Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


złoty

Użytkownik od 16 lut 2007
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 22 2024 08:39

#1496271 Zwierzak do hodowli bezklatkowej

Napisany przez złoty na 04 grudnia 2013 - 22:56

To co pisze złoty to delikatnie mówiąc lekkie rozminięcie się z rzeczywistością, a więc ;

 

Jeżeli chodzi o ww zwierzęta-skunks,szop,lis czy nawet  ostronos, wcale nie trzeba zapewniać im warunków takich jak w środowisku naturalnym choćby ze względu na warunki atmosferyczne panujące w ich ojczyźnie i u nas. Ssaki to nie żółwie,gadom i płazom trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę , wilgotność czy ilość światła. Zaś ssaki świetnie adoptują się do nowych warunków bez żadnego uszczerbku na ich zdrowiu . Może gdyby kilka lat temu panu złotemu gdy zaczynał przygodę z żółwiami ktoś powiedział że to tylko jego widzi mi się i że nie zapewni im odp. warunków , to zrezygnował by i mieli byśmy jednego dobrego terrarystę mniej.

 

 

Czyli uważasz, że dla przykładowo lisa, lepsze będzie dwupokojowe mieszkanie z kuchnią i łazienką oraz widokiem na morze, czy przestronna woliera obsadzona krzewami i drzewami, wzorująca las klimatu umiarkowanego lub step, naturalne biotopy lisie? To Tobie wydaje się, że ssaki przystosowują się do każdych warunków, bo to nasza, typowo LUDZKA właściwość. Patrzysz na zwierzęta poprzez swój pryzmat, a nie dobrostanu zwierząt. Gdyby ssaki tak świetnie adaptowały się do warunków jak twierdzisz, to żyrafy moglibyśmy utrzymywać w ogrodach zoologicznych cały rok na zewnątrz, nawet na śniegu, a niedźwiedzie polarne wytrzymywałyby nasze upalne lata bez najmniejszego dyskomfortu. Ssaki to nie żółwie,czy płazy, ale to nadal żywe zwierzęta, a my, skoro już je utrzymujemy, bierzemy  na siebie odpowiedzialność za zapewnienie im godziwego życia w niewoli.

 

Masz rację w jednej kwestii- hodowla żółwi to moje widzi mi się, przyznaję to. Tylko patrzę na to z innej strony. Nie wyobrażam sobie nie zimowania gatunków, które w naturze tego wymagają. Nie wyobrażam sobie także nie zapewnienia odpowiedniej temperatury, wilgotności, oświetlenia i innych parametrów, a ciągłe dokształcanie się w tych dziedzinach uważam za swój obowiązek. Natomiast jeśli widzę temat, gdzie ktoś nie mający zielonego pojęcia o chowie zwierząt, prosi o pomoc, a uznane osoby na forum odpisują mu, że świetnie sprawdzą się lisy, skunksy i szopy, zamiast rzeczowo wytłumaczyć wszelkie za i przeciw, to ręce mi opadają.


 

Skunks pozbawiony gruczołów w imię czego? W imię bezpieczeństwa i zdrowia człowieka no i samego skunksa , skunks nie pozbawiony gruczołów nigdzie na dłużej nie zagrzeje miejsca i mógłby marnie skończyć . Poza tym to świetny zwierzak domowy i niesamowity pieszczoch.

No szop faktycznie jak ucieknie to kaplica , wmiesza się w otoczenie , jak wiadomo szopy rozmnażają się przez partenogenezę. Zdziesiątkuje faunę polską nie oszczędzając pogłowia bydła i trzody chlewnej, Błagam ,każde zwierze może uciec , więc może nic nie hodować?

Z lisem jest różnie, są różne gatunki jedne łatwiejsze w hodowli np fenek, ale drogi i świetny jest korsak niewielkie rozmiary i łatwy w oswajaniu, Nie patrzymy na hodowle lisów przez pryzmat jednej osoby. lis lisowi nie równy tak jak pies psu, ile zwierząt tyle charakterów. Lis morze być świetnym kompanem jeżeli jest odpowiednio socjalizowany od pierwszych tygodni życia,

 

 

 

Skunks pozbawiony gruczołów w imię jego własnego bezpieczeństwa? Czy Ty się słyszysz? Jakie to dla niego zagrożenie? Zagrożeniem jest jedynie właściciel, któremu śmierdzi! Więc po co ma go utrzymywać? Widzisz, po raz kolejny sam sobie zaprzeczasz. Po raz kolejny pokazujesz, że nie zależy Ci na dobru zwierząt, tylko na własnym, chcesz żeby to TOBIE NIE ŚMIERDZIAŁO, mówisz, że trzeba dbać o zdrowie człowieka, a nie żeby zwierzę pozostało takim jakie jest. Nie zależy mi, żeby skunksy "długo zagrzały miejsca" w naszych domach, jeśli nie nadają się na pety, to niech nimi nie będą. Nie róbmy czegoś na siłę, bo tak chcemy i już.

 

Jeśli nie czytasz publikacji o gatunkach inwazyjnych, to jak mam z Tobą dyskutować? Poszukaj informacji o norce amerykańskiej, żółwiu czerwonolicym itd. Znajdziesz także i o szopach, nasi sąsiedzi zachodni już o tym dyskutują. A obraz tego jak bardzo to zwierzę może być destruktywne i jak wielkim jest oportunistą pokarmowym i siedliskowym, możesz znaleźć w wielu filmach przyrodniczych czy filmikach na YT nakręconych w USA przez zwykłych ludzi.

 

Na temat socjalizacji lisów także było przeprowadzonych wiele doświadczeń, m.in. w Rosji, ich wyniki również możesz znaleźć w sieci. Oswajać się da i owszem, tylko po co, do jakiego stopnia? Zapytaj Saphiry, dokładnie pamiętam jak na początku była zafascynowana tym pomysłem, a jak potem z pokorą odradzała tą decyzję każdemu. Starsi użytkownicy tego forum, dokładnie tą historię pamiętają. Chwała jej za to, że potrafiła się przyznać do błędu.


 

Reasumując-skoro mienimy się pasjonatami zwierząt zapewnijmy im ODPOWIEDNIE warunki , niekoniecznie takie jak w naturze . Cześć z 

tych zwierząt świetnie będzie się czuła w wolierach zewnętrznych jak i zaciszu ciepła domowego, niejednokrotnie wydają na świat udane mioty i dożywają sędziwego wieku który w niewoli jest znacznie dłuższy niż na wolności .Jeżeli polecasz psa warto się zastanowić ciągle słyszy się o pogryzieniach i zagryzieniach wiec może psy też wszystkim odradzić?

Moja rada , do lektury i dokształcać się , zasięgać języka u doświadczonych hodowców , niech hodowca żółwi nie poucza jak hodować ssaki a hodowca ptaków nie poucza hodowcy żółwi. Dajmy rady poparte własnymi doświadczeniami a życie będzie łatwiejsze..

Powodzenia w hodowli i życzę osiągania jak najlepszych wyników .

Poleciłem psa, nie poprzez brak szacunku dla tych zwierząt, czy jako wyraz olewczego stosunku do autora tematu. Jeśli widzę, że ktoś poszukuje zwierzęcia do domu, to myślę sobie, że po prostu potrzebuje tak jak to nazwałeś "kompana", a psy się do tego świetnie nadają. Nie nawiążesz takiego kontaktu z lisem czy skunksem. Poszukiwanie oryginalnego zwierzęcia, takiego jakiego nie spotkamy u innych, również może odnosić się do psów, ras jest naprawdę wiele, można wybierać i dobierać pod wieloma aspektami. Nie życzę autorowi źle, nie odradzam mu także hodowli dzikich zwierząt, polecam natomiast rozważenie tematu, dokształcenie się oraz pokazanie wszelkich za i przeciw.

 

To forum publiczne, mogę się tu wypowiadać tak jak każdy tu obecny, mimo, że jak zauważyłeś zajmuje się głównie żółwiami. Nie znaczy to, że tylko nimi. Nie radziłabym tak jednoznacznie oceniać ludzi i rozkazywać im co mają robić, łatwo się narazić. Pozwolisz więc, że będę pouczał, jeśli widzę, że ktoś racji nie ma. To co tu napisałem nie popieram własnym doświadczeniem, ale WŁAŚNIE rozmowami z hodowcami, lekturą i zdrowym rozsądkiem.

 

Nie musisz brać tego do siebie, to przytyk dla wszystkich starających się włożyć małpy do pampersów, utrzymujących pojedynczo zwierzęta stadne i innych, nie mających szacunku dla zwierząt, które w końcu są naszą pasją. Przynajmniej z tematyki tego forum tak by wynikało.

 

Pozdrawiam,

Marcin




#1482790 Zwierzak do hodowli bezklatkowej

Napisany przez złoty na 01 listopada 2013 - 18:50

Jesteśmy na forum terrarystycznym, próbującym zebrać osoby staracjące się zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki zbliżone do środowiska naturalnego. Jakim więc cudem polecacie autorowi poszczególne gatunki, zamiast z góry wytłumaczyć mu, że chów bezklatkowy zwierząt może być dla nich samych niebezpieczny i nieodpowiedni, a trzymanie zwierząt dla samego widzi mi się autora jest bez sensu?

 

Skunks pozbawiony gruczołów- w imię czego pozbawiony, naszej zachcianki?

Szop- gatunek inwazyjny, który sporo złego robi i może narobić pośród naszej rodzimej fauny w razie ucieczki.

Lis- jedna użytkowniczka tego forum już tu kiedyś przedstawiła na własnym przykładzie, jak takie utrzymywanie lisa może wyglądać.

 

Skoro mieniemy się PASJONATAMI zwierząt, to nie zachowujmy się jak Amerykanie próbujący wcisnąć prawie każde zwierzę w pampersy i śpioszki dziedzięce. Jest masa zwierząt nadających się na peta. Jeśli chcemy posiadać pozostałe, zapewnijmy im możliwie najlepsze warunki skoro już są na nas skazane, a więc odpowiednio duże, przestronne i dostosowane do potrzeb zwierząt woliery, odpowiadające im potrzebom zarówno co do warunków fizykochemicznych, jak i socjalno-behawioralnych.

 

Nie odbiegając dłużej od tematu- polecam Ci psa. W Polsce masz dostępne praktycznie wszystkie rasy. Każde "inne" zwierzę- tak, ale nie na "kolana".




#1471945 Czy to grzybica?

Napisany przez złoty na 08 października 2013 - 18:39

Sternotherusy nie zrzucają w taki sposób tarczek. Żółw miał te plamy od zawsze, czy teraz je dopiero zauważyłaś?

 

Mi to wygląda na pozostałości po zmianie ubarwienia z młodocianego na dorosłe. Pamiętasz może, jak żółw był kapslem, to miał soczyście biało- czarny plastron. Potem te plamy szarzeją, aż w końcu u dorosłych osobników plastron ma jednakowy odcień na całej powierzchni.

Zobacz tutaj http://imageshack.us/photo/my-images/542/p1060801c.jpg/

 

Inna sprawa, jeśli jesteś pewna, że to stało się dopiero od niedawna.




#1458400 [96l] Akwaterrarium graptemysa

Napisany przez złoty na 07 września 2013 - 21:11

Marzy mi się w przyszłości jakiś sternotherus :roll:

Najlepiej od razu wszystkie ;)




#1410508 Płeć żółwika.

Napisany przez złoty na 29 kwietnia 2013 - 20:21

@inama Zanim zaczeniesz wprowadzać ludzi w błąd, to proponuje poczytać o podstawowych kwestiach dotyczących rozróżniania podgatunków. Tyczy się to zarówno tego tematu, jak i innego, w którym piszesz dokładnie to samo.




#1402697 Jaka to odmiana żółwia ?

Napisany przez złoty na 07 kwietnia 2013 - 14:36

Nie jest to żadna odmiana kolorystyczna, a nomialnie ubarwiony młody osobnik żółwia hieroglifowego Pseudemys concinna hieroglyphica. Wraz ze wzrostem jego wzory na karapaksie będą zniakać i cały żółw obierze bardziej stonowane barwy, wygoogluj sobie. 

 

Jeśli to Twój żółw to pamiętaj, że z wiekiem stają się w znaczej mierze roślinożerne. Rosną do sporych rozmiarów, więc i akwaterrarium musi być obszerne, konieczne zapewnienie UVB. W sezonie letnim najlepiej zewnętrzne, dobrze zabezpieczone przed ucieczką oczko wodne.




#1397058 Co zrobić z żółwiem

Napisany przez złoty na 26 marca 2013 - 21:28

Ogrody zoologiczne nie są chętne do przyjmowania żółwi z grupy żółwi ozdobnych. Możesz spróbować w lokalnych zoologicznych, choć moim zdaniem lepiej byłoby poszukać na forach terrarystycznych w UK. Zamieść ogłoszenie i poczekaj na odpowiedź. Lepiej, aby trafił do pasjonaty, niż do zoologicznego, gdzie znów weźmie go osoba, której się szybko znudzi. 

Poniżej adresy największego forum terrarystycznego i żółwiowego na Wyspach.

 

http://www.reptileforums.co.uk/

http://www.turtletimes.com/forums/

EDIT: http://www.shelledwarriors.co.uk/forum/

 

Pozdrawiam,

Marcin




#1372525 Miniaturowe żółwie

Napisany przez złoty na 02 lutego 2013 - 20:53

Czołem,

Z nadmiaru osobników w poszczególnych grupach, do sprzedania:
0.1. Sternotherus carinatus- Piżmik brzytogzbiety 200zł, dorosła 8cm SCL
1.0. Sternotherus carinatus- Żółw wonny 110zł, dorosły 8cm SCL
0.0.2. Kinosternon subrubrum hippocrepis 300zł, jako dorosłe 8-10cm

Jeśłi ktoś weźmie wszystkie żółwie, gratis dodaję malca Sternotherus carinatus CB'12 ok.3cm SCL.

Możliwa negocjacja cen. Odbiór osobisty w Krakowie, Tarnowie, Bochni lub zorgaznizowanie przesyłki przez dział "transport" ze względu na warunki pogodowe. Możliwa również przesyłka PKP z Krakowa. Kontakt, aktualne zdjęcia i dokładne informacje PW lub telefon w profilu.


#1365974 Piżmiki- brzytwogrzbiety, trójstępkowy, wonny- żółwie dla każdego

Napisany przez złoty na 18 stycznia 2013 - 22:15

Czołem,

Z nadmiaru osobników w poszczególnych grupach hodowlanych, do odebrania:
0.1. Sternotherus carinatus 200zł
0.1. Sternotherus minor minor 300zł
1.0 Sternotherus odoratus 110zł

Wszystkie- dużo, dużo taniej. Każdy żółw to CB, od kapsla u mnie, zero problemów zdrowotnych.

Możliwa negocjacja ceny. Odbiór osobisty w Krakowie, Bochni, Tarnowie lub zorganizowanie przesyłki samochodowej przez dział "Transport", ze względu na warunki pogodowe. Kontakt, aktualne zdjęcia i więcej informacji PW lub telefon.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.