Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Rapanui

Użytkownik od 18 wrz 2019
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 08 2022 07:55

Moje tematy

Gekon orzęsiony - zmiana sposobu karmienia

31 marca 2020 - 20:45

Gatunek (nazwa łacińska i dodatkowo potoczna jeśli istnieje): Correlophus ciliatus / gekon orzęsiony
Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 07.09.2019
Wiek (w miesiącach lub latach): 9 miesięcy
Pochodzenie (WC/CB/FB**): CB
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach): 10 cm
Waga (w gramach): 28-30 g
Liczba sztuk w terrarium: 1
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku): prawdopodobnie samica
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): 45x60x90
Rodzaj stosowanego podłoża: torf kokosowy+ziemia, drenaż keramzyt
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu): Dzień 21-22 °C, jedna ścianka dogrzewana jest miejscowo do 25 °C (+- 4°C), noc 19-21 °C bez dogrzewania

Wilgotność (w %): Dzień 55 %, noc 75% przez fogger, dodatkowo raz dziennie zraszam ręcznie
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania (opcjonalnie, np. exo terra UVB 10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie): żarówka LED, 3 godziny dziennie, tylko dla oświetlenia
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta):  ZOO MED:  Calcium bez D3, Witaminy z D3
Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania): Pangea apricot, świerszcz śródziemnomorski, świerszcz domowy
Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 16.03.2020 (tą zauważyłem)
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii): nie wiem
Zdjęcia:

 

Obecnie mój gekon orzęsiony ma około 8 miesięcy. Do tej pory starałem się go karmić codziennie, robiąc od czasu do czasu 1-2 dni przerwy. Raz w tygodniu Pangea, raz świerszcze z witaminami +D3 a w pozostałe dni świerszcze z wapniem. 

 

Czy to już jest odpowiedni moment na rzadsze karmienie. Z tego co wyczytałem, dorosłe osobniki karmi się 2-3 razy w tygodniu. Chciałbym zacząć ją karmić co dwa dni. 

 

Kolejnym punktem jest zmiana rodzaju diety. Czy starsze osobniki powinne jeść więcej praparatu, czy świerszcze powinne być podstawą diety niezależnie od wieku?

 

Czy w celu urozmaicenia diety i przygotowywania jaszczurki do różnych smaków, wartoby byłoby raz na miesiąc podawać coś innego, np. zmiksowane owoce?

 

Czy obecnie wymiar i waga (około 18 cm i 30 g) jak na 9 miesięczną jaszczurkę mieści się w prawidłowych wartościach?

 

Ostatnie pytanie jest już nie na temat, czy może ktoś powiedzieć, jaka to jest odmiana barwna? Red Bi-Color :)

 

 


Młody gekon orzęsiony- problem z karmieniem

18 września 2019 - 20:38

Gatunek (nazwa łacińska i dodatkowo potoczna jeśli istnieje): Correlophus ciliatus / gekon orzęsiony
Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 07.09.2019
Wiek (w miesiącach lub latach): 2-3 miesiące
Pochodzenie (WC/CB/FB**): CB
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach): 5cm
Waga (w gramach): 6g
Liczba sztuk w terrarium: 1
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku): nie wiem
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): 45x60x90
Rodzaj stosowanego podłoża: torf kokosowy+ziemia, drenaż keramzyt
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu): Dzień 21-22 °C, jedna ścianka dogrzewana jest miejscowo do 25 °C (+- 4°C), noc 19-20 °C bez dogrzewania

Wilgotność (w %): Dzień 70 %, noc 75% przez fogger, dodatkowo raz dziennie zraszam ręcznie
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania (opcjonalnie, np. exo terra UVB 10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie): Repti-zoo Moonlight Heat 35W, 10.09., 2,5 godziny- 20:00-22:30 bez UVB (dogrzewa miejscowo do 27 °C)
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta):  ZOO MED:  Calcium bez D3, Witaminy z D3 (obecnie nie stosowane)
Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania): Pangea apricot, świerszcz śródziemnomorski (nie je ich)
Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): nie wiem
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii): nie wiem
Zdjęcia:

gekon

 

Opis problemu:

 

Potrzebuję odpowiedzi na 2 pytania:

Jak nauczyć gekona samemu znajdować pożywienie?

Jak skłonić go do polowania na owady?

 

Niedawno (11 dni temu) kupiłem w sklepie zoologicznym małego gekona orzęsionego, który był już spakowany na targi (więc pewnie dobrze odżywiony). Sprzedawca mówił, że karmi je pangeą oraz raz na tydzien wrzuca kilka świerszczy. Po przewiezieniu go około 300 km i włożeniu do terrarium pojawił się problem z karmieniem. Na początku pomyslałem, że to aklimatyzacja i przez 5 dni dałem mu spokój, tzn. dostawał papkę na noc, kilka świerszczy, ale wcale tego nie ruszał. Brak było jakichkolwiek zmian fizycznych bądź psychicznych, ale doszedłem do wniosku, że taki młody gad musi w koncu zacząć jeść i rozpocząłem rozkarmianie. Na łyżeczce dostaje pod pyszczek, lekko go brudząc karmę. Na początek sukcesem było jedno liźnięcie, dzisiaj zjadł już 1/4 łyżeczki gestej papki (to już chyba jest dużo?). Cały proces wymaga sporo cierpliwości, trwa ok 30 min i przestaję, kiedy już trochę zje i zaczyna odwracać głowę.  Młode gekony powinne jeść owady, jak daje moją jaszczurkę do pojemnika z 2-5 świerszczami (mają ok 1 cm), to mogą nawet po niej chodzić a ona nawet nie zareaguje (trochę boję się, że to świerszcze zaraz zaczną ją podgryzać ;)). Czy powinienem teraz się skupić dalej na rozkarmianiu papką, jeżeli tak, to jak ją nauczyć by sama sobie ją w końcu szukała a nie tylko dostawała pod pyszczek, czy jest to po prostu kwestia czasu? Czy może wplatywać próby skłaniające ją do polowania, np. zostawić ją na noc w faunaboksie razem z kilkoma świerszczami? Obecnie daje jej na noc do nieweilkiej szklanej miseczki na dnie terrarium kilka świerczy, ale w ciagu nocy ich nie ubywa :/ Czy świerszcze o długości 1cm lub nieznacnzie mniej są wystarczająco małe? W sklepach zoologicznych nie znalazłem oprócz larw nic mniejszego, może larwy bedą lepsze? 

P.S. Dzisiaj zauważyłem, że miewa problemy z przyczepnością, czy może być to zwiazane ze wspomnianą głodówką, czy raczej chodzi tu o wylinkę?







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.