieka który chce przekazać swoje gekony lub znalazł ofertę na taki temat to jest to miejsce na taką informację.


#1469126 Gekon lamparci oświetlenie nocne

Napisany przez mariusz_d na 01 października 2013 - 20:00

Nie musisz robić żadnych dodatkowych zabiegów, wystarczy naturalny spadek do temperatury pokojowej.

Spadek temperatury nie ma takiego wpływu na aktywność jak światło i pora dnia. Niektóre osobniki stają się aktywne w określonych godzinach i jest im wszystko jedno czy coś tam się świeci czy nie, inne zdecydowanie wolą buszować po zgaszeniu światła. Czerwone pasmo najmniej przeszkadza gekonom i zachowują się tak samo jak w zupełnej ciemności.

 

A i jeszcze jedna uwaga, chips kokosowy nie jest przeznaczony do terrariów pustynnych, jest to podłoże do terrariów tropikalnych o podwyższonej wilgotności. Wszystkie takie podłoża w suchych warunkach pylą i podrażniają drogi oddechowe gekonów.




#1462781 Odmiana gekona (RADAR?)

Napisany przez mariusz_d na 18 września 2013 - 16:35

@sebekol niekoniecznie, wiele Radar'ów posiada wzory, popatrz:
http://www.theurbangecko.com/sale/radar
http://www.theurbangecko.com/sale/radar-0
http://www.theurbangecko.com/sale/radar-4
http://www.theurbangecko.com/sale/radar-3
http://www.leopardgeckowiki.com/index.php?title=File:SS_RADAR.jpg
http://www.leopardgeckowiki.com/index.php?title=File:JungleRADAR.jpg

Patternless-stripe występuje u Raptora i jest odpowiedzialny za zminimalizowanie wzoru i to właśnie wiele Albino Eclipse jest błędnie (lub celowo) sprzedawanych jako Raptor.


#1460235 Moich pytań kilka

Napisany przez mariusz_d na 12 września 2013 - 20:21

@Dejf maluchy są nadpobudliwe, mały ruch czy jakieś odbicie w szybie terrarium mogą interpretować jako zagrożenie i z tego powodu takie zachowanie


#1460230 Pomylka sprzedawcy 2 samce gekona w 1 terra co robic ??

Napisany przez mariusz_d na 12 września 2013 - 20:14

Spokojnie, nawet jeśli to są dwa samce to w takim wieku nic sobie nie zrobią. Do około 5 miesiąca życia nie będą wykazywać agresji związanej z płcią, dopiero gdy zaczną dojrzewać zaczną szaleć. Tak więc masz jeszcze trochę czasu na ustalenie faktycznej płci zakupionych gekonów.

Przepychanki między maluchami i wzajemne straszenie się nie jest niczym nadzwyczajnym, gekony w tym wieku są dość strachliwe i często reagują piszczeniem i atakiem na ewentualnego napastnika. Daj im kilka dni, z pewnością przyzwyczają się do wspólnego zamieszkiwania.




#1459303 Moich pytań kilka

Napisany przez mariusz_d na 10 września 2013 - 15:26

@Dejf Twój gekon zakończył już okres aklimatyzacji i nic nie stoi na przeszkodzie w mocniejszej ingerencji w życie gekona. Jeśli masz problem ze smrodem to wyciągasz gekona i szorujesz wszystko co tylko się da. To że gekon syczy i straszy nie ma najmniejszego znaczenia, łapiesz go zdecydowanym ruchem i po sprawie. Nawet jeśli w jakiś sposób się wykręci i trochę Cię przyszczypnie to przecież nie odgryzie ci palca. Tak już się zdarza że niektóre osobniki są buńczuczne i dość długo używają swojego głosu i paszczy do obrony. Takim gekonom należy często podtykać dłoń pod nos, będą syczeć i straszyć, ale po pewnym czasie się uspokoją. No i warto również mieć na uwadze że Twój osobnik może pozostać "nietykalnym indywidualistą" do końca swoich dni i zawsze będzie unikał Twoich rąk.


#1451493 Gekon lamparci

Napisany przez mariusz_d na 20 sierpnia 2013 - 12:04

Kolejna dyskusja która prowadzi na manowce i nie będzie wygranej ani po jednej stronie, ani po drugiej. Cały problem polega na tym że część "opiekunów" próbuje na siłę przypisać zwierzakom potrzeby i cechy ludzkie, a nie widzi faktycznych potrzeb zwierzaka. Wszystko co zwierzę robi jest ściśle związane z głęboko zakorzenionym instynktem do przetrwania i przedłużenia gatunku, tyle i aż tyle.

Odnosząc się do argumentów wysuniętych powyżej, po co lampartowi patyczki? - to nie jest gatunek nadrzewny i nie wspina się po drzewach i gałęziach, wykorzystuje natomiast wszelkiego rodzaju kryjówki i zakamarki najlepiej na dnie zbiornika gdzie czuje się najlepiej. Ścianka? tak naprawdę jest potrzebna nam, do skomponowania całości aby to terrarium imitowało wyimaginowany fragment jakiejś "natury". Olbrzymie terrarium do biegania! - a co to antylopa Gnu?. Gekon przemieszcza się szybciej w dwóch sytuacjach - w przypadku zagrożenia i podczas pogoni za pożywieniem.

Reasumując to czego gekon potrzebuje to, odpowiednia temperatura, wilgotność, kryjówki która da mu poczucie bezpieczeństwa i odpowiedniego pożywienia. Cała reszta jest tylko dodatkiem i nie łudźmy się że jakikolwiek gad jest tym zainteresowany.




#1445759 Jaka to odmiana?

Napisany przez mariusz_d na 04 sierpnia 2013 - 17:54

mi nikt nie odpisał, ale to temper i jak ten pasiasty się nazywa?

może mi ktoś powiedzieć, jeśli to 2 samice to czy ubarwienie nie ma większego znaczenia jeśli chciałbym kupić samca cllasic chyba to forma pierwotna to czy wyjdą hybrydy tych 3 odmian?

może ktoś powiedzieć pewne wymiary terra dla dorosłego haremiku?

 

żaden z Twoich gekonów nie jest albinosem, ten jaśniejszy to Super Hypo, drugi to Classic. Jeśli w przyszłości połączysz je z samcem Classic młode będą odmian Classic i Hypo.

Dla dorosłego haremu 1:2 - 80x40x40, dla 1:3 - 90x40x40 w zupełności wystarczy




#1444672 Terrarium dla gekona lamparciego - wymiary

Napisany przez mariusz_d na 01 sierpnia 2013 - 17:41

@blancik93 nie występuje takie pojęcie jak za duże terrarium!
Co najwyżej, w przypadku małego gekona może być niewygodne pod względem opieki czy kontroli.


#1444383 Gekon lamparci podłoże

Napisany przez mariusz_d na 31 lipca 2013 - 21:31

ale jest jeszcze + dla piasku... Piasek z plaży ma dużo wapnia..

 

A cóż to za brednie, takie porady kwalifikują się do ostrzeżenia (pkt 3.6 regulaminu)




#1433436 Świeżo wykluty gekon

Napisany przez mariusz_d na 30 czerwca 2013 - 15:02

Nie ma powodu do niepokoju. Młode najczęściej zaczynają jeść po pierwszej wylince, choć nie jest to regułą. Niektóre zainteresowanie pokarmem przejawiają po 3-4 dniach inne po 7-10.

Pamiętaj aby na początku utrzymywać nieco wyższą wilgotność, około 80%.




#1429111 Świeżo wyklute gekony

Napisany przez mariusz_d na 18 czerwca 2013 - 17:17

spokojnie nic mu nie będzie :) Te 24h w pojemniku z pewnością mu nie zaszkodziły. Tak już jest że jedne młode klują się z ADHD i latają jak szalone i skrzeczą na wszystko co się zbliży, a inne leżą sobie spokojnie w kąciku. Jeśli chodzi o przeżywalność to w zasadzie testem jest samo klucie, jeśli opuści jajo to w zasadzie już nic mu nie zagraża, no chyba że mamy jakiś defekt genetyczny lub poważny błąd hodowcy.

I odpowiedź na ostatnie pytanie, prawdopodobnie ten najjaśniejszy z nich będzie Super Hypo.











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.