Jest topowszechnie występująca, mała mróweczka, która preferuje środowisko suche i ciepłe. Z powodzeniem zaadoptowała się do życia w miastach i często można spotkać kolonie pod kostką brukową, lub łatwo nagrzewającymi się płytami chodnikowymi.
Kolonie wyłącznie monogamiczne (składające się z jeden królowej), zakładane w sposób klasztorny. Liczba robotnic może liczyć 50 000.
Jest to gatunek dosyć agresywny, mimo, że nie oddalają się zbytnio od gniazda, to potrafią toczyć zaciekłe boje z sąsiadującymi koloniami.
Żywią się drobnymi owadami i spadzią produkowaną przez mszyce, jednak nie "opiekują się" nimi, jak to czynią mrówki z podrodziny Formicinae.
Robotnice posiadają żądło, a jad w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej powoduje zaczerwienienie i pieczenie.
Mrówka żniwiarka ( Messor barbarus ) To dość duże mrówki charakteryzujące się podziałem klasztornym. Nie są dość wymagające. Najczęściej występują w obszarze Morza Śródziemnego ale także w : Hiszpanii, Portugalii , południowej Francji, Włochach, Chorwacji, Grecji , Turcji. Dorosłe kolonie tego gatunku liczą około 9-11 tysięcy mrówek
Jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków modliszek hodowanych w domach. Osiąga imponujące rozmiary, posiada różnorodne ubarwienie, dzięki czemu interesuje tak wielu terrarystów. Może przyjmować barwę od jaskrawo zielonej, przez pomarańczową do brązowej. Idealnie nadaje się na pierwszą modliszkę. Jest to gatunek łatwy dlatego tak często spotykany w hodowli. Chętnie poluje zarówno na owady latające jak i biegające. Nie wymaga rejestracji.
Duży gatunek mrówek gniazdujących w próchniejącym drewnie i w żywych drzewach iglastych. Jest to gatunek występujący na terenach górskich strefy klimatu umiarkowanego, także w Polsce. Gatunek Camponotus herculeanus jest aktywny głównie nocą. Rójka trwa od końca maja do końca czerwca. Młode królowe zakłada kolonię w sposób klasztorny, w małej jamce lub pod kamieniem, młoda królowa składa 10-20 jajek. Wielkość rozwiniętej kolonii może dochodzić od kilku do kilkunastu tysięcy osobników. Kolonia w porównaniu z innymi gatunkami mrówek rozwija się bardzo powoli. Gatunek Camponotus herculeanus wymaga zimowania tak jak wszystkie rodzime gatunki.