Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


żółwie

- - - - -  
Embriony żółwi są w stanie zdecydować o swojej przyszłej płci
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Vulpes90

Vulpes90

    Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

  • Koordynator działów
  • Z nami od: 3204 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork
  • Płeć: Mężczyzna

Napisany 09 wrzesień 2019 - 00:20Płeć gadów często nie jest zależna od genów, lecz od temperatury, w której to dany zarodek się rozwija (tzw. temperaturowa determinacja płci). Jednym z największych zagrożeń dla takich gatunków są obecne zmiany klimatyczne i wzrost temperatur. Zbyt wysokie temperatury w środowisku zaburzają stosunek płci i mogą spowodować narodziny tylko jednej z nich. W konsekwencji może dojść do wymarcia całego gatunku.

 

Załączony plik  Żółwie.jpg   14,99K   1 pobrań

Badania Ye Yin-Zi i wsp. rzucają jednak promyk nadziei dla dużej części gadów. Tłumaczą także w jaki sposób gady z temperaturową determinacją płci przetrwały wcześniejsze epoki z dużo wyższą średnią temperaturą Ziemi niż obecnie. Badania z udziałem żółwi chińskich (Mauremys reevesii) – gatunku, u którego płeć determinowana jest za pomocą temperatury – polegały na inkubacji jaj w różnych temperaturach. Części z nich zaaplikowano substancje uniemożliwiające odczuwanie temperatury przez embriony.

Rezultaty wykazały, że z gniazd w których embriony nie mogły odczuć temperatury na świat przyszła tylko jedna płeć. W zależności od temperatury były to samce lub samice. Jednak w pozostałych jajach embriony zaczęły się przemieszczać, szukając optymalnej temperatury do rozwoju. Z takich jaj stosunek samców do samic był prawie 1:1 niezależnie od temperatury, w której jaja były inkubowane.

 

Załączony plik  embrion żółwia.png   830,47K   1 pobrań

Zarodek żółwia (Źródło: The Scientist)

 

To badanie pokazuje, że przynajmniej niektóre gady wykształciły możliwość  adaptacji do okresów o wyższych temperaturach w środowisku. Autorzy badania podkreślają jednak, że kontrola zarodka nad płcią może być niewystarczająca, jeśli zmiany w środowisku będą zachodziły zbyt szybko.

Źródło:0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).