Jedna z największych modliszek na świecie. Agresywny i żarłoczny gatunek - wygłodzona nie zawaha się nawet zaatakować małego ptaka czy mysz. W hodowli znane są przypadki, że zaniepokojona potrafi swoją agresję skierować w kierunku oczu hodowcy. Gatunek bardzo płodny - w jednym kokonie może się znajdować 300 młodych a samych kokonów może być aż 6 (osiągają nawet 5 cm długości).
Po raz pierwszy w Polsce pojawił się na początku 2010 r. za sprawą dwóch hodowców - Marek Kubiak (profesor) i Bartosz Rom (BartekR). Gatunek jest bardzo prosty w hodowli a zarazem bardzo ciekawy w obserwacji. Dodatkowo posiada skrzydła, których używa m.in. do obrony. Wydziela substancje obronną, która na szczęście nie jest zbyt drażniąca i szybko się ulatnia. Z tym gatunkiem poradzi sobie nawet początkujący hodowca.
Gatunek mało popularny w hodowlach. Rozmnaża się płciowo jak i partenogenetycznie. Budową przypomina bardzo rozpowszechniony gatunek w hodowlach - Peruphasma shultei. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej do czynienia ze straszykami. W hodowlach występują 2 formy barwne: brązowo-czarna (opis) i czerwona.
Gatunek bardzo prosty w hodowli, polecany początkującym miłośnikom owadów. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samiec znacznie mniejszy od samicy, samica większa masywniej zbudowana. Stara nie aktualna już nazwa tego gatunku to Trachyaretaon brueckneri. Gatunek popularny w wielu hodowlach.