Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Wcisio124

Użytkownik od 01 maj 2009
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sty 18 2024 15:39

Moje tematy

Rzekotka żabia- początek hodowli

26 lipca 2010 - 14:54

Witam serdecznie wszystkich użytkowników!

Piszę tu gdyż chcę rozpocząć, a właściwie wznowić działalność terrarystyczną (w przeszłości miałem żółwia stepowego, 2 czerwonolice, patyczaki oraz rybki więc zupełnym nowicjuszem nie jestem;)) Proszę Was jednak o nie postrzeganie mnie jako kolejnego szczeniaka, który chce trzymać dla szpanu egzotyczne zwierzę.
Herpetologia to od bardzo młodych lat moja największa pasja. W domu mam sterty encyklopedii i albumów o zwierzętach, a w sklepie zoologicznym mógłbym stać pół dnia z oczami wlepionymi w szybę. Wielu z moich znajomych i rodziny nie może zrozumieć mojego hobby i często patrzy na mnie jak na jakiegoś wariata ("gady chcesz w domu trzymać?", "a jakby w nocy uciekło?"). Ja jednak kocham te "paskudztwa" i znów noszę się z zamiarem trzymania w domu jakiegoś stworzenia innego niż pies. I tu dochodzimy do sedna sprawy, czyli wyboru zwierzęcia. Wiadomo, że na początek (a właściwie po dużej przerwie) nie kupię sobie wielkiego legwana czy wrażliwego kameleona. Doszedłem więc do wniosku, że najlepsza dla mnie będzie jakaś żaba. Chciałem wybrać jakieś tanie i w miarę odporne na błędy zwierzę- padło więc na rzekotkę żabią (najprawdopodobniej 2 sztuki). Mam do Was kilka pytań, gdyż chcę jak najwięcej wiedzy wchłonąć przed zakupem zwierzęcia.

1. Jako, że moja mama uparła się na rybki (twierdzi, że ją odprężają i miło na nie popatrzeć) chciałbym jej trochę wynagrodzić to, że zgodziła się na żaby. Planuję więc zrobić riparium i na dnie wstawić akwarium z rybkami. Wiem, że rzekotki są dobrymi pływakami, ale czy akwarium z 30-40 cm wody nie stanowiłoby dla nich zagrożenia? Czy często wchodzą one do wody żeby sobie popływać? I czy podczas kąpieli nie polowałyby na rybki?
2. Mój chrzestny jest pracownikiem firmy montującej okna (Kompan- może ktoś zna :D) więc pewnie mógłby załatwić mi za darmo jakieś szyby na budowę. I pojawia się tu problem- jak w szklanym terra zrobić wentylację? Mógłby ktoś podać zdjęcie lub rysunek jak ją rozmieścić?
3. Moja mama boi się, że terrarium w pokoju będzie śmierdzieć. Tłumaczę jej, że żaba to nie kot czy chomik ale dalej ma pewne obawy. Czy przy regularnym sprzątaniu da się uniknąć brzydkiego zapachu?
4. Jako, że mam pewne problemy ze snem, to dyskwalifikuje już świerszcze jako karmówkę na starcie. Zamierzam więc karmić żaby w zimie karaczanami tureckimi (mieszkam na wsi więc w lecie dostawałyby "dary matki natury" ;)) Jest tu tylko "mały" problem- wątpię żeby rodzice znieśli w domu widok wielkich robali. Zmuszony byłbym więc trzymać je w ganku. Temperatura w zimie waha się tam w granicach 10^C . Wytrzymały by one taką temperaturę? Wiem, że świerszcze wkłada się czasem do lodówki aby zwolnić ich metabolizm, ale czy karaczany wytrzymałyby taką temperaturę na dłuższą metę?
5. Nie wiem jeszcze jakiej dokładnie wielkości byłoby riparium, ale dążył będę do 40x40x80. W domu mam obecnie 24-28^C, w zimie temperatura nie spada poniżej 22^C. Jak wiadomo płazy są wrażliwe na przegrzanie, więc myślę, że do ogrzania terrarium wystarczy zwykła lustrzanka. Pytanie tylko czy starczy 20W? Boję się, że żabcie przy 40W się zapocą.
6. Chciałbym by riparium wyglądało jak najbardziej naturalnie, więc posadziłbym tam dużo roślin. W domu mam różne gatunki bluszczy, fikus benjamina, bambusa. Jakie jeszcze popularne rośliny nadawałyby się do wilgotnego terra?

Dziękuję wszystkim, którzy dotrwali aż do tego momentu mojego długiego posta i serdecznie proszę o odpowiedzi i wszelkie uwagi ;)






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.