Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


shreker

Użytkownik od 24 mar 2006
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lip 21 2024 15:39

Moje tematy

kilka pytań o karaczany madagaskarskie

31 marca 2016 - 18:02

Witam, dopiero startuję z hodowlą karaczanów madagaskarskich, w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy padanie może być związane z temperaturą (zbyt wysoką lub zbyt niską), to znaczy poniżej 20st i powyżej 30 stopni?

2. Obecnie mam temperaturę około 25-26 stopni, czy taka temperatura wystarczy czy nie?

3. Czy w dzień i w nocy ma być taka sama temperatura, czy na noc ma być niższa (jeśli niższa to jaka) ?

4. Trzymam wesołą gromadkę (ok 300 szt.) w pojemniku ok 10l, czy to na początek wystarczy?

5. Zauważyłem, że w dzień (mają około 25-26 st.) praktycznie życie zamiera (siedzą na wytłaczankach bez praktycznie ruchu), w nocy zmniejszam temperaturę do około 22-23 st. i wtedy zaczynają się wycieczki. Czy tak ma być czy coś jest nie tak?

6. Jako karmę dostają mieszankę zbóż, otrębów, karmy dla rybek (wersja sucha), i owoce (wersja "mokra"), czy potrzebne jest dodatkowo poidełko, czy nie? Dodam tylko że aby zapewnić im wilgotność obok pojemnika z wytłoczkami stoi mały pojemnik z wodą (która paruje).

7. Od czasu do czasu padają niektóre osobniki, staram się je na bieżąco sprzątać, ale nie chcę też ingerować w życie karaczanów. Czy lepiej jest więc usuwać padnięte osobniki czy zostawić?

8. Aktualnie niektóre osobniki przechodzą z subimago do postaci dorosłej (są po wylince, lub w trakcie), po jakim czasie można spodziewać się jakichś maluchów?

9. Trzymam je w plastykowym pojemniku, bez żadnego podłoża, na dnie mają wysypaną suchą karmę w postaci zmielonej, oraz płatków, na wytłaczankach daję im owoce (pokrojone), np. połowa jabłka znika po około 2-3 dniach. Czy takie żywienie wystarczy , czy jeszcze coś trzeba im dawać (witaminy, wapno?).

 

Tyle jeżeli chodzi o te najważniejsze rzeczy. W sumie porad i poradników można sporo znaleźć, ale wiele jest na zasadzie kopiuj - wklej, u niektórych hodowców zdania są delikatnie ujmując podzielone, a na niektóre zadane tu pytania nie znalazłem satysfakcjonujących odpowiedzi. Wiem że wiele osób hoduje podobne "robactwa", więc mam nadzieję że pomożecie :-)


świerszcze kubańskie lub domowe

08 grudnia 2015 - 13:32

Kupię świerszcze kubańskie lub domowe. Interesuje mnie ilość ok. 300 - 400 szt, imago lub subimago. Jestem z Zabrza, więc najlepiej oferty ze Śląska lub okolic (w przyszłości możliwy cykliczny okresowo, odbiór podobnej ilości co około 2-3 miesiące). Tylko poważne oferty proszę kierować na PW.


własna hodowla świerszczy domowych

18 listopada 2015 - 12:02

Witam, mam pytanko odnośnie hodowli świerszczy domowych na własne potrzeby (jako karmówka). Hodowla jest niewielka bo tylko dla jednej agamy brodatej.

Przybliżone warunki hodowli:

1. co ok. 2/3 tygodnie wykluwa się mniej więcej około 700 - 1000 świerszczy

2. karmione są głównie mieszanką (zmieloną) otrębów pszennych, jęczniennych, owsianych, siemię lniane, wysokobiałkowy pokarm dla rybek w płatkach + dodatek wapna, dodatkowo np. liście roszponki. bazylii, itp

3. mają poidełka z wodą

4. temperatura: małe do około 1 cm. mają około 25 - 30 stopni, większe 23 - 27 stopni

5. hodowane są w pojemnikach plastikowych z górną wentylacją ok. 20x20x30 cm (wys-czer-dł)

Wszystko przebiega właściwie bez przygód do około 1 miesiąca po wykluciu, później następuje nie tyle masowe co systematyczne padanie - średnio ok. 10-40 dziennie. Są to osobniki bądz całkowicie padnięte bądź "dogorywające". Z czasem padanie co prawda zmniejsza się, ale z populacji około 1000 zostaje około 50-30%. Ktoś mógłby powiedzieć, że pada dokładnie tyle żeby na bieżąco nimi skarmiać. I tak i nie.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem i wie jak temu zaradzić. Na PW co prawda niektórzy radzili żeby zmienić i spróbować domowe na inne. Na pewno można i w ten sposób, ale skoro już mam domowe to może z tymi da się coś zrobić i jakoś tej sytuacji zaradzić.







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.