Witam,
Przeglądając zagraniczne forum natrafiłem na przypadek, gdy lekarz weterynarii stwierdziłu u młodej agamy zgon, a po powrocie do domu właściciel zauważył , że zaczęła wykazywać drobne oznaki życia i na podstawie opisów właściciela ktoś napisał coś takiego:
"Yes, they can stop breathing or go into a catatonic state such as 1 breath per minute, etc. It shuts them down & is a safety mechanism of the body."
Po naszemu: Tak, (Agamy) potrafia zatrzymać oddech i wejść w stan katatoniczny, w którym ich oddech spada do jednego na minutę. Ten stan je wyłącza i jest to mechnizm obronny ciała.
Niestety nie znalazłem żadnych informacji na polskich stronach na ten temat.
Mógłby ktoś potwierdzić tą informację lub napisać trochę więcej o tym stanie?
Witam,
Jako, że do mojej hodowli wstąpiła kolejna agama to moja hodowla karmowa musiała ulec natychmiastowemu powiększeniu. Karaczany argentyńskie hoduje od przynajmniej 6 lat i nigdy nie musiałem dokupywać nowych sztuk z innych hodowli. Żarłocznośc moich gadów mnie do tego zmusiła. W kolonii subimago, którą zakupiłem zauważyłem część karaczanów o jasniejszej barwie przy takiej samiej budowie ciała. Po osiągnięciu dorosłości owady również wykazują inne ubarwienie. Dla porównania załączam zdjęcia z samcami B. dubia oraz tytułowym "innym gatunkiem".
Wykonałem szybki telefon do hodowcy i mówił, że hoduje tylko B. dubia i że to są na pewno karaczany argentyńskie. W mojej hodowli przez wiele pokoleń nigdy nie zauważyłem osobników o takim ubariweniu, dlatego też kieruję pytanie do szanownych forumowiczów. Czy to jest B. dubia? Czy może jakiś inny gatunek rodzaju Blaptica?