Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


zdrowie

- - - - -  
Nowy żółw, problem z oddychaniem
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 oriolus W hodowli

oriolus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1822 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kościan
  • Płeć: Kobieta

Napisany 08 wrzesień 2019 - 10:20Witam

 

Moi rodzice dostali żółwia. Mieszkam w Rosji na wsi, jakieś 600 km od Moskwy. Dzieciak ze stolicy przyjechał do babci ze swoim żółwiem. Stwierdzi że mu się znudził i oddał go miejscowemu chłopcu, który się nim bawił z innymi dziećmi. Całą skorupę pomalowali mu różowym lakierem do paznokci. Pazury ma obcięte prawie przy samej skórze, przez co ma problemy z rozrywaniem twardszych liści. Dziób lekko przerośnięty, ale nie tak żeby wymagał interwencji weterynarza. Tylne pazury są uformowane tak jakby chodził przez dłuższy okres życia na podłodze. Długość pancerza to około 12 cm.

Ten miejscowy wyrzucił go do rowu, znalazł go ktoś inny i przyniósł do sklepu. Tam we wsi wszyscy wiedzą że tylko ja mam żółwia, więc od razu myśleli że ten Moskwicz zabrał go pd moją nieobecność (studiuję w innym mieście 60 km dalej). Rodzice odebrali żółwia i postanowili nie oddawać go więcej tym dzieciom. Mój pierwszy żółw też został znaleziony, więc oba są bez dokumentów. Przyjechałam dopiero tydzień później. Kiedy rodzice zadzwonili i mi powiedzieli o nowym zwierzaku, poinformowałam ich żeby rozdzielili oba gady, a tego nowego wzięli do domu. Starszy żółw całe lato przebywa na dworze na wybiegu.

Udało mi się zmyć część lakieru. Pd nim było widać, że ktoś urwał mu odpadające tarczki. Oczu nie ma opuchniętych i na pierwszy rzut oka nie wygląda najgorzej. Nie ma wydzieliny z nosa, jest czysty. Martwi mnie natomiast to, że często ma otwarty pysk i dość często wydaje dźwięk, jakby głośno wypuszczał powietrze. Robi to nieregularnie, ale często. Drugi żółw wydaje taki dźwięk, kiedy się wystraszy i szybko chowa głowę.

Dzisiaj zaobserwowałam u niego problem z przełykaniem. Jadł wolno, potem zwrócił i znowu zjadł. Czy to dlatego że nie ma pazurów, aby rozszarpywać pokarm? 

Podczas kąpieli w misce chętnie pił. Je też chętnie, ale szybko traci zainteresowanie. Po kilku minutach znowu wraca do posiłku. Jest energiczny i ruchliwy. Dość lekki jak na swój rozmiar (Mam do porównania drugiego żółwia, który jest może centymetr większy, a waży znacznie więcej.

 

Gdyby sytuacja zaszła w Polsce poszłabym z nim do weterynarza, ale tutaj nie ma dobrych lekarzy, żaden z nich nie jest w stanie pomóc. Jeden z nich proponował podanie ludzkich antybiotyków.Najbliższy wet od gadów jest w Moskwie.

 

Czy mogą to być objawy zapalenia płuc? Co można zrobić aby mu pomóc?

 

Dodam że dostęp do internetu mam bardzo słaby, musiałam przyjechać pod sklep na drugi koniec wsi. Dzisiaj jednak wyjeżdżam znowu do miasta i zastanawiam się czy gada zabrać ze sobą. 

 

Data zakupu: 1.09.2019 (data znalezienia)

Wiek: Nieznany
Pochodzenie: Nieznane
Długość ciała: ok. 12 cm
Waga: Nieznana, ale jest zbyt lekki i nieco wychudzony. Prawdopodobnie nie był karmiony kilka dni.
Liczba osobników: 1
Płeć: Prawdopodobnie samiec
Wielkość terrarium: 150/50/60, w trakcie budowy, obecnie przebywa w plastikowym korycie.
Podłoże: Ziemia z trawą, piasek
Temperatura:W dzień 27 w nocy 18 (dom w trakcie budowy, niedługo podłączamy ogrzewanie.
Wilgotność: 40%
Oświetlenie: Słońce
Suplementy: Sepia
Żywienie: Rośliny stepowe
Ostatnia wylinka:
Badanie kału: Brak
Zdjęcia: Brak, nie mam na razie możliwości zrobić
Opis problemu: Częste otwieranie pyszczka i wydawanie dźwięków, raz zwrócił pokarm, 

 

 


Edytowany przez oriolus, 08 wrzesień 2019 - 10:21.
Podobne tematy: Nowy żółw, problem z oddychaniem     x0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).