Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


jaszczurki

- - - - -  
Wizualizacja 3D wykorzystana w badaniach nad skórą anolisów
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Vulpes90 Online

Vulpes90

    Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

  • Koordynator działów
  • Z nami od: 3204 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork
  • Płeć: Mężczyzna

Napisany 07 wrzesień 2019 - 23:32Skóra gadów pełni wiele funkcji od kamuflażu, przez wspomaganie poruszania się, samooczyszczanie, redukcję utraty wody, aż po ochronę przed obrażeniami. W zależności od gatunku te funkcje mogą się znacznie różnić. Niestety wiedza na temat budowy skóry i tego jakim funkcjom dana budowa odpowiada jest stosunkowo niewielka.

Z pomocą przychodzi nowa technologia i badania Simona Baeckens, który wykorzystał technologię zwaną: opartą na żelu stereo-profilometrią (ang. gel-based stereo-profilometry). W technice tej wykorzystuje się żelową podkładkę, która od spodu jest podświetlana diodami z każdej strony. Każda dioda posiada inny kolor. Po nałożeniu obiektu podświetlany jest on od spodu tymi diodami, przez co możliwe jest wygenerowanie obrazu 3D z bardzo wysoką rozdzielczością (rozdzielczość piksela to 0.86 µm). Jak to działa można zobaczyć na filmie poniżej:

 


Link do filmu YouTube

 

Badania prowadzone przez Simon Baeckens i wsp. pozwoliły na porównanie skóry z grzbietowej i brzusznej części anolisa (Anolis cristatellus). Technika ta pozwala na bardzo szybkie (ok. 90 sekund) wygenerowanie wizualizacji 3D, można ją także wykorzystać zarówno na miejscu, jak i na żywych okazach, przez co otwiera wiele nowych możliwości do badań.

 

Załączony plik  Simon_Baeckens_skin_surface.jpg   109,8K   4 pobrań

 

Technikę tą można oczywiście także wykorzystać do stworzenia wydruków 3D w celach edukacyjnych i do porównywania różnych taksonów jaszczurek.

 

Załączony plik  Wydruk 3D.jpg   81,03K   4 pobrań

 

Źródło:

  • Baeckens, S., Wainwright, D. K., Weaver, J. C., Irschick, D. J. & Losos, J. B. Ontogenetic scaling patterns of lizard skin surface structure as revealed by gel-based stereo-profilometry. J. Anat. 32, 346–356 (2019).


0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).