Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Rasher

Użytkownik od 06 gru 2006
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny Wczoraj, 16:06

Moje posty

W temacie:Felsuma Madagaskarska - UVB Arcadia

29 września 2023 - 15:04

Rozważałeś umieszczenie lampy po skosie? Przy tych wymiarach po przekątnej powinieneś mieć około 65 cm, a Arcadia Pro T5 UVB Kit 24 ma długość 57cm (+ 2-3 cm na kabel, ale może znajdziesz kątowy zamiennik, który zajmuje mniej miejsca). 
UVB nie przechodzi przez szkło, ale jeśli masz tam trochę więcej siatki (np. 15-20cm) to powinno wystarczyć. 


W temacie:budowa terrarium dla felsum

08 czerwca 2023 - 11:20

395zł to cena w sklepie internetowym. Jak budowałem pierwsze terrarium to też szukałem najpierw w szkła na wymiar z dostawą, ale potem okazało się, że u lokalnego szklarza będzie 2, a może nawet 3 razy taniej. 

 

Tak, najważniejsze żeby na wyspie ciepła było odpowiednie UVI bo tak jak w naturze razem z ciepłem idą też promienie UV. Jak zamontujesz świetlówkę 39W to powinna dawać odpowiedni gradient UVI w całym terrarium. 


W temacie:budowa terrarium dla felsum

07 czerwca 2023 - 20:58

Pleksi porysuje się od normalnego użytkowania - raz na jakiś czas trzeba wyczyścić szyby z kamienia czy z odchodów nie mówiąc już o codziennym otwieraniu żeby spryskać terrarium czy nakarmić felsumy. Z tego co orientowałem się jakiś czas temu to 1m2 pleksi to koszt ~150zł, za szyby niedawno w Krakowie płaciłem 120zł. Pleksi na pewno łatwiej obrobić (wyciąć otwory itd) i samo terrarium jest lżejsze, ale osobiście postawiłbym na szkło. Inną opcją jest jeszcze PVC - w stanach robią z tego terraria tak jak u nas z płyty meblowej, ale wtedy masz tylko widok do środka od przodu.

 

Co do pary/haremu to czasami się dogadują, ale można też często znaleźć ogłoszenia, w których ktoś ma na szybko na wydanie felsumę bo po x latach przestała się dogadywać z drugą w terrarium. Jeśli to Twój pierwszy gad to moim zdaniem lepiej zacząć od jednej sztuki żeby poznać zachowania gatunku. Dodatkowo trzymając parę musisz się liczyć z tym, że jeśli doczekasz się młodych to masz obowiązek je zgłosić i zarejestrować (trochę więcej niż w przypadku rodziców po zakupie).

 

Jeśli chodzi do oświetlenie UVB to kluczowa jest tutaj ilość UVI. Nie ma co patrzeć na procenty/nazwy/moc bo każdy producent oznacza po swojemu. Przyjmuje się, że dla felsum optymalne UVI to 3-4 i Arcadia T5 6% z odbłyśnikiem daje tyle w odległości 30-40cm. Jeśli świetlówka jest nad siatką to UVI 3-4 będzie pewnie w okolicach 20-30cm. Na stronie Arcadii można wpisać gatunek jaszczurki i dostaniesz rekomendacje odnośnie wyboru oświetlenia: https://www.arcadiareptile.com/lighting/guide/

Jeśli będziesz miał mało wymagające rośliny to na początek wystarczy świetlówka T5, żarówka grzewcza i jakaś belka LED (np. do akwarium). Potem jak będziesz miał już ustabilizowane terrarium to można pomyśleć o jakiś dodatkowych lampach jeśli będzie taka potrzeba.


W temacie:budowa terrarium dla felsum

06 czerwca 2023 - 23:14

1. Wentylacja jest wystarczająca, zmniejszyłbym nawet tą górną bo wilgoć szybko będzie parować. Ewentualnie zostawił tak jak jest, ale zaopatrzył się w dodatkowy kawałek szkła/pleksi żeby w razie czego móc ją częściowo zakryć.

2. Przy takiej wielkości terrarium równie dobrze mogłoby nie być żarówki kompaktowej UVB bo mają na tyle mały "zasięg", że felsuma praktycznie nie skorzysta z UVB. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie świetlówka T5 6% albo nawet 12% (w zależności od tego jak gęsta jest siatka wentylacyjna). Jako ogrzewanie można użyć 1-2 żarówek 20-35W żeby stworzyć wyspę ciepła. Pamiętaj, że w terrarium powinien być gradient temperatur i jest zalecane żeby w części terrarium było chłodniej.

3. Żarówka z oprawką to 10-15cm więc osobiście zmniejszyłbym trochę wysokość terrarium żeby było 30-40 cm odstępu. 

4. Pleksi to bardzo kiepski materiał na terrarium - bardzo szybko się rysuje. Lepszym (i tańszym) wyborem będzie szkło.

5. Zastanów się czy harem to na pewno dobry pomysł - może się za chwilę okazać, że będziesz potrzebował dodatkowych dwóch zbiorników. Gady nie potrzebują towarzystwa więc trzymając więcej niż jedną sztukę w terrarium trzeba się liczyć, że któregoś dnia będzie trzeba je rozdzielić albo pędzić szybko do weterynarza.


W temacie:Czerwone kropki na ciele agamy

13 kwietnia 2023 - 22:08

Pisałem o Fiprexie, ale jest on używany do większych ssaków. W przeciwieństwie do Dergalla, który tylko unieruchamia roztocza, Fiprex zawiera środek biobójczy, który może zaszkodzić agamie. Jeśli do tej pory nie udało Ci się zwalczyć roztoczy to warto żeby weterynarz obejrzał agamę i dobrał odpowiednie leczenie. Roztocza już teraz powodują dyskomfort u agamy więc nie ma co się martwić że będzie się stresować podróżą do weterynarza. im dłużej zwlekasz tym większa szansa, że jaja roztoczy rozniosą się i problem za jakiś czas wróci.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.