Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Terran20

Użytkownik od 16 mar 2020
W tej chwili OFFLINE
Ostatnio aktywny Prywatne

Moje tematy

Paludarium i warunki dla rzekotek australijskich- prośba o zweryfikowanie informacji

24 listopada 2020 - 14:23

Witam, planuję założyć paludarium bioaktywne dla 2 osobników rzekotki australijskiej. Będzie to mój pierwszy tego typu zbiornik, toteż postanowiłem zwyczajnie opisać sposób, w jaki to zamierzam założyć ten zbiornik i hodować rzekotki oraz przedstawić swoje wątpliwości i pytania, na które to nie zdołałem znaleźć informacji w tematach na forum o tej tematyce oraz na stronach internetowych, w tym również anglojęzycznych. Mam nadzieję, że osoby posiadające paludarium oraz zaznajomione w hodowli rzekotek australijskich wypowiedzą się czy poprzez postępowanie tak jak poniżej opiszę mógłbym popełnić ewentualne błędy, pomijając sytuację, w której to bym zapomniał o czymś, nie byłoby mnie w domu itd. 
 
 
1. Zbiornik i wystrój  
Terrarium szklane o wymiarach 60cm długości, 50 cm wysokości oraz 80cm wysokości, z czego 15cm wynosiłaby wysokość dna zbiornika, które to byłoby przedzielone na część wodną i lądową za pomocą szyby poprowadzonej po przekątnej. Razem z terrarium również otrzymam odpowiednie oświetlenie do roślin, system zraszania oraz wodospad i filtr do części wodnej, te wszystkie rzeczy, które dotychczas wymieniłem otrzymam od Tropical Factory, w tej kwestii nie muszę się zbytnio głowić 
 
Ścianka: pianka montażowa, klej do płytek Atlas Plus, czarny silikon+ tu chciałem nałożyć na silikon torf kwaśny, co utworzyłoby ciekawy efekt wizualny, myślałem nad pozytywami takiego rozwiązania jakim by było ograniczone mnożenie się bakterii czy grzybów, ale nie wiem jak niskie pH może wpłynąć na ciało rzekotek w przypadku kontaktu ze ścianką, tu zdam się na wasze przemyślenia na ten temat. Poza tym w piance niewątpliwie zostałyby wtopione tuby korkowe, gałęzie dębu korkowego oraz doniczki, w których to później znalazłyby się rośliny pnące, takie jak Scindapsus, Ficus pumila oraz bluszcz Hedera, które to przy prawidłowej pielęgnacji zarosłyby ściankę. 
 
Część lądowa: pięciocentymetrowa warstwa keramzytu oddzielona Agro włókniną od 10- centymetrowej warstwy podłoża bioaktywnego, w którym to zostanie posadzona Fitonia oraz jakaś wyższa roślina, zastanawiam się pomiędzy Paprotką a Skrzydłokwiatem. Jako że będzie to zbiornik bioaktywny, również nie zabraknie tzw. ekipy sprzątającej, w której skład wejdą skoczogonki, stonogi tropikalne oraz prosionki, które to będą żyć w suchych liściach rozłożonych na dnie części lądowej. Co do ‘’sprzątaczy’’, wiele źródeł podaje, że należy im podawać sepie, czy rzeczywiście suplementowanie tych organizmów wapniem jest koniecznie?  
 
Część wodna: jako że nie miałem nigdy wcześniej styczności z akwarystyką, a jednak 22,5l są do wypełnienia i będzie zapewniona filtracja, pomyślałem, aby w wodzie również nie zabrakło organizmów, pomyślałem, aby zamieszkały tam 2 ślimaki rogate oraz 10 krewetek red cherry, aby mogły czyścić zbiornik, rzecz jasna będę podawał im również pokarm. Co do wystroju tej części będzie zapewniona 2 centymetrowa warstwa żwiru bądź piasku, na którym znajdą się liście, w centralnej części zbiornika znajdzie się korzeń mangrowca, na którym posadzę mech akwariowy, co do roślin w tej części myślę nad roślinami pływającymi na powierzchni wody, takimi jak rzęsa wodna, salwinia oraz pistie. Najpewniej w tej kwestii akwaryści będą się burzyć, ale liczę na wasze rady, jeśli wyjdzie, że zrobię coś błędnego według tego co napisałem. 
 
 
2. Aspekty hodowli
Zamierzam zakupić 2 osobniki rzekotki australijskiej, najlepiej od jednego hodowcy. Po zakupie nastąpi tygodniowa kwarantanna w Exo terrowych faunboxach bądź innych pojemników z wentylacją, zanim zwierzęta znajdą się w zbiorniku docelowym. Podczas kwarantanny zwierzęta będą miały zwilżone ręczniki papierowe za podłoże, a po za tym kryjówkę w postaci tuby korkowej, sztuczną roślinę oraz 2 miski: na wodę i pokarm. Młode rzekotki zamierzam karmić świerszczami bananowymi, karaczanami tureckimi, larwami mącznika oraz molami woskowymi, rzecz jasna odpowiedniej wielkości, co do suplementacji zakładając, jako że zakupię młode osobniki, czyli będę karmił je codziennie, to będę suplementował im wapń z witaminą d3 5-6 razy w tygodniu, a witaminy bez d3 raz tygodniu, co do tego moje pytanie brzmi czy w takim przypadku nie przedawkuję witaminę d3? Ostatnią kwestią, jaką pragnę poruszyć jest ogrzewanie zbiornika, słyszałem, że żarówki grzewcze nadmierne wysuszają powietrze w zbiorniku, dlatego zastanawiam się nad przymocowanej maty grzewczej po zewnętrznej stronie szyby z podłączonym termostatem, chciałbym wiedzieć w jaki sposób najlepiej mógłbym ogrzać zbiornik, ponieważ w moim przypadku będzie to konieczne, gdyż w pokoju, w którym to docelowo ma znaleźć się paludarium temperatura wacha się od 21do 24°C, bynajmniej nigdy nie spada poniżej 20°C.
 
 
3. Pytania stricte dotyczące zwierząt
  • Czy moglibyście mi polecić hodowcę/hodowlę/użytkownika forum, który/która to hoduje poszukiwany przeze mnie gatunek Rzekotki australijskiej (Litoria caerulea)?
  • Czy w PL jest gdzieś dostępna australijska odmiana tej rzekotki (tzw. Niebieska), nie żeby mi to robiło specjalnie jakąś różnicę, no ale jednak moim zdaniem jednak ta niebieska jest wizualnie lepsza?
  • O jakiej porze roku mógłbym się spodziewać młodych tego gatunku do zakupu? 
 
 
Na koniec pragnę przeprosić co leniwszych użytkowników forum, którzy to chcąc mi odpowiedzieć byli zmuszeni przeczytać CAŁOŚĆ, proszę o zrozumienie, ponieważ chciałbym dopiąć tą sprawę na ostatni guzik, a więc wasz trud nie pójdzie na marne :)






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.