Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


PanKaraluch

Użytkownik od 15 sie 2020
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 21 2020 22:04

Moje tematy

Co można trzymać w terrarium 20x20x30? Mogę dogrzewać żarówką.

20 sierpnia 2020 - 22:52

Cześć, mam 3 wolne terraria o wymiarach 20x20x30, czyli kwadrat o podstawie 20 i góra 30. Terrarium ma drzwi z przodu, otwierane na zewnątrz. Mogę kupić klosz i grzać to, co będzie w środku. Chciałbym, żeby te terraria były docelowe dla zwierząt, które tam zamieszkają. Ogólnie jestem otwarty na wszelkie propozycje. Jestem fanem naturalnego wystroju, więc i rośliny będą tam na pewno naturalne, od standardowych po neoregelie, jeśli będą pasować pod występowanie zwierzęcia. 

 

Myślałem trochę o tym, i że ma być to docelowe terrarium to przyszły mi na myśl modliszki. Problem z nimi jest taki, że żyją krótko, ale i tak większość czasu spędzają na siateczce, zwisając głową w dół. Te terraria akurat mają na samej górze siatkę, więc mod modliszki może się nadawać. Problem jest taki, że co czytam o modliszkach, to często jest napisane, że wysokość powinna być powyżej 30 centymetrów. Nie tyczy się to wszystkich modliszek, ale jeśli już to wybrałbym takie, które wyróżniają się czymś na tle konkurencji. Takim oczywistym wyborem to Idolomantis diabolica, ale terraryści sugerują wysokość 40. Nie wiem tak naprawdę, czy musi być to 40, bo samice osiągają po 8-9cm, więc nawet jak podłoże będzie na kilka cm, to samica będzie miała co najmniej drugie tyle miejsca ile sama mierzy, a modliszki raczej nie są ruchliwe. Tak jak wspomniałem, mogę porządnie dogrzewać, więc temperatura w dzień +30 nie stanowi problemu. Jeśli terrarium 20x20x30 będzie na I. diabolica odpowiednie, to są duże szanse, że się na nią zdecyduję. Pozostaje pytanie co z kolejnymi dwoma terrariami - jakieś pomysły?

 

Druga opcja to skakuny Phidippus regius. Są ładne, małe i ponoć bardzo inteligentne. Widziałem jak urządzali im terrarium 15x15x15, więc 20x20x30 pewnie będzie dobrze się nadawać. Problem taki, że aktualnie nie można ich kupić, a przynajmniej nie wiem gdzie. Jeśli ma ktoś pomysł co i jak, to bardzo proszę napisać. Giełda odpada, na allegro nic nie znalazłem.

 

Trzeci pomysł to odłowić samicę Tygrzyka paskowanego i trzymać w takim terrarium. Wiem gdzie mogę je znaleźć, nawet tak o jakbym pojechał, bo za dzieciaka sporo biegałem w takich miejscach i było ich dużo, a teren się nie zmienił. Od 2011 nie są pod ochroną. Mają fajne sieci, myślę, że wyglądałoby to fenomenalnie w terrarium, ale tutaj kolejne pytanie, czy 20x20x30 to nie jest za małe terrarium? Ja wiem, że dorosłe ptaszniki trzyma się i w 25x25x25, ale one nie robią takich pajęczyn.

 

Dla gadów czy płazów to chyba nie są odpowiednie terraria, ale może się mylę. Pamiętajcie, że będzie to terrarium docelowe. Nie wiem co jeszcze, oczywiście wiem, że są straszyki czy patyczaki, ale to chyba nie ten poziom. Może chrząszcze, jakieś ładnie ubarwione? Na ekipę sprzątającą to raczej się nie nadaje, bo i tak nic nie będzie widać. Może ptasznik nadrzewny? Ale jaki w 20x20x30 jako docelowe? Cholera, ciężko. Jestem otwarty na propozycje, śmiało pisać.


Exo-Terra, Repti-Zoo czy coś jeszcze - które wybrać?

18 sierpnia 2020 - 10:23

Cześć, czy możecie wypowiedzieć się na temat terrarium z firm takich jak Exo-Terra albo Repti-Zoo? Nie mogę się zdecydować, nie miałem nigdy terrarium. Mam wrażenie, że E-T jest trochę kiepsko zrobione, bo drzwiczki z przodu zasłaniają sporo, bo mówimy tu o terrarium max 30x30x30. Jeśli chodzi o R-Z, to jest otwierane z góry w sumie jak braplast. Siateczka i dodatkowy otwór na karmówkę, nie ma opcji, żeby coś się wydostało, bo można manewrować jedynie od góry. W sumie, to jest jeszcze Reptil-Planet, jest ciut tańsze niż R-Z, ale mało kto sprzedaje ich terraria, nie ma w ogóle opinii. Gilotyny raczej odpuszczam, nie do końca mi się podobają, chcę parę terrariów takich wiecie, dobrze wykonanych z dbałością o szczegóły. Ewentualnie zostają jakieś tuby od Bioterr czy Spidershop. Ktoś miał jakieś przykre doświadczenia z konkretnym terrarium od powyższych firm?

 

Co prawda jest jedna gilotyna, która na obrazkach wygląda dość dobrze - https://allegro.pl/oferta/diversa-terrarium-30x25x25-cm-18-75-l-szklo-3mm-7660017995?fromVariant=7660017495, ale raczej nie biorę jej pod uwagę.

 

Dzięki.


Kilka szczegółowych pytań o hodowanie gatunku Brachypelma.

15 sierpnia 2020 - 20:49

Dzień dobry, od dłuższego czasu korci mnie zakup 2-3 samiczek z kategorii nadrzędnej Brachypelma. W terrarystyce już trochę siedzę, choć głównie są to mrówki i modliszki. Nie miałem nigdy ptasznika, więc mam parę pytań. Wiem, że jest pełno informacji i łatwo coś znaleźć zwłaszcza do tych ptaszników, które mnie interesują, ale mam bardziej szczegółowe pytania, które często nie są poruszane być może dlatego, że nie mają dużego znaczenia, no ale ja też o tym nie wiem.

 

Interesują mnie samiczki, bo po prostu dłużej żyją, a ja przywiązuję się do zwierzaków. Nie podjąłem jeszcze decyzji która Brachypelma mnie konkretnie interesuje, ale rozważam pomiędzy: hamorii, boehmei, emilia, auratum, klaasi oraz albiceps. Takie udało mi się znaleźć w sklepach internetowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku - pytanie do Was, mieliście z jakimś przykre doświadczenia?

 

https://jadowite.pl/

https://argiopeterra.pl/

https://www.spidersworld.eu/

https://www.spidersfactory.pl/

https://spidersonline.pl/

 

Najlepiej prezentuje się https://argiopeterra.pl/ oraz https://jadowite.pl/ bo mają sporo różnych samiczek Brachypelma. Wiem jeszcze, że https://spidersonline.pl/ działa na YT i jest bardzo w porządku, ale posiada jedynie Brachypelma emilia, więc jeśli miałbym kupić 2-3 sztuki, to wybiorę jeden z dwóch pierwszych sklepów, które wymieniłem. Raczej nie chcę się bawić w giełdy na ten moment czy hodowców, którzy ogłszają się na forach czy portalach społecznościowych, skoro mam to samo w sklepie. Tak więc, jakieś doświadczenie z tymi sklepami macie?

 

Na stronie sprzedających jest informacja o DC oraz o tym, że jest to samica. Jeśli podają płeć i DC od 1.7 do 2.5 cm, to co to dla mnie oznacza? Bo rozumiem że DC to długość ciała. Jesteśmy w stanie określić wylinkę, a może nie ma po prostu takiej potrzeby, bo co to zmieni? Dodatkowo, jak w skali roku pająk o takim DC może urosnąć przy idealnych warunkach?

 

Co do terrarium, to na razie pozstawię na akrylowy box 10x8x6 - https://bioterr.pl/pl/p/Repti-Zoo-Terrarium-akrylowe-10x8x6-cm/512. Widziałem na YT u paru osób i każdy się zachwycał. Mam wrażenie, że będzie na początek odpowiednie i tym samym do jakiej długości ciała ptasznik może w takim pojemniczku przebywać? Cenię sobie aspekty wizualne, dlatego nie chcę trzymać w jakimś plastiku.

 

Jakiej wielkości pożywienie należy podawać ptasznikom o takiej długości ciała? Mam karaczany tureckie od 5 do 15mm maksymalnie, z przewaga 10mm. Muszę zaopatrzyć się w większe, czy najwyżej mogę wrzucić im kilka sztuk? Ewentualnie mogę załatwić mączniki lub drewnojady specjalnie dla ptaszników, bo moje inne bezkręgowce nie mogą jeść takich stworzonek. Świersze odpadają, nie chcę się z nimi bawić, inny rodzaj karaczanów to samo, wystarczą mi jedne, więc albo kilka sztuk 10-15mm, albo załatwię większe turki, ewentualnie mączniki/drewnojady.

 

Czy mogę wrzucić ekipę sprzątającą do tak małych pojemniczków akrylowych, żeby sprzątały to, co zostanie po karmówce? Zdaję sobie sprawę z tego, że i taka ekipa, a dokładnie to Porcellio laevis być może zostanie potraktowana jako karmówka, ale nie przeszkadza mi to. Bardziej tutaj mam na mysli, czy nie będą pająkowi przeszkadzać lub zagrażać podczas wylinki jak mącznik, który może go zjeść. Te Porcellio laevis dorastają do 25mm, ale mogę wrzucić mniejsze sztuki, bo skoczogonki czy coś podobnego o wielkości 5mm mi nie pasuje, a dodatkowo im większe tym pająk może od czasu do czasu skubnie.

 

Czy ptaszniki potrzebują miseczkę z wodą, a jeśli tak, to woda służy im do picia konkretnie z miski? Bo słyszałem, że raczej wbijają chelicery w podłoże, żeby się napić. Czy woda w żelu jest dobrym odpowiednikiem?

 

Co z ogrzewaniem tych akrylowych pojemników, bo od razu dodam, że nie mam termostatu. Nie wiem też jak ciepło przechodzi przez pojemnik i podłoże. Z racji, że nie mam tego termostatu to mógłbym kupić kabel o niskiej mocy, albo matę grzewczą, co osobiście bardziej preferuję, bo inne zwierzątka na tym skorzystają, i dodatkowo jest możliwość regulowania temperatury. Tutaj nie proszę o konkretny przedział, bo to sobie sprawdzę sam, ale o Wasze zdanie na tem stosowania takiego ogrzewania, bo słyszałem, że niektórzy stosują, inni nie stosują i tak naprawdę nie wiem co zrobić.

 

Co zrobić w przypadku ugryzienia przez ptasznika? Ja wiem, że Brachypelma jest powolna, spokojna, woli się wycofać czy wyczesać włoski, ale jednak ma te kły jadowe i uważam, że rozsądnie jest po prostu wiedzieć co powinno się zrobić, jeżeli taka Brachypelma ugryzie. To, że przemyć ranę to wiadomo, bardziej mam na myśli wzięcie jakiegoś leku, albo posmarowanie maścią? Nie wiem, mogę tutaj pisać głupoty, ale słyszałem, że ludzie biorą aspirynę i piją wapno. Może to niektórych śmieszyć, ale uważam, że lepiej wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji, niż olać temat.

 

Dziękuję, jak coś jeszcze przyjdzie mi do głowy to dam znać.

 

 

 

 

 







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.