Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Maikardaaion

Użytkownik od 20 sie 2003
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 14 2023 10:37

Moje tematy

Dziennik budowy, mały ekosystem.

14 września 2019 - 10:25

Po dłuższej przerwie w aktywności witam Wszystkich ponownie.

Poniżej przedstawię krótką relację na temat budowy od początku nietypowego zespołu zbiorników, tworzących z założenia kompletny mały ekosystem. Całość odrobinę z pogranicza akwarystki i terrarystyki - ale tak to już jest w przyrodzie :)

Wiele się zmieniło od czasu kiedy ostatnio tutaj bywałem także w warstwie programowej forum. Z tego powodu wybaczcie linki zamiast zdjęć.

Całość organizmów żywych i wystroju opiszę na samym końcu.

Tak czy inaczej po kolei.

 

Remont mieszkania przysposobił mnie do zaplanowania i wykonania małego kącika egzotycznego w mieszkaniu.

Planowanie i projektowania zaczęło się około stycznia 2019. W marcu ruszyła rozbiórka a na początku kwietnia godząc czas dla rodziny, obowiązki zawodowe i krótkie okresy snu zacząłem składanie pomysłu w rzeczywistość.

 

1) Konstrukcja pod zbiornik mniejszy i serwisowy, które stoją wyżej - sklejka brzozowa i drewno sosnowe, w kolejnym etapie zakonserwowane przed wilgocią:

https://photos.app.goo.gl/4aDX66SLs8p4Mtgu6

https://photos.app.goo.gl/2NtzSD5TZnzK8Y5g9

 

2) Miejsce przygotowane pod zbiornik główny - także sklejka brzozowa. Na drugim planie wsporniki konstrukcji zbiornika mniejszego:

https://photos.app.goo.gl/PE8LCeuy2Ev4mxKF9

https://photos.app.goo.gl/LoqPbeT3QmmMQZbv7

 

3) Postawione zbiorniki mniejszy i serwisowy (sump). Szkło opti-white na przedniej płaszczyźnie zbiornika górnego o grubości 10mm, pozostałe ściany ze zwykłego szkła float - pojemność zbiornika całościowo około 100l. Dolny zbiornik tzw. sump (taką ma funkcję aczkolwiek budowa i stosunki poziomowe wobec innych zbiorników już tak bardzo o jego nazwie nie świadczą), w całości wykonany ze szkła 8mm float, pojemność około 120l. 

https://photos.app.goo.gl/E5tyEW3zF42R5T8E8

 

4) Zbiornik główny, pojemność około 420l. Na ekspozycyjnych powierzchniach opti white 12mm, pozostałe powierzchnie float 12mm. 

https://photos.app.goo.gl/rNcFDgwp1stdBEkv5

 

5) Wszystkie trzy zbiorniki razem. Za głównym zbiornikiem sklejka brzozowa:

https://photos.app.goo.gl/QyjPJVN52jWJ7gLJ7

 

6) Pierwsze zalanie wodą. Na podstawie tego zdjęcia opisze jak to ma działać. Hydraulika (wszystkie połączenia) wykonane z rur o średnicy 16mm, zawory, zasada działania spływu i pomp to temat na osobny wątek. Woda z dolnego zbiornika pompowana jest do sumpa do komory wstępnej - po prawej stronie w sumpie na zdjęciu, przepływa przez szereg komór gdzie znajdować się będzie za chwile cała masa mediów filtracyjnych. Z ostatniej komory spływa swobodnie z powrotem do dolnego zbiornika. W ostatniej komorze jest także druga pompa, która zasila zbiornik górny, z komory zlewowej w tym zbiorniku (po prawej stronie na zdjęciu) swobodnie spływa do komory wstępnej do sumpa. Technicznie obieg wody zapewniają dwie pompy - pierwsza na dole o wydajności 6500l/godzinę, druga dla górnego zbiornika o wydajności 1200l/godzinę.

https://photos.app.goo.gl/7XxcwjPuAMkrcgRr7

 

7) Pierwsza przymiarka wystroju - korzenie piaskowane: sosna bagienna i buk. Poziom wody wstępnie oznaczony laserem - cobym wiedział ile nad wodę będzie wystawało. Na suficie doprowadzone przewody do dysz zraszających oraz otwór wentylacji. 

https://photos.app.goo.gl/BubHDY9zkqjUqWKS9

https://photos.app.goo.gl/njXx5WNbU4N57Cgz6

 

8) Pierwsze prace artystyczne: rzeźba metodą dowolną z pianki poliuretanowej uzupełniana gotowymi elementami z castoramy. Całość ma za zadanie oprócz zapewnienia warunków mieszkalnych także zamaskowanie instalacji. W głębi zbiornik na ziemię, który słabo jest teraz widoczny - część lądową - wykonany z wanny do rozrabiania betonu.

https://photos.app.goo.gl/SQkZn7M3R39uAVzd7

https://photos.app.goo.gl/gAVtprGQVR8ARQW46

 

9) Na ścianach zaprawa producenta Bauchemie. Kilka warstw, nie liczyłem

https://photos.app.goo.gl/fn7KC8mDZHzmiBb96

https://photos.app.goo.gl/4YrM2veTfLYf2E986

 

10) Pierwsze zalanie wodą. Na tylnej ścianie hygrolon. 

https://photos.app.goo.gl/KW1ysPJLYiCkEKe68

 

11) Pierwsze rośliny:

https://photos.app.goo.gl/uMFZDmS6Wn3iZYfk7

https://photos.app.goo.gl/f8pYRF9u9nL5XUVj8

 

12) Pierwszy raz przynajmniej poglądowo całość projektu. Górny zbiornik jeszcze nie uruchomiony. 

https://photos.app.goo.gl/ac2iQMTZeYDtcBJF8

 

13) Kolejne dodane rośliny. Remont mieszkania ciągle trwa. Za każdym razem muszę zabezpieczać zbiornik przed pyłem. 

https://photos.app.goo.gl/AVRnCoZLHkK9pvMJ6

https://photos.app.goo.gl/wUbEJHCgu9VXYAcr9

 

14) Pierwszy raz po wprowadzeniu do remontowanego mieszkania tak to właśnie wygląda. Zamykają zbiornik dolny płyty ze szkła akrylowego o grubości 10mm. Oby dwie powierzchnie są demontowalne w celu obsługi.

https://photos.app.goo.gl/bUeCY6AKMGP1aSgx9

 

15) Trochę elektryki. Całość sterowana przy pomocy przełączników 'sonoff', zdalnie w formule chmury. 

https://photos.app.goo.gl/nv3WavBj1MXYUm9z5

 

16) Uruchomiony górny zbiornik.

https://photos.app.goo.gl/bbJiTE8U1H1jAYjw9

 

I teraz trochę opisu. W części technicznej po lewej stronie na górze znajduje się filtr odwrotnej osmozy, poniżej pompa dozująca nawozy dla roślin. Na górze dukt wentylacyjny z części elektrycznej - z prawej strony. Pod częścią elektryczną, na wysokości sumpa po prawej stronie butla z dwutlenkiem węgla, pHmetr w systemie dozowania w celu wspomożenia wzrostu roślin. Dozowanie CO2 podłączone przez reaktor przepływowy - docelowe pH wody 6,9-7,0. W komorze sumpa znajduje się dodatkowo filtr UV przepływowy, grzałka, pompa zapewniająca awaryjny upust wody. W części między zbiornikami - na zdjęciu niewidoczne - znajduje się zbiornik wody do zraszacza i pompa zasilająca system, wentylator kanałowy zapewniający wentylację. 

Całość sterowane automatycznie tzn. woda w zbiornikach uzupełnia się sama  - system dolewek grawitacyjnych automatycznych, wentylacja włącza się w zależności od wilgotności, temperatura utrzymywana przez termostat. Automatyczny deszcz z 8 dysz na dole, 2 na górze 6x dziennie po 2 min. Na dole i na górze cyrkulatory - efekt zamierzony i rzeczywisty - woda płynie w dolnym zbiorniku z lewa na prawo - imitacja rzeki, w górnym zbiorniku z prawa na lewo - też mały strumień. Dodatkowo co będzie widoczne na zdjęciach dalej w głównym zbiorniku jest część lądowa, gdzie pompka tworzy małe jeziorko i strumyczek.

Oświetlenie w zbiorniku górnym to lampa ledowa z poprzedniego akwarium Maxspect Razor, oświetlenie w zbiorniku głównym to kombinacja serii LED Skylight.

 

17) Górny zbiornik w wersji pierwotnej:

https://photos.app.goo.gl/g4EhznDWRL6nrpHn8

 

18) I całość na gotowo:

https://photos.app.goo.gl/AJQ2NpAiEJVp35dB9

https://photos.app.goo.gl/kCETRQaZkeYEaMq4A

https://photos.app.goo.gl/nwCC4GeGcV8z1iHT7

https://photos.app.goo.gl/HKhPbNq6echis2iw9

 

 

W kwestii żyjątek:

W części lądowej zbiornika głównego grupa - w chwili obecnej 20 sztuk krabów Geosesarma sp. trzech gatunków. Skoczogonki, stonogi w ziemi.

W części wodnej grupa krewetek filtrujących Atya gabonensis - wyrośnięte skorupiaki z poprzedniego akwarium po około 10cm każda. 

Grupa krewetek tzw Amano - około 20 sztuk, krewetek tzw Cherry Red - około 10sztuk. Krewetki szkliste czyli Macrobrachium lanchesteri.

Zbrojnik L200 czyli Baryancistrus demantoides. Stado - około 32 sztuk Pseudomugil furcatus. Gupiki - same się tam znalazły z niewiadomego źródła. Pojedyncze brzanki Titteya, neonki - pozostałości z poprzedniego zbiornika. 

Stado Macrotocinclus affinis - czyli otosek - około 30 sztuk. 

Babki Stiphodoon, tzw przylgi chińskie 2 gatunków.

W zbiorniku górnym 3 sztuki krabów geosesarma, 15 sztuk Limnopilos naiyanetri, 20 sztuk krewetek crystal red, 3 Atya gabonensis - mniejsze niż w zbiorniku dolnym.

 

Tu i tam liczne ślimaki w tym tylomelanie, świderki, błotniarki, i ślimaki estuaryjne. Także małże trzech gatunków. 

 

Nie zdążyłem jeszcze wprowadzić do zbiorników drapieżników szczytowych a planowane są szczupieńczyki karłowate - dla utrzymywania populacji gupików w ryzach. Na górze gdzie mieszkają krewetki rozmnażające się w wodzie słodkiej drapieżników nie będzie. 

Na razie zaobserwowałem migrację małych stworzeń między zbiornikami - czyli gupiki z dołu są już w sumpie i zbiorniku górnym, ślimaki też są już wszędzie. Czekam na małe krewetki i małe kraby.

 

Rośliny na powietrzu: w obu zbiornikach phalenopsisy, ficus pumila, marcgravie 4 gatunków, mangrowce czerwone, pilea kilku gatunków, widłaki, biophytum, salaginella, syngonium, adianthum, neoregelie, vriesea, lemmaphyllum, tillandsie, crypthantusy, microgramma, polypodium, cibora.

Rośliny w wodzie: bucephalandra, anubias, bolbitis, microsorium, mchy kilku gatunków.

I pewnie jeszcze wiele innych o których akurat zapomniałem.

 

https://photos.app.goo.gl/XkC7ZbHvpQFoRGJ99

https://photos.app.goo.gl/iMcmFPg3btWG3g7y9

https://photos.app.goo.gl/Cd3CTXXvUfWSk6HR9

https://photos.app.goo.gl/HVFCEuHgxevBvG2u5

https://photos.app.goo.gl/BknSoDFXkX4ifiRw7

https://photos.app.goo.gl/hQ9RcmdedLnzs5vx8

https://photos.app.goo.gl/CuZsCcu4BjDptgoL9

https://photos.app.goo.gl/SiB9B9jrAWVqVr8A9

https://photos.app.goo.gl/22sLRcDYoJiT8cdFA

https://photos.app.goo.gl/mUfbU3EUKpPBJfDz6

https://photos.app.goo.gl/XN3gJUVZZY5S13489

https://photos.app.goo.gl/rk9n4Kp4rncMss1v7

https://photos.app.goo.gl/Bu8xtMgmviM8UYXM9

https://photos.app.goo.gl/h6coyLi5yaW3pb4i7

https://photos.app.goo.gl/viFqjdnBLdjsT2ah8

https://photos.app.goo.gl/Qhf3vsxe5rwAw1Gp7

 

Całość wykonania trwała od środka marca 2019, efekt zadowalający (co nie znaczy ostateczny) jest teraz - czyli po 6 miesiącach. Czekam jeszcze na wzrost mchów na hygrolonie, co już się zaczęło ale jeszcze jest daleko od oczekiwań.

Ideą przyświecającą mi przez cały czas było stworzenie obiegu samowystarczalnego, który jest wspomagany automatyką do etapu jedynie drobnych interwencji człowieka. I tak jedyne co przy zbiornikach trzeba robić to przetrzeć czasem szybę, wymienić kończący się dwutlenek węgla, nawozy, przeczyścić dysze spryskiwaczy. Cała reszta dzieje się sama...







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.