Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Sewa

Użytkownik od 01 lut 2008
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 30 2017 07:10

Moje tematy

Mastomys, a gorączka Lassa

02 sierpnia 2015 - 17:12

Ostatnio trafiłem na informacje odnośnie choroby zwanej gorączką Lassa. Bardzo szybko znalazłem w internecie artykuły, które wskazują, że nosicielem wirusa będącego sprawcą choroby jest dobrze nam znany gryzoń Praomys natalensis:

 

 

Wirus należy do rodziny arenawirusów (Arenaviridae). Określono, że wirus jest pochodzenia odzwierzęcego i rozprzestrzenia się na ludzi poprzez gryzonie (Praomys natalensis, dawniej Mastomys natalensis, polska nazwa - mastomys). Jest bardzo prawdopodobne, że zachorowalność podwyższa spożywanie tych zwierząt. Stanowią one przysmak ok. 90% ludzi w niektórych terenach Afryki równikowej. W przypadku szczurów (Praomy natalensis) infekcja jest często bezobjawowa. Wirus występuje w ich odchodach (mocz i kał) i przenosi się różnymi drogami, także rozpraszając w powietrzu.

Rozprzestrzenianie się infekcji może być oszacowane z uwzględnieniem powszechności występowania przeciwciał w populacji ludzkiej:

  • Sierra Leone 8–52%
  • Gwinea 4–55%
  • Nigeria około 21%

Gorączka Lassa może być przenoszona bezpośrednio z człowieka na człowieka. Drogi rozprzestrzeniania są różne (poprzez krew, mocz, nasienie). Stwierdzono zarażenia u dzieci poprzez mleko matki. Do zakażenia może także dojść podczas lotu samolotem oraz w rejonach lotnisk.

Choroba ta powoduje mniejszą śmiertelność niż Ebola, choć charakteryzuje się podobnymi objawami. Z powodu szybkiej replikacji wirusa i występującego osłabienia, szanse na globalną epidemię są dość małe. Rozprzestrzenianie w inne regiony świata ograniczone jest także tym, że w krótkim czasie po zarażeniu pacjent jest zbyt słaby aby wejść na pokład samolotu lub skorzystać z innych środków lokomocji.

Wirus powodujący gorączkę Lassa wśród ludzi pojawił się stosunkowo niedawno. Ze względu na występowanie w naturalnym środowisku (wśród gryzoni) jest on trudny do zniszczenia.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gor%C4%85czka_Lassa

Jest również wiele anglojęzycznych artykułów naukowych, w których wskazuje się Mastomys jako przyczynę choroby.

 

Sam osobiście hoduję ten gatunek od wielu lat. Nie słyszałem również nigdy, żeby ktokolwiek zachorował na gorączkę Lassa z powodu hodowli tego gatunku. Nie znalazłem też nigdzie informacji, że hodowla jest w jakiś sposób niebezpieczna. Dziwi mnie, że temat jest tak znany w środowisku naukowym, a nigdzie nie mówi się o tym, że gryzonie te mogą być nosicielami groźnego wirusa.

 

Czy ma ktoś wiedzę na temat tego jak to się ma do mastomys, które hodujemy tutaj w Polsce? Bo na zdrowy rozum, domyślam się, że skoro wirus jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, to siłą rzeczy nasze gryzonie również mogą być nosicielami.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.