Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

tematy ogólne

- - - - -  
Gekon lamparci - przekonać rodziców

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Kazire

Kazire
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 20 dni
  • Polska / Mazowieckie / Piaseczno

Napisany 11 wrzesień 2019 - 22:17

Mam takie niecodzienne pytanie skierowane do młodszych hodowców - jak przekonaliście swoich rodziców na kupno gekona lamparciego? Moi są nieugięci - Jestem ciekawy jak to było u Was

Podobne tematy: Gekon lamparci - przekonać rodziców     x

#2 sad_mad

sad_mad
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4701 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kostrzyn

Napisany 12 wrzesień 2019 - 06:42

Ciekawy temat. :D
Pamiętam, sporo lat temu, jak namawiałem rodziców na kupno pierwszego ptasznika, a potem pierwszego węża...
Argumenty były podobne, myślę że w przypadku lamparta można zastosować identyczne, czyli:
-te zwierzaki są bardzo tanie w utrzymaniu, w porównianiu np. do psów,
-bezproblemowe pod względem opieki. Nawet kiedy właściciela nie ma przez jakiś czas w domu, domownicy nie są obciążeni. 
-nie znam Twoich rodziców, ale ja męczyłem ich również gadkami o nauce odpowiedzialności itp. :D 

#3 Kazire

Kazire
  • Nowy terrarysta

Napisany 12 wrzesień 2019 - 06:56

Muszę spróbować ^-^

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 585 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 12 wrzesień 2019 - 08:30

Hejo :) odpowiem Ci z perspektywy zarówno rodzica (co prawda młodszych dzieci, no ale...), jak i osoby, która całkiem niedawno sama musiała przekonywać domowników.

- przygotuj sobie odpowiedź (dla rodziców i w sumie siebie też), dlaczego chcesz mieć lamparta

Te zwierzęta żyją dość długo. Niebawem pójdziesz do szkoły średniej, potem na studia. Co, jak Ci się zmieni hobby i priorytety?

- lamparty żywią się żywymi owadami (to, z doświadczenia, jest jednym z głównych problemów dla domowników)

Pojedziesz na wakacje, kto zajmie się karmieniem gada, karmieniem karmówki?

- co w przypadku problemów zdrowotnych, które mogą się zdarzyć?

Wetów od gadów masz w Warszawie. Tego typu specjaliści są dość kosztowni. Jak sfinansujesz leczenie, kto pojedzie z Tobą do Wawy?

- ogólny kosztorys utrzymania gada

Karmówka kosztuje, prąd do żarówki grzewczej również. Koszta początkowe: terrarium, wystrój, zakup samego gada.

- czas, jaki możesz poświęcić gadowi

Trzeba nakarmić, posprzątać, poobserwować (i dla przyjemności, i żeby wyłapać ewentualne nieprawidłowości w zachowaniu)

To tak w skrócie co do tematów, jakie możesz poruszyć.

Edytowany przez Dagn, 12 wrzesień 2019 - 08:30.

#5 HumanWaste

HumanWaste
  • Terrarysta
  • Z nami od: 559 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Koszalin

Napisany 12 wrzesień 2019 - 18:38

Cześć!

Mieszkam z rodzicami o słabych nerwach, do samego końca nie tolerowali pomysłu kolejnego zwierzaka w domu. Pod moją nieobecność kurier przyniósł przesyłkę z gekiem i to na mamę spadł stres związany z otwarciem kartonu. Panika, ataki serca itd, ale gdy zobaczyła jego oczy, to z miejsca się przekonała. Lamparty to tak bardzo przyjazne i sympatyczne z wyglądu zwierzęta, że potrafią przekonać do siebie największych panikarzy. Zależy jeszcze, co stanowi przeszkodę dla Twoich rodziców, fakt, że zwierzak to gad? Niektórzy (w tym moi rodzice) mają fobię na wszystko co pełza, niezależnie od ilości nóg. Może mają wątpliwości, co do Twojej odpowiedzialności? Te geki są bardzo łatwe w obsłudze, myślę, że bezboleśnie mogą nauczyć młodego człowieka tej cechy, tylko trzeba pamiętać o fundamentalnych podstawach ich hodowli.

U mnie domownicy zostali postawieni przed tzw. faktem dokonanym, bo żadne rozmowy nie zdobyły by ich przychylności, decyzja bardzo ryzykowna, ale zadziałała (nie wiem czy mogę ją polecić, bo jestem osobą pełnoletnią i odpowiadam za swoje decyzje). Teraz nie mogę się do terrarium dopchać, taka kolejka :P

Zaatakuj argumentem, że urządzają sobie toaletę w jednym, stałym miejscu, pod tym względem wygrał ze wszystkim zwierzętami, które miałem.

#6 Kazire

Kazire
  • Nowy terrarysta

Napisany 13 wrzesień 2019 - 20:31

Kupić bez zgody? Nie chcę skazać gekona na śmierć z wyziębienia po wypuszczeniu na wolność w Polsce. Co do faktu z toaletą - najbardziej martwią się, że nie będę sprzątać ani zajmować się gekiem. Na nic tłumaczenia, że nie wymaga wiele - ich zdaniem jestem nie odpowiedzialny i leniwy (nie przeczę, ale to nie dotyczy zajmowania się zwierzętami). Oprócz tego boją się, że mączniki, którymi karmił bym gekona rozejdą się po mieszkaniu. Aczkolwiek myślę że skoro tata jest zafascynowany agamami brodatymi to nie będzie ciężko go przekonać, że karmówka to "zło konieczne"

#7 HumanWaste

HumanWaste
  • Terrarysta
  • Z nami od: 559 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Koszalin

Napisany 13 wrzesień 2019 - 20:44

Kupić bez zgody?

Wtedy pewnie chciałbyś utrzymać to w tajemnicy przed rodzicami do czasu przyniesienia geka.

Nie uda Ci się to, bo wcześniej musisz zorganizować zbiornik, suplementy, akcesoria, więc nie sądzę, by rodzice to przeoczyli.

Do tego bezpiecznie jest robić testy rozkładu temperatur przez przynajmniej tydzień itd, wiele procesów poprzedzających ogarnięcie terra dla zwierzaka.

#8 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 585 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 13 wrzesień 2019 - 20:48

Jeśli dałeś im kiedyś powód do takiego myślenia o Tobie i obaw, że zwierzę Ci się znudzi, a oni zostaną z dodatkowym obowiązkiem i kosztami, to na to nikt tu nic nie poradzi.

Mączniki akurat się nie rozpełzną nigdzie, ale widzisz... różnorodna dieta jest bardzo ważna. Też nie chciałbyś codziennie jeść bułek z mielonką, prawda? A jak z larwami już jest pierwsze "nie", to co dopiero z biegającą karmówką.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).