- terrarium.pl
- → Ogląda profil: Rekomendacje: piti
piti
Użytkownik od 03 lis 2009W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lut 23 2023 20:52
Statystyki społeczności
- Grupa Terrarysta
- Aktywnych postów 189
- Wyświetleń profilu 6 276
- Czas spędzony8 godzin 40 minut 6 sekund
- Najbardziej aktywny w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu (92 postów )
- Wiek 37 lat
- Urodzony Czerwiec 14, 1988
-
W terrarystyce od
2000
-
Płeć
Mężczyzna
Informacje kontaktowe
- Skąd: Polska / Mazowieckie / Warszawa
Narzędzia użytkownika
Ostatni goście
#1649887 Scindapsus - pomocy !
Napisany przez piti
na 19 stycznia 2015 - 17:01
Nie będę się powtarzał. Zatrzymać ją możesz i dodać inną. Dla gekona jest jak najbardziej ok. Jeśli chcesz mieć mchy i ładne rośliny przy jej pomocy, to się nie uda.
Czy ty robisz sobie ze mnie żarty? Znowu nie odpisałeś na pytanie - przeczytałeś artykuł? No jak myślisz, które będą lepsze?
Sory, nie odpisujesz na moje pytania, chcesz bym wszystko zrobił za ciebie po najmniejszej lini oporu. Tak to się nie będziemy bawić. Dla mnie to ty nie chcesz pomocy. Zmywam się stąd.
#1631165 Vivarium dla Centrum Nauki Kopernik
Napisany przez piti
na 17 listopada 2014 - 23:32
Cześć i czołem! Dawno mnie tu nie było, więc postanowiłem zrobić aktualizację bo fotki zawsze miło pooglądać .
A teraz zamieszkujące w środku potwory . Ranitomeya ventrimaculatus dostałem od Kaxpra z drzewolazy.pl, polecam!
I ostatnie dwa zdjęcia mojego ulubionego Lepanthes telipogoniflora, kwitnie bez przerwy!
#1593258 Vivarium dla Centrum Nauki Kopernik
Napisany przez piti
na 20 lipca 2014 - 23:19
Ok, aktualizuję. Wrzucam przy okazji jeszcze parę fotek z budowy i robienia lian. Udało się wreszcie uruchomić wodospad. Okazało się, że w terrarium przecieka i woda leci po szafce :/. Po paru próbach udało się zlokalizować pęknięcie, okazało się, że kolanko z odpływu było nieszczelne. Także musiałem niestety zasilikonować cały odpływ. Wrzucam też fotkę pompki, musiałem je prześwietlić żeby było ją widać. Co sądzicie?
#1590242 Vivarium dla Centrum Nauki Kopernik
Napisany przez piti
na 11 lipca 2014 - 22:26
Prace są na ukończeniu. Wodospad działa i wygląda kozacko . Pozostało mi jeszcze zrobić dno zbiornika, no i zamówić storczyki
Oto lista obecnych na razie roślin:
N. ampullacea x lilliputiana
N. Margie
N.tigrina Hybride
Racinea crispe
N. Aneia
N. Schultesiana
Hawaii
N. red waif
Vriesea racinae
Anthrium scandens
Ficus sagittata
Peperomia deppeana
Peperomia species
N. pauciflora
Vriesea flamea
N. hoehneana
N. punctatissima
N. hybride (tiger)
Achimenes erecta
Humata tyermanii
Microsorum diversiflorum
#1571520 Terrarium dla Phelsuma mad. grandis, dużo zdjęć
Napisany przez piti
na 21 maja 2014 - 17:02
Rośliny kupuję w orchidgarden, na giełdach storczykowych, w popow orchids, orchideen.com. Czasem od innych terrarystów. Dobry sklep to też bromelien-westermann.eu.
Na początku kipowałem też od gadygady, ale mam z nimi kiepskie doświadczenia.
#1571482 Vivarium dla Centrum Nauki Kopernik
Napisany przez piti
na 21 maja 2014 - 16:14
Cześć! Mam przyjemność robić terrarium dla Centrum Nauki Kopernik . Sam pomysł powstał daawno, ze dwa lata temu. Rok temu zamówiłem zbiornik u Physisa. Wymiary to 180/55/50. Terrarium było gotowe w lutym, a potem to już szybko poszło. Kupiłem potrzebne materiały i w piątek zabrałem się do roboty.
Zbiornik wygląda tak:
Niestety jak zacząłem od razu pojawił się problem. Mianowicie sposób otwierania wygląda w ten sposób, że cała przednia szyba unosi się do góry. Szyba ta jest zamontowana na dwóch linkach, które łączą się z przeciwwagą - stalową belką wiszącą z tyłu. Otóż jak podnosiłem szybę by zacząć nakładać silikon linka przetarła się, belka spadła a szyba spadła. Puścił też klej na listwach na suficie. Całe szczęście się nie stłukła, czekam teraz na Physisa żeby przyjechał i to poprawił. Wrzucę zdjęcia żebyście widzieli jak wygląda sufit. Fajne jest to, że jest sporo wysuwanych części, dzięki temu można dostać się do środka od góry.
Przyznam, że nie robiłem dotąd terrarium tych rozmiarów, ale wydaje mi się, że wszystko w miarę dokładnie przemyślałem. Sporo robiłem różnych szkiców:
Tydzień temu przyszedł Mistking, tutaj muszę zaznaczyć, że Marcin to super gość i jest bardzo, bardzo pomocny. No i można z nim dogadać się po polsku
Kupiłem też parę zarąbistych korzeni, myślę, że fajnie będą na nich rosły storczyki
Przyszedł też hygrolon i epiweb z epiphytica.de, zamówiłem też epiweb z orchidgarden. Niestety muszę stwierdzić, że epiweb z orchidgarden to ściema, ma inny kolor i zdecydowanie mniej zbitą strukturę włókien. Na szczęście do moich celów wystarczy, użyję go do celów filtracji, będzie leżał pod podłożem na dnie. Oryginalny epiweb po lewej i na wierzchu.
Na początku była najżmudniejsza i najcięższa fizycznie część, nakładanie silikonu. Używam silikonu akwarystycznego.
Potem zacząłem przymierzać korzenie i liany, zrobiłem też jedną lianę z hygrolonem.
Następnie zabrałem się za sprawę cyrkulacji powietrza. Sprawdziłem czy działają wszystkie wiatraczki, są super ciche . Zrobiłem dla nich obudowę z paneli spienionego PCV metodą Grimma. Wejście i ujście powietrza zakleiłem drobną siatką.
Potem zabrałem się za przycinanie korzeni. Zeszło mi na to parę godzin, niezła siłka . Wreszcie zabrałem się za przytwierdzanie wszystkiego pianką montażową.
Korzenie przymierzałem do różnych miejsc i po wybraniu najodpowiedniejszego podwieszałem je za pomocą taśmy duct tape.
Po usunięciu nadmiaru pianki terrarium obecnie prezentuje się tak:
#1559658 Terrarium dla Phelsuma mad. grandis, dużo zdjęć
Napisany przez piti
na 25 kwietnia 2014 - 17:43
Hej!
Chciałem zaprezentować moje terrarium, jako że parę osób mnie o to prosiło. Terrarium zamieszkuje para felsum madagaskarskich. Niestety nie mam żadnych zdjęć z pierwszych etapów budowy, najstarsze zdjęcie jest sprzed 5 lat, widać na nim siatkę oddzielającą keramzyt od torfu :
Po 2 latach ręcznego zraszania zamontowałem system mistking:
Szyby czyszczę roztworem octu z wodą 1:1. Co jakiś czas odprowadzam wodę z dna terrarium, czyli z warstwy keramzytu. W rogu mam po prostu rurkę od długopisu, w którą wprowadzam plastikową rurkę, zasysam i przyczepiam do miednicy na 10 min. aż woda zejdzie. Taki prosty sposób drenażu:
Vivarium mocno się zmieniało na przestrzeni lat:
A to zdjęcia z obecnego stanu, w środku dużo storczyków, paproci, bromelii itd.:
Parę storczyków:
Pleurothallis grobyi
Pleurothallis sertularioides
Bulbophyllum lasiochilumPlatystele stenostachya
Dendrobium harveyanum
#1518268 Pleśń w egzotycznym terrarium
Napisany przez piti
na 22 stycznia 2014 - 13:00
Pleśń sama w sobie nie jest zła, imo w terrarium o stabilnym, harmonijnym ekosystemie nawet wskazane jest, by były grzyby tego czy innego rodzaju. Grzyby to detrytofagi i rozkładają martwą materię organiczną (detrytus), więc jak pojawi się np. na odchodach czy kawałku drewna, to jest to raczej dobry znak - ,,zje" swoje i zniknie. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku, jak nam pleśnieje jedzenie przeznaczone dla gada czy pół ścianki to trzeba wyrzucić U mnie często pojawia się na nowym elemencie terrarium (organicznym, np. kawałek kory), po ok. miesiącu, po ,,oczyszczeniu" znika i już nie wraca.
#1502711 Jakie oświetlenie najlepiej do tropikalnego terra z żywymi roślinami
Napisany przez piti
na 20 grudnia 2013 - 16:06
Wybacz, ale dopiero teraz zobaczyłem ten wątek . Do tej pory nie przeglądałem za bardzo tego forum. Przykro mi to pisać, ale exoterra nadaje się tylko do śmieci... przynajmniej jeśli chodzi o zastosowanie w terrarium tropikalnym do roślin, w pustynnym nie wiem. Z exoterrry używam tylko UVB dla moich felsum, nic więcej. Jaki masz ten kompakt?
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=8f05c3e5d401&UID=d2f0d7cfd05e - wszystkie te świetlówki Sylvanii są b. dobre. Polecam też ten sklep, kupuję tylko i wyłącznie tam. Sprzedawca zna się na rzeczy i szybko odpisuje na maile, pomaga dobrać sprzęt.
P.S. Wie ktoś jak zmienić nicka? Pisałem do nook'a 2 razy ale nie odpisuje...
#1502567 Jakie oświetlenie najlepiej do tropikalnego terra z żywymi roślinami
Napisany przez piti
na 20 grudnia 2013 - 10:12
To może ja dorzucę parę groszy od siebie, bo na uczeniu się o oświetleniu do terrariów straciłem dzieciństwo i choć zaczęło się od felsum to teraz w zasadzie więcej czasu poświęcam już roślinom. Tak jakoś wyszło
.
Więc tak - Najlepiej się nadają świetlówki PL-L, potem są T5, o T8 w ogóle bym zapomniał. Dobra PL-L np. Sylvania daje 5000 lumenów. Im więcej lumenów tym zawsze lepiej. Wcześniej pojawiały się głosy, że należy dobrać odpowiednią świetlówkę pod odpowiednią roślinę. Nic z tych rzeczy. Należy kupić jakiekolwiek źródło światła byle miało barwę w przedziale 4000 - 7000 K. Wszelkie wyższe barwy nadają się do oświetlenia akwariów, ale nie terrariów (10000 K i wyżej). W podanym przeze mnie przedziale barwy rosną mi świetnie wszystkie rośliny - bromelie, tillandsie, storczyki, mchy, paprocie. Oczywiście wybrane przez nas świetlówki powinny mieć podbicie w pasmach o długości fali odpowiadającej części czerwonej widma, czyli 660-700 nm.
Osobiście posiadam świetlówki PL-L i T5. Koszt jednego zestawu ze statecznikiem, kablami i oprawką to ok. 130 zł. Ale takie świetlówki mi działają po 3-4 lata, a niektóre już od 5 lat i wciąż działają. Jak świetlówka się zepsuje, to dokupuje się już dalej tylko ją za ok. 30 zł.
Jeśli ktoś chce zobaczyć efekty to tutaj znajdzie zdjęcia mojego terrarium:
http://gekonowo.pl/w-Terrarium-Phelsum
Ostatnie kwitnienie:
Jeśli ktoś by chciał jakieś info chętnie pomogę .
Ze świetlówek kompaktowych polecam Phillips Tornado 6500K. Do dostania bez problemu w necie, dobre efekty.
#1499328 Terrarium roślinne, jak zrobić/co wybrac - 5 pytań
Napisany przez piti
na 12 grudnia 2013 - 12:45
Hej,
1. - Użyj keramzytu. Też kiedyś miałem ten problem, ogólnie te hydro balls to właśnie keramzyt tylko specjanie spreparowany, lekki. U nas też keramzyt keramzytowi nierówny, niektóry jest b. ciężki, ale da się też kupiś ten z lżejszych.
- jako ziemię użyj jako podstawę zimię do storczyków, najlepiej od min. dwóch producentów i wymieszaj razem z włóknem kokosowym. Do tego ze dwie garści ziemi kompostowej. Taka mieszanka będzie odpowiednio bogata do rozwoju mikroorganizmów i roślin.
2. Możesz zastosować LED, ale ja preferuję świetlówki T5 i PL-L. Ogólna zasada jest taka, by miały 5000-6500K i jak najwięcej lumenów.
-UVB jest dla gadów, z tego co wiem orzęskom jest niepotrzebna. Roślinom nie potrzeba.
3. Użyj mchu tropikalnego, rodzimy owszem, będzie się rozrastał, ale do czasu. Po paru latach padnie, tak było u mnie. Mech jawaski, Vesicularia montagnei, riccia sp. to dobry wybór. Ale musisz mieć świadomość, że trzeba mech pielęgnować, pryskać parę razy dziennie i odpowiednio naświetlić. Mech u mnie:
4. Jeśli chodzi o pnącza, to jest cała masa nietuzinkowych Peperomia u fikuśnych kształtach. Do tego Pilea, Begonia, Hoya sp. Poza pnączami no to bromelie oczywiście, samych waricji Neoregelia jest milion, co prawda trzeba by ściągać z Niemiec, ale jak zamówisz u nich to pewnie Ci wyjdzie taniej niż jakbyś kupował u nas, a rośliny - top quality
5. Już wiesz
Pzdr.
#1498910 Najlepsze storczyki do terrarium.
Napisany przez piti
na 11 grudnia 2013 - 14:40
Witam, uprawiam storczyki zmniejszym lub większym powodzeniem już od paru ładnych lat. Często spotykane w marketach hybrydy gatunków z rodzaju Phalaenopsis nie nadają się do terrariów, parapet jest dla nich odpowiedniejszym miejscem. Przerabiałem to, w zeszłym tygodniu przeniosłem hybrydę miniaturę z terrarium na parapet po paru latach bytowanie w zbiorniku. Rósł b. wolno i nie kwitł.
Co do odpowiednich storczyków - jest ich mnóstwo, gatunki rodzajów Scaphosepalum, Pleurothallis, niektóre Lepanthes, niektóre Bulbophyllum (głównie z Indonezji), Haraella, niektóre Dendrobium czy Masdevallia... WAŻNE - kluczem jest znalezienie odpowiedniej niszy/mikroekosystemu w terrarium, a POTEM dobranie storczyka. Storczyka nie dostosujesz, do terrarium, w tą stronę to nie działa.
U mnie na tym zdjęciu możesz zobaczyć Scaphosepallum rapax, Bulbophyllum lasiochilum i Microsaccus griffithi:
Polecam przeczytać wątki: gekonowo.pl/w-Orchidee ; http://drzewolazy.pl/forum/index.php?topic=1539.0
WAŻNE - to hobby uzależnia
Aha, zapomniałem dodać - koniecznością jest zamontowanie wiatraka w terrarium, który będzie wymuszał obieg powietrza. Bez tego nie da rady. No i przykrywanie korzeni sphangum to niekoniecznie dobry pomysł.
- terrarium.pl
- → Ogląda profil: Rekomendacje: piti
- Polityka prywatności
- Regulamin ·