Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


NataliaT

Użytkownik od 27 sty 2020
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 20 2022 21:25

#1905663 [Lekarze] Lek. wet. Anna Polińska

Napisany przez NataliaT na 23 maja 2020 - 22:33

Polecam z całego serca! Zaangażowanie i profesjonalizm w leczeniu gadów. W moim przypadku była to agama brodata około 2-miesięczna z kokcydiami i nicieniami. A jeszcze zanim agamkę kupiłam, umówiłam się u dr Ani na wizytę, podczas której dostałam rzetelne informacje na temat stworzenia odpowiednich warunków dla brodacza, sposobu opieki, rocznego harmonogramu działań w tym wizyt, informacje o diecie z długą listą, co można podawać. Co jakiś czas dostaję nowe informacje - w miarę gdy pojawiają się one u źródeł i są przebadane i przetestowane -  które jeszcze polepszają życie agamy. 




#1896592 Ilość karmówki dla agamy brodatej

Napisany przez NataliaT na 13 lutego 2020 - 10:57

Cześć Wszystkim, przywitam się przy okazji, bo ja tutaj nowa :)

Ja też szykuję się na powitanie agamy brodatej w domu. Byłam u weterynarza od gadów( dr Anna Polińska we Wrocławiu) właśnie po to, by skonsultować warunki terraryjne i żywienie. Pani Ania wskazała mi wiele błędów, które można znaleźć w internecie, a które są powielane. Od nowa muszę przygotować terra, bo jak się okazuje w renomowanym sklepie terrarystycznym niekoniecznie potrafią przekazać właściwe informacje :(

Przy okazji żywienia dużo informacji na temat zieleniny dostałam. Przede wszystkim, znacznie ograniczyć, a najlepiej wykluczyć warzywa i owoce. Podawać przede wszystkim liście i kwiaty. Między innymi bratki, chabry, stokrotki, mniszek i mlecz(dwie nieco różne rośliny!) - z tego i liście i kwiaty. Babka była polecana, natomiast trzykrotka raczej odradzana, a to ze względu na ich niekorzystne właściwośc(chyba szczawiany, jeśli dobrze pamiętam). Za dużo trzykrotki mogłoby(choć nie musi) zaszkodzić. Nie przesadzać z ziołami - pamiętajmy, że bazylia, mięta, oregano, itp. to są przede wszystkim olejki eteryczne, które mają realny wpływ na zwierzę. W kończy my ludzie jemy i pijemy ziółka nie tylko dla ich aromatu ;) Za to liście drzew i krzewów owocowych oraz lipy i brzozy są na tak.

Ogółem to rośliny najlepiej zasiać u siebie na ziemi bez nawozów(ekologiczna lub do ziół), zaś rośliny ze sklepów przesadzić i poddać karencji przez 2 tygodnie. W internecie można znaleźć nasiona takich chwastów jak babka czy mniszek , do tego nasiona bratków. Wysiewamy w dużej donicy i heja :) Świeża, pewna karma. Na zimę planuję ten ogródek doświetlać odpowiednim LED do wzrostu roślin, z przewagą czerwonych diod, które wspierają wzrost i poprawiają jakość liści.

Co do robaczków: najlepiej odpuścić sobie drewnojady ze względu na konieczność obcinania im główek. Mączniki rzadko lub w ogóle. Dorosła agama powinna spożywać przede wszystkim zieleninę i tego jej nie żałować, zaś świerszcze, szarańcze, patyczaki, koniki polne - nieregularnie. Na przykład 2x świerszcz na dzień, po dwóch dniach 1x szarańcza, potem niech sobie zje z 5 patyczaków, potem karaczenek itd. Owady należy skarmiać zieleniną odpowiednią także dla agam, czasem można dać troszkę pokarmu dla ryb. Posypywać wapniem, a oprócz tego sepia w terra. Latem sypnąć naszym karaluchom i świerszczom trawy z łąki i będzie git

Taka moja wiedza wyciągnięta z wizyty u weta. 

Mam nadzieję, że w tej kwestii trochę pomogłam:)









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.