Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


PaulHopp

Użytkownik od 22 gru 2020
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 30 2021 12:55

Moje tematy

Aklimatyzacja - kiedy kolejny krok?

22 grudnia 2020 - 17:11

Cześć!

 

Morty przyjechał do mnie z hodowli dokładnie 8 dni temu. Według hodowcy, a raczej importera ma około 6 miesięcy.

 

Pierwsze chwile po wpuszczeniu do terrarium to ucieczka w kierunku basenu w którym stał jak słup soli przez 10 minut. Po tym czasie zaczął zwiedzać terrarium, chodzić po konarach, ściankach itd. Pierwsza nocka przebiegła spokojnie, bez ucieczek, rozbijania po ścianach czy szybie, ogólnie nie było paniki. Szczególnie upatrzył sobie narożnik w górnej części terra, gdzie od pierwszego dnia chodzi spać, a na dzień schodzi na konary lub na sam dół terra. Przez te 8 dni miał jedynie jedną sytuację kryzysową, drugiego dnia gdzie wystraszył się albo mnie albo psa na którego ma widok z góry, krótki popłoch, bieganie od lewej do prawej i ucieczka w "swoje miejsce" do następnego dnia.

 

Je od pierwszego dnia pobytu u mnie, z każdym dniem co raz więcej. Szczególnie upatrzył sobie bazylię i mięte, czasami zje rozmaryn, owoców, ogórka, cukinii, rukoli czy roszponki jeść nie chce, przynajmniej póki co...Kiedy zmieniam mu wodę w basenie czy w misce to nie ucieka, czasami obserwuje, czasami ma mnie gdzieś. Co ciekawe, zauważyłem że raczej woli załatwiać się do miski z piciem niż do basenu...taki to kulturalny legwan! W ciągu dnia wygrzewa się na wyspie, chodzi po terra, czasami robi sobie drzemki, przewraca się z lewego boku na prawy i na odwrót. Generalnie sprawia wrażenie całkiem zrelaksowanego. Raz, 3 lub 4 dnia stanął w jednym miejscu i naprężał gardło, otwierał pysk i podnosił go wysoko w górę, mimo że nikt nie siedział ani nie stał bezpośrednio przy terra, po pół godziny czy godzinie mu przeszło .

 

I tu moje pytanie, kiedy zrobić ten kolejny krok w celu "oswajania" czy nawiązania jakiejkolwiek więzi ze zwierzakiem i jak to zrobić? Na forum jest dużo wpisów, ale większość to bezsensowne kłótnie, a ja szukam pomocnych konkretów :)

 

 


© 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).