DRZEWOŁAZ TRÓJBARWNY (EPIPEDOBATES TRICOLOR)
Wygląd
Drzewołazy trójbarwne są jednymi z mniejszych gatunków drzewołazów nie przekraczają 3 cm, przeważnie osiągają około 2,5 cm przy czym samczyki są mniejsze. Ich podstawowym ubarwieniem jest czerwony, (w zależności od populacji może on być jaskrawo czerwony, aż po ciemny granat) na grzbiecie widoczne są trzy pasy przeważnie białe lub zielonkawe (u niektórych populacji pasy te mogą być słabiej widoczna a nawet zanikać).
Tryb życia
Drzewołazy trójbarwne prowadzą dzienny tryb życia. Noc spędzają w ukryciu, a w dzień wychodzą polować. W terrarium są bardzo widoczne, dają się łatwo obserwować, nie są zbyt płochliwe, jednak by swobodnie się czuły i dały się obserwować, w trakcie ich normalnego zachowania, należy dać im odrobinę elementarnego spokoju. Przyzwyczajone do miejsca, i opiekuna są bardzo wdzięcznym podmiotem obserwacji, spokojnie można obserwować ich zachowania godowe, które są bardzo ciekaw.
Terrarium
Drzewołazy te najlepiej trzymać w niewielkiej grupie składającej się z 2 samczyków i 3 samiczek. Dla takiej grupki wystarczy niewielkie terrarium o wymiarach 60cm x 50cm x 60 cm. Temperatura w dzień powinna utrzymywać się na poziomie około 24oC, a wilgotność na poziomie około 80%-90%, w nocy temperatura powinna spadać do około 20oC, a wilgotność wzrastać do 100%, dlatego konieczne jest wieczorne zroszenie terrarium. Część terrarium powinno być gęsto zarośnięte roślinami, takimi Bromelie, Bluszcze, Fikusy, Paprocie i Storczyki. Na dnie możemy zasadzić mchy, oraz rozłożyć liści bukowe lub dębowe. Na dnie warto też przygotować mały zbiornik z wodą do której drzewołazy bardzo chętnie wchodzą, należy jednak pamiętać by poziom wody nie był zbyt duży, maksymalnie 1cm, dla młodzieży odpowiednio mniejszy. Terrarium oświetlamy w cyklu 12-sto godzinnym.
Karmienie
Gatunek ten nie sprawia najmniejszych kłopotów jeśli chodzi o karmienie. W zasadzie jesteśmy w stanie wykarmić go i utrzymać w bardzo dobrej kondycji karmiąc jedynie muszkami owocówkami, które raz – dwa razy w tygodniu posypiemy witaminami( może być zwykły vibowit) oraz wapnem. Żabki chętnie jedzą także skoczogonki, wylęg świerszcza ( osobiście nie polecam świerszczy, gdyż kilka tygodni po karmieni wylęgiem możemy mieć w terrarium poobgryzane rośliny przez dorosłe świerszcze, a wyłapanie ich nie jest takie proste), plankton łąkowy w tym młode świerszcze i koniki polne, a także mszyce.
Rozmnażanie
Dorosłe, zdrowe i dobrze odkarmione drzewołazy nie sprawiają wielu trudności przy rozmnażaniu. W zasadzie gdy osiągną dojrzałość, będąc dobrze odkarmionymi żabkami potrafią regularnie co tydzień składać skrzek, w ilości nie rzadko przekraczających 20sztuk, najczęściej jednak około 15-20 ziarenek.
Sam zaczynałem przygodę z żabami od tego gatunku i to właśnie te żabki, uważam za najlepsze na początek, myślę że każdy da początkujący terrarysta da sobie bez problemów z nimi rade
panM
Użytkownik od 04 sty 2007W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sty 28 2025 12:50