Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


agaasze

Użytkownik od 29 cze 2020
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 15 2020 11:05

Moje posty

W temacie:Spuchnięty aksolotl

18 listopada 2020 - 13:22

To jest tzw "bloat", który powodowany jest złymi warunkami w akwarium, samo zjawisko w sobie nie jest chorobą, a objawem wielu potencjalnych chorób.

Często wskazuje na choroby bakteryjne, zakaźne płazów np. tzw. "Red leg", czy uszkodzenie nerek.
Ale jest również kilka innych, lżejszych przypadków, których bloat właśnie może być objawem.

Mogą być to zaparcia, zatrzymanie skrzeku, wtedy najczęściej mamy do czynienia z opuchnięciem tylnej części płaza. W cięższych przypadkach opuchlizna obejmuje również tułów, podgardle i kończyny.

Jednak bez wykonania szczegółowych badań u lekarza specjalizującego się w płazach, sami możemy nie odgadnąć powodu wystąpienia tego objawu.
Według statystycznych badań, do bloatu dochodzi mimo wszystko najczęściej z powodu uszkodzonych nerek.
Co zazwyczaj powoduje uszkodzenie nerek u aksolotli?
STRES CIEPLNY (zbyt wysoka temperatura, zbyt mocne wahania temperatury), oraz nieprawidłowe parametry w akwarium (zła jakość wody zakłóca zdolność osmoregulacji).
Uszkodzone nerki mogą dawać objawy dopiero kilka dni, lub nawet kilka tygodni po sytuacji w której doszło do ich niewydolności, podczas gdy stopniowo obumierają.
W przypadku głodu, płaz wchłania tkanki mięśniowe, co powoduje zatrzymanie płynów w organizmie, co jest skutkiem trochę innego rodzaju opuchlizny. W takim przypadku nie powinno się gwałtownie dokarmiać płaza, tylko stopniowo dawkować jedzenie.
Przyczyn bloatu NIGDY nie powinno się leczyć samemu, a tym bardziej lekami ze sklepu zoologicznego, bo można wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Nakłuwanie ABSOLUTNIE nie wchodzi w grę, może doprowadzić do śmierci.

W temacie:Aksolotl chory proszę o pomoc

18 listopada 2020 - 13:09

Wydaję mi się, że może to być bakteryjna choroba układu nerwowego. Polecam wizytę u weta jak najszybciej, bo za chwilę może być za późno. 


© 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).