Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Polak aresztowany za próbę przemytu 100 ptaszników z Gujany Francuskiej

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi na ten temat

#1 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3202 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 14 wrzesień 2019 - 05:44

Francuska agencja prasowa Agence France Presse poinformowała, że 25 sierpnia został aresztowany mężczyzna, który próbował przemycić ptaszniki pochowane w swoim bagażu. Został on złapany w porcie lotniczym Kajenna-Rochambeu w Francuskiej Gujanie. Przy sobie posiadał 38 dorosłych ptaszników, 50 młodych i wiele kokonów z jajami. Złapany mężczyzna tłumaczył, że jest "pasjonatem owadów".

Jak tłumaczy Travel Pulse eksport ptaszników z Gujany Francuskiej nie jest całkowicie zabroniony, lecz podlega on licznym ograniczeniom i wymaga odpowiedniego zezwolenia na eksport. Zaś niektóre gatunki są po ochroną.

Źródło:

Podobne tematy: Polak aresztowany za próbę przemytu 100 ptaszników z Gujany Francuskiej     x

#2 chrząszcz

chrząszcz
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3466 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 14 wrzesień 2019 - 07:54

A potem duże oferty z rzadko spotykanymi gatunkami... Jedzie taki paj.c na wakacje i łapie wszystko co znajdzie żeby za wakacje się zwróciło, znacznie osłabiając lokalne populacje... Ręce opadają... Mam nadzieję że dostanie przynajmniej dużą grzywnę..

Edytowany przez chrząszcz, 14 wrzesień 2019 - 07:58.

#3 aveezi

aveezi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2287 dni
  • Polska / Małopolskie / Chełmek

Napisany 15 wrzesień 2019 - 13:47

Trollujesz czy co ? to jak wypalają lasy, rozjeżdżają autami i zabijają przy każdej okazji miejscowi zwierzęta już jest spoko ale jak obcokrajowiec(pasjonat nie dorobkiewicz)  zabierze to już nie i niszczy przyrodę ? jeśli zwierzęta nie będą odławiane z przyrody to znikną na zawsze  .... bo liczyć na to że przestana wycinać lasy raczej jeszcze nie ma szans potrzeba na to jeszcze z parędziesiąt lat.

Edytowany przez aveezi, 15 wrzesień 2019 - 13:51.

#4 AquariusDegel

AquariusDegel
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1289 dni
  • Polska / Lubelskie / Opole Lubelskie

Napisany 15 wrzesień 2019 - 14:52

No niestety to że dziś jest w obrocie tyle legalnych pająków w ofercie(i nie tylko pająków) zawdzięcza się to takim osobom. 

#5 Arcziwwy

Arcziwwy
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2193 dni
  • Polska / Mazowieckie / Wyszków

Napisany 15 wrzesień 2019 - 15:23

A panowie to się z własnymi  ekhm na łebki pozamieniali czy jak? :P 
Kiedyś regulacje były inne, kiedyś łatwiej było wywieźć i przywieźć, kiedyś było inaczej i ludzie nie patrzyli na przyrodę, kiedyś to nawet lwy zabijali dla funu, a w XIX wieku wytrzebili populacje wielorybów ^^...
Tutaj chodzi o to, że to jest przemytnik - NIE MIAŁ żadnego papieru na wywożenie. A czemu nie miał jeśli to taki pasjonat i dobrodziej? :). Bo chodzi o zarobek w tym wypadku. Może i złożenie papierów było zbyt trudne a może okazało się niemożliwe bo odławianie fauny w celach "pasjonackich" nie ma z tym nic wspólnego. To tak jakbym ja pojechał do Afryki i sobie przywieźć chciał Surykatkę bo mi się strasznie spodobała :P.

#6 AquariusDegel

AquariusDegel
  • Terrarysta

Napisany 15 wrzesień 2019 - 15:41

@Archiwwy sam pleciesz ;) To że kiedyś były inne regulacje i łatwiej było przewieźć to to wg Ciebie nie wpływało na zmniejszenie liczebności lokalnej populacji? Nieetyczne było z papierami czy bez.

To tak jakbym ja pojechał do Afryki i sobie przywieźć chciał Surykatkę bo mi się strasznie spodobała . Tak to wyg
Tak to w wielu przypadkach wyglądało. I dzięki takim osobom na rynku były dostępne gatunki. Czy się nam to podoba czy nie. 

#7 Arcziwwy

Arcziwwy
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2193 dni
  • Polska / Mazowieckie / Wyszków

Napisany 15 wrzesień 2019 - 16:20

Chyba nie zrozumiałeś o czym mówię. Napisałem, że łatwiej było wywieźć takie pająki z różnych rejonów bo po co załatwiać papiery jak można tam jechać i zabrac jak złodziej - i to wpływa na zmniejszenie liczebności populacji lokalnej - ja nie wiem gdzie napisałem inaczej. Mówimy o jakiejś etyce czy o realnym zagrożeniu środowiska bo chyba mijamy się w wypowiedzi w tym kontekście ;) - dla mnie jedyny wywóz to wywóz z odpowiednimi papierami - tylko to kosztuje i jest regulowane przez jakąś "mądrą głowę" - dlatego to trwa ;) A przecież taki przemytnik może je załatwić od ręki.

Wszystko co niszczy naturalne siedliska jest be i niedobre, ale realnym zagrożeniem są właśnie przemytnicy, którzy łapią dorosłe okazy, gdyż u pająków to wygląda tak, że jak masz w kokonie 100+ sztuk to przeżyje jakieś 2-3% do tej dorosłości. Gdy łapie się maluchy w kokonie to jeszcze pół biedy, ale dorosłe sztuki łapie się w 100% w celu zarobkowym, powiedz mi czemu nie ma ludzi, którzy łapią kątniki :P - przecież to też jest pasja.

#8 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2594 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 wrzesień 2019 - 17:46

Chyba mam kłopot z czytaniem ze zrozumieniem - facet przemycał zwierzęta. Tak ? Ww facet nie miał/ nie postarał się o żadne pozwolenia i dokumenty. Tak ? Próbował wywieźć je pochowane w swoim bagażu ? Ja zapewniłabym transport zwierząt, które ze mną mają podróżować w bezpiecznych dla nich transporterach, a nie zamknięte w moim bagażu/ walizce obok majtek i innych rzeczy osobistych, które zazwyczaj w takim bagażu się przewozi.

Dla mnie to przemytnik i złodziej, na dodatek na tyle paskudny, że "porwał" żywe zwierzęta z ich naturalnego środowiska.

Prawdziwy pasjonat...

Ochrona zwierząt nie polega na ich niekontrolowanym samowolnym odławianiu ze srodowiska przez "pasjonatów" , którzy nie mają na to żadnych pozwoleń. Czy naprawdę część osób tu się wypowiadających wierzy, że ów pasjonat miał przygotowany program jak ten gatunek bezpiecznie przewieźć do swojego kraju + jak zachować kontrolę gdzie, ile i których osobników trafi + jakiś program ochrony/ wzmocnienia mini populacji, którą przemycił ? Przecież jest pasjonatem i robił to w trosce o przemycane gatunki...

#9 AquariusDegel

AquariusDegel
  • Terrarysta

Napisany 15 wrzesień 2019 - 18:00

@ Jaguś. Powiedz mi w którym miejscu napisałem że pochwalam to co ten człowiek robił. Ja o jednym Wy o drugim... I o co chodzi z tym pasjonatem tez nie wiem. Jak ktoś ma papiery i pozwolenia i wywozi na sprzedaż w hurtowych to też nie pasjonat tylko handlarz ;p. Powtórzę jeszcze raz. Pająki(i nie tylko) które są w obrocie i są na nie papiery, to w dużej części kolejne pokolenia pajęczaków wyłapanych z ich naturalnych środowisk.  To że kiedyś nie było przepisów regulujących(zabraniających lub ograniczających) wywóz to rozumiem że dla niektórych wszystko ok... Bo skoro nie ma zakazu to można wyłapać ;)

Co do Kątników. Też nie wiem do czego te odniesienie bo jak dla mnie nie na temat. Postaram się jednak odpowiedzieć. Pająki właściwe z tego co wiem(nie siedzę w pajęczakach) nie cieszą się dużą popularnością. Kątnik to mały(średni) brązowy pająk. Ale co jakiś czas widzę na yt czy tu na forum hasło kątnik, więc ktoś chyba jednak się interesuje tym rodzimym pająkiem. 

Edytowany przez AquariusDegel, 15 wrzesień 2019 - 18:08.

#10 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2594 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 wrzesień 2019 - 18:10

@ Jaguś. Powiedz mi w którym miejscu napisałem że pochwalam to co ten człowiek robił. Ja o jednym Wy o drugim... I o co chodzi z tym pasjonatem tez nie wiem. Jak ktoś ma papiery i pozwolenia i wywozi na sprzedaż w hurtowych to też nie pasjonat tylko handlarz ;p. Powtórzę jeszcze raz. Pająki(i nie tylko) które są w obrocie i są na nie papiery, to w dużej części kolejne pokolenia pajęczaków wyłapanych z ich naturalnych środowisk.  To że kiedyś nie było przepisów regulujących(zabraniających lub ograniczających) wywóz to rozumiem że dla niektórych wszystko ok... Bo skoro nie ma zakazu to można wyłapać ;)

Oczywiście, że nie jest OK wyłapywanie osobników z ich naturalnego środowiska - dla mnie nie ma większego znaczenia czy zgodnie z prawem czy jako przemyt, ale... Skoro są przepisy, które powstały po to, by choć trochę chronić takie zwierzęta i kontrolowac handel nimi, a więc ich liczebność i dobrą kondycję populacji to takie przepisy NALEŻY przestrzegać. Czemuś one mają służyć. I chcę wierzyć, że służą.

Edytowany przez Jaguś, 15 wrzesień 2019 - 18:10.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).