Dzięki, za cenną uwagę. A wiatraczek wymyśliłem podczytując innych o problemach z pleśnieniem np. podłoża, korzeni etc. Stąd też na wszelki wypadek chcę wymusić ruch powietrza. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi, a pozwoli mi bardziej równomiernie rozprowadzić ciepło po zbiorniku.
I tak właśnie mam to mniej więcej zaplanowane. Oświetlenie i ogrzewanie idzie ponad siatkę. Zrezygnowałem z MH. w ogóle. Zastosowałem oprawę zespoloną na 4 różne wejścia ceramiczne z odbłyśnikiem, sterowane wbudowanym komputerem, z podłączoną UVB 5.0 + promiennik ceramiczny + ledy + dodatkowy panel led do roślin. Jestem w trakcie budowy i urządzania zbiornika. Obecnie sen z powiek spędza mi temat dodatkowej wentylacji. Mam do dyspozycji wentylator 80 mm., który chcę zamontować wewnątrz tuby korkowej. Zakładałem że zaciągał będzie powietrze znad siatki i rozprowadzał strumień ciepłego powietrza z żarówki po całym zbiorniku, zwłaszcza, że zrobiłem sobie płynną regulację obrotów. Tylko są różne szkoły. Jedni twierdzą że ciąg powinien być z góry na dół, inni, że raczej bezpośrednio na frontową szybę, żeby nie parowała, a i tak będzie wymuszony ruch powierza. Muszę chyba sam do tego dojść drogą prób i dopasować się do baniaka.
gelmi, dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Już sobie poradziłem odcinając szklany dach i zastąpiłem go siatką. W tym momencie oświetlenie i ogrzewanie wyrzucam poza zbiornik. Jeśli chodzi o sterowanie to zdecydowałem się na zakup zintegrowanej oprawy na 5 różnych żarówek + wejście na zraszacz, wszystko sterowane wbudowanym komputerem. Trochę to drogie rozwiązanie, ale estetycznie wykonane i na gwarancji.