Odmiany barwne i genetyczne
Nominal (normal, classic):
Jest to agama o "dzikim", szaro-brązowym ubarwieniu, niekiedy z delikatną domieszką czerwieni bądź żółci, w zależności od rejonu pochodzenia jaszczurki.

German Giant:
Jest to jaszczurka o ubarwieniu nominalnym, jednak cechuje się wiekszymi od pozostalych agam brodatych rozmiarami (osiągna nawet ponad 60cm długości). Powstała najprawdopodobniej w wyniku krzyżowania P. vitticeps z P. barbata . Na rynku światowym można także spotkać kolorowe wariacje tej odmiany: tzw. Color German Giant:
http://www.dragonsdenherp.com/images2/pgdragongermanf1.jpg
Blood :
Forma wyhodowana przez Kevina Duune z USA, charakteryzuje się mocno czerwonym ubarwieniem u młodych osobników. Niestety u dorosłych czerwień bardzo często przechodzi w barwy ciemno brązowe .

Sandfire:
Tę odmianę można spotkać na rynku w tysiącach ( - to raczej gruba przesada - moze dziesiątkach?) wariacji barwnych, jednak jedynie nieliczne z nich można nazwać oryginalnymi sandfire. Prawdziwe agamy o tej nazwie wywodzą się z Sandfire Dragon Ranch z USA. Ich twórcą i osobą, która nadała oraz opatentowała ich nazwę jest Bob Mailloux. Hodowca ten wystawia certyfikat dla każdego wyhodowanego przez siebie zwierzęcia. Ubarwienie Sandfire to mieszanka barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej pokrywająca całe ciało zwierzęcia, łącznie z jego brodą. .

Chris Allen Red:
Także tę odmianę wyhodował po raz pierwszy Amerykanin Chris Allen. Charakterystyczne ciemno czerwone przechodzące w purpurowy ubarwienie czyni ją łatwą do rozpoznania.
http://www.alphadragonz.com/alpha-gal/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=99&g2_serialNumber=6
Redflame:
Brak jest danych na temat genezy powstania tej odmiany. Przypuszcza się, iż jest to krzyżówka pomiędzy odmianami Sandfire, Blood oraz Citrus, gdyż posiada cechy tych trzech odmian jednocześnie. Zasadnicza barwa jest pomarańczowo-czerwona, przechodząca gdzie niegdzie w żółto-pomarańczową.

Citrus:
Wyhodowana po raz pierwszy przez Terri i Adama Sommella (Fire& Ice Dragons) z USA.
Oryginalne osobniki tej odmiany, na które ww. hodowcy posiadają wyłączność, określa się jako
Citrus Color Morph lub Citrus 100% Color.

Sunburst:
Żółta odmiana agamy z niewielkimi dostatkami pomarańczowym i czerwonym, podobnie jak Salomon Hypo czy Blood wyhodowana po raz pierwszy przez Kevina Dunne.

Snow:
Agamy tej odmiany są białe lub jasno-siwe, posiadają żółto-pomarańcze obwódki wokół oczu, zaś ich wzór jest silnie zredukowany, bądź w ogóle nie występuje.
http://www.colored-dragon.de/uploads/tx_cfamooflow/Agamemnon_01.jpg
Hypo (hypomelanisistic)
agamy hypomelanistyczne
Są to agamy o zredukowanej ilości ciemnego barwnika (melaniny), występujące w różnorodnym ubarwieniu. Ich cechą charakterystyczną są przezroczyste pazurki.

Salomon Hypo:
Wyhodowana przez Kevina Dunne w wyniku krzyżówki odmiany Snow i Sandfire. Kolor tej odmiany to różowo-pomarańczowy z małą domieszką lawendowego. Często wraz z wiekiem agamy tracą wzory i można je określić jako paternless.


Trannslucent:
Ta odmiana posiada przezroczystą skórę, przez którą prześwitują organy wewnętrzne i (częściowo) układ krwionośny oraz charakterystyczne całkowicie czarne oczy. Na rynku można spotkać różnorodne odmiany barwne tej formy. Istnieje podejrzenie, że oczy tych jaszczurek są bardziej wrażliwe i podatne na schorzenia niż oczy pozostałych agam. Należy zachować ostrożność podczas stosowania oświetlenia UVB.
[img]http://www.pogonavitticeps.it/intr_file/image167.jpg http://www.brilliant-dragons.de/pic/images/typen/f3840c2802095cefa62b0fa68d6fe5bc.jpg[/img]
Hypo Translucent (Hypotrans) :
Agama o cechach Translucent i Hypo, posiada czarne oczy, przejrzystą skórę i przezroczyste pazurki.
[img]http://www.drago-infernale.de/91.jpg http://www.dragon-heart.de/images/shadow.jpg[/img]
Leucistic:
U tej odmiany występuje defekt genetyczny, który doprowadził do zupełnego zaniku czarnego barwnika w skórze. Agamy leucystyczne posiadają przezroczyste pazurki.
[img]http://www.australian-reptiles.de//mediapool/44/448444/images/Farbvarianten/eine_weitere_Snow_Variante.jpg[/img]
Leatherback:
Odmiana u której doszło do niemal całkowitego zaniku przekształconych w kolce i guzki łusek na grzbiecie i ogonie zwierzęcia, w wyniku czego skóra stała się gładsza i bardziej miękka niż u typowej agamy.
Istnieją dwie główne linie hodowlane tej odmiany: pierwsza wyhodowana przez znanych amerykanskich hodowców, małżeństwo Dachiu, druga zaś uzyskana niezależnie we Włoszech przez hodowcę Alessandro. Odmiana występuje w najróżniejszych wariacjach barwnych.
[img]http://www.pogonavitticeps.it/intr_file/image062.jpg[/img] [img]http://www.dragon-heart.de/images/madisonhbm.jpg[/img]
Silkback:
Silkback jest jedną z najbardziej spektakularnych i budzących największe kontrowersje odmian ostatnich lat. Uzyskane przez włoskiego hodowcę Alessandro agamy pozbawione są łusek, co nadaje im niecodzienny, „skórzasty” wygląd, wygląd tak nietypowy, że niektóre osoby spoglądając na zdjęcie zwierzęcia nie orientują się, że mają do czynienia z agamą brodatą. Ciężko koło takiej agamy przejść obojętnie – jej uroda albo zachwyca albo odrzuca.
Największe zarzuty pod adresem tych zwierząt to ich duża wrażliwość (podatność na zranienia, oparzenia, przegrzanie) oraz zwiększona zachorowalność na nowotwory, skracająca tym jaszczurkom życie. Silbacki hodowane są w niewielkiej liczbie.
[img]http://www.pogonavitticeps.it/intr_file/image019.jpg[/img] [img]http://img.webme.com/pic/p/pogona-world/silkback.jpg[/img]
Witiblits true patternless: stosunkowo nowa forma genetyczna agamy brodatej, wyhodowana
po raz pierwszy w 2008 roku w RPA przez Jacques (witblitsdragon.com).
Nie posiada ona charakterystycznego dla agam brodatych wzoru oraz czarnego
pigmentu skóry. Osobniki tej odmiany mają barwę jasno siwą, która z wiekiem
staje sie lekko żółta. Cena jednej jaszczurki dochodzi do 4500$
http://www.witblitsdragons.com/index_files/image453.jpg
Agama brodata Koi, Piebald: cechy barwne tej odmiany mozna porownac z np. pytonem
królewskim Piebald lub karpiem koi. Niestety jeszcze nic nie wiadomo o dziedziczeniu
tego defektu genetycznego.
http://u.jimdo.com/www10/o/sf37c5e430bee0ae6/img/i9f3f67751f5069f5/1281524098/std/image.jpg
http://u.jimdo.com/www10/o/sf37c5e430bee0ae6/img/ib5df72a3fec8ae4b/1281524320/std/image.jpg
Dalmat: agama posiada niewielkie czarne punkty na całym ciele, podobne do umaszczenia psów rasy
dalmatyńczyk, co tłumaczy nazwę tej odmiany.
Alesandro z Włoch, po powtórnym połączeniu agamy dalmat z niespokrewnionym osobnikiem
otrzymał młode z takim samym błędem genetycznym. Czy ta odmiana przyjmie sie na
światowym rynku to juz inne pytanie...
Dwie ostatnie odmiany nie są jeszcze oficjalnie dostępne na rynku.
Opracowanie: Fakum