A to jakie cudo...
Legwan czarny (Ctenosaura similis)
ZDJęCIA KRADZIONE
Informacje ogólne
Spotykany w Meksyku, na dużych obszarach Ameryki centralnej, i wyspach graniczącymi z Panamą, te mierzące 60-90cm jaszczurki są świetnymi kopaczami i bardzo chętnie wylegują się w słońcu. Są znajdywane wśród ruin, kamiennych ścian, odsłoniętych kamiennych wzgórz i na gałęziach drzew wzdłuż granicy lasu.
Legwany czarne mają skłonność do niespokojnych zachowań i nie są tak łatwe w oswajaniu jak ich więksi kuzyni Legwany zielone (Iguana iguana). Podrostki są przeważnie jasnobrązowe z zielonkawymi przebarwieniami pomiędzy ciemniejszymi pasami brązu, a «dorosłych» kolorów nabierają w ciągu pierwszego roku życia. Dorosłe są ciemno brązowe do szarego, lub czarne, w zależności od podgatunku. Większość ma czarny marmurkowy wzorek na grzbiecie. Brzuch jest zazwyczaj szaro biały. Ogon jest prążkowany i wyposażony o ostre łuski. O ile C. Similis ma wysoki wyrostek grzbietowy, to inne pokrewne gatunki mają go często bardzo niski, występuje u tego gatunku również luźny fałd skórny na podgardlu.
Występuje zazwyczaj w grupach przewodzonych przez dominującego samca.
Terrarium
Terrarium naśladujące teren lesisty, z podłożem umożliwiającym kopanie, kostka kokosowa sprawdzi się doskonale, unikać należy trocin sosnowych, należy zapewnić kryjówki. Konieczny jest niewielki basenik z woda, o gabarytach umożliwiających zwierzęciu zanurzenie (legwan czarny, co prawda nie wymaga miejsca do pływania, jednak lubi czasami się pomoczyć w pełnym zanurzeniu), ruch wody może być niezbędny dla zachęcenia zwierząt do picia z miski, przynajmniej na początku, można też zachęcić zwierzaka umieszczając w terrarium kostki lodu tak, aby topiące się krople kapały do miski.
Miejscowo (pod promiennikiem) do 38°C, w pozostałej części terrarium należy zapewnić gradacje od 25°C do 35°C w dzień i od 20°C do 25°C w nocy, należy zapewnić jaszczurce możliwość wygrzewania się 12-14 godzin na dobę.
Oświetlenie UVB jest niezbędne do syntetyzowania witaminy D3 i zachowania odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie, niczym nie zasłonięta świetlówka musi się znajdować do 40cm od miejsca częstego przebywania zwierzęcia.
Żywienie
Według niektórych źródeł młode osobniki na wolności odżywiają się głównie owadami, w miarę dorastania ewoluują w stronę diety roślinnej. Niektóre źródła podają, że są to jaszczurki całkowicie roślinożerne, większość terrarystów odkrywa, że ich legwany czarne preferują dietę zbliżoną do biczogonów, czyli w przeważającej mierze roślinną z niewielkim dodatkiem białka zwierzęcego.
Młodym podaje się świerszcze, mączniki i plankton łąkowy, zwiększając rozmiar zwierząt karmowy stosownie do wzrostu jaszczurki, niektóre osobniki preferują jednak od początku spory procent karmy roślinnej w diecie, uzupełniając ją jedynie owadami, (patrz żywienie legwana zielonego), w żywieniu dorosłych legwanów czarnych pokarm roślinny należy podawać codziennie, z niewielkim dodatkiem pokarmu zwierzęcego lub podawać większe ilości pokarmu zwierzęcego raz na 3-4 tygodnie.
Rozmnażanie
Do kopulacji najczęściej dochodzi wiosną, gdy zwierzęta (nawet pomimo wydawałoby się stałych warunków klimatycznych w terrarium) ożywiają się wraz z całym otoczeniem, reagując na zmiany ciśnienia, długości dnia, wilgotności powietrza — kopuluje z reguły dominujący samiec. Te jajorodne jaszczurki składają 20-30 jaj, na piaszczystym gruncie, inkubacja jaj jest zbliżona do legwana zielonego, ale odbywa się w niżej wilgotności, młode długości 15-18cm wykluwają się po 90 dniach.
Na podstawie: Melisa Kaplan — Anaspsid
losferros
Użytkownik od 30 cze 2008W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 21 2017 16:38