Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący węże

- - - - -  
E.c.cenchria | B.c.imperator | Python regius. Dylemat odnośnie wyboru. Za i przeciw.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
15 odpowiedzi na ten temat

#1 Paulinio

Paulinio
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 28 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 07 wrzesień 2019 - 12:11

Tak więc, jak w temacie. Zastanawiam się nad tymi trzema gatunkami. Problem w tym, że każdy z nich ma wady jak i zalety. Może dzięki wam wybór ten stanie się łatwiejszy :). Dodam, że zastanawiam się nad dwoma sztukami. Samcem i samicą danego gatunku.

Zalety i wady każdego z w/w gatunków/podgatunków (moim zdaniem)

B.c.imperator - Jak na razie chyba mój ulubieniec. Bardzo ładny, różnorodne odmiany, "masywny", łatwy w oswojeniu, "ciekawski", to są zdecydowanie jego +, niestety jego wielkość tj. długość może być sporym problemem Samica ponoć dorasta do 180cm samiec mniejszy 120cm. o ile z samcem nie byłoby raczej żadnego problemu, tak z samicą już tak. Dodatkowo chyba najdroższy z wszystkich trzech.

E.c.cenchria - Mój drugi ulubieniec. Zdecydowanie jeden z najładniejszych dusicieli (ładniejszy nawet od w/w imperatora), polecany dla początkujących, mniejszy od imperatora (długość), są to oczywiście +, natomiast ma też kilka wad, jest zdecydowanie mniej "masywny", mniej odmian barwnych, cenowo jest raczej w porządku, ale celując w "maluchy" chyba ciut za dużo.

Python regius - Na początku mój numer 1. "Masywny", a jednocześnie niewielkie rozmiary. Pięknie i różnorodne odmiany barwne, chyba jeden z najpopularniejszych węży, nie wymaga "dużego" terrarium, łatwy w hodowli. Minusy, które, na chwilę obecną odrzuciły mnie od tego gatunku to zdecydowanie "skrytość", nie chciałbym węża, którego nie widać / cały czas siedzi w kryjówce. Kolejną i chyba największą wadą są problemy neurologiczne, które występują u niektórych odmian np. spider (wooble). Sama świadomość, że to ja napędzam tą machinę, jaką jest olbrzymi chów, tych "chorych" z natury odmian, tylko ze względu na "ładny wzorek" odstrasza mnie od tego gatunku.

Wiem, że odnośnie problemów neurologicznych u regiusów, mogą pojawić się reakcje "oburzenia", bo jest to dość kontrowersyjny temat i nie mam na celu tu nikogo urazić. Faktem jednak jest, że spotkałem się z takimi opiniami.

Co myślicie o każdym z tych gatunków, jakie są wasze opinie ? chętnie wysłucham każdej z nich :)

Podobne tematy: E.c.cenchria | B.c.imperator | Python regius. Dylemat odnośnie wyboru. Za i przeciw.     x

#2 chrząszcz Online

chrząszcz
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3462 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 07 wrzesień 2019 - 12:46

Osobiście polecam regiusa.. Kilka dni po najedzeniu się faktycznie jest mało aktywny (ale to wszystkie dusiciele tak mają). Moje widuje poza kryjówkami o różnych porach dnia i nocy. A co do cech typu wooble to po prostu wybierz odmianę barwna nie posiadającą ich.

#3 ChezVeZ

ChezVeZ
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 27 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 07 wrzesień 2019 - 15:16

Miałem samca B.C.I
Moj był strasznym leniuchem i właściwie tylko leżał dupka w bezruchu wiekszosc czasu.
Obecnie mam regiusa. Za dnia faktycznie raczej siedzi w kryjówce, choc jest bardzo ciekawska. Przy operowaniu przy terra/ zraszaniu zawsze wychyla sie troche by zobaczyc co sie dzieje.
Od okolo 21 do samego rana ciagle zasuwa po terrarium z moze 20minitowymi przerwami.
Jeśli chcesz masywnego węża aktywnego w dzień, zastanów sie nad Wezem Amurskim lub Wezem Tajwanskim/Chińskim. Jak na weze właściwe sa dość masywne i silne. Osobiscie tego drugiego mialem, i napewno sobie go jeszcze sprawie! Cudny, łagodny i ruchliwy.

EDIT: Co do problemów neurologicznych, z tego co wiem są raczej tylko u odmian z genem Spider ( np Bumblebee, Quennbee. ) sam niedawno zrezygnowalem z kupna samca Banana Bumblebee, bo nie chciałem rozmnazac " chorych " węży.

Edytowany przez ChezVeZ, 07 wrzesień 2019 - 15:24.

#4 polwlkp

polwlkp
  • Terrarysta
  • Z nami od: 529 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 08 wrzesień 2019 - 13:33

Nie tylko spider...

#5 szymon1998 W hodowli

szymon1998
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2354 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Krotoszyn

Napisany 09 wrzesień 2019 - 13:16

Warto by było się zastanowić najpierw ile masz miejsca. Bci potrzebuje go najwięcej, ale ecc za to potrzebuje wysokie terrarium.
Druga sprawa to jaki masz budżet. Trzecia to na jakiego węża się czujesz (wiadomo ze im większy tym większą krzywde moze zrobic i ciezej przy nim operuje jesli trafi sie wariat. Dodatkowo podobno ugryzienie węża nadrzewnego boli bardziej, ale na szczescie nie mialem okazji tego sprwdzac)
Jak masz możliwość, to ja bym Ci polecił BCI.
Łatwo dostępny, ładnie się prezentuje, łatwy w utrzymaniu , rzadko zdarzają się problemy z jedzeniem.
Potem by był regius, a na końcu ecc.
Pozdrawiam :D

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

#6 ocet_malinowy Online

ocet_malinowy
  • Terrarysta
  • Z nami od: 712 dni

Napisany 11 wrzesień 2019 - 16:41

Co do rozmiarów BCI, jakie podałaś, warto zaznaczyć, że poszczególne odmiany terytorialne mają swoje własne "gabaryty" i warto mieć to na względzie, poza tym boasy są na ogół bardzo potulne, łatwe w obsłudze, raczej nie grymaszą z jedzeniem i występują w wielu ciekawych odmianach. Osobiście odradzałbym regiusa, jeśli nie chcesz zwierzaka, który większość życia spędza w kryjówce i jest raczej wybredny w kwestii żywienia. Jeśli chodzi o ecc, to też bardzo fajny wąż, choć trzeba mieć na względzie zapewnienie mu odpowiednio wysoką wilgotność.

#7 Paulinio

Paulinio
  • Nowy terrarysta

Napisany 11 wrzesień 2019 - 19:53

Co do rozmiarów BCI, jakie podałaś, warto zaznaczyć, że poszczególne odmiany terytorialne mają swoje własne "gabaryty" i warto mieć to na względzie, poza tym boasy są na ogół bardzo potulne, łatwe w obsłudze, raczej nie grymaszą z jedzeniem i występują w wielu ciekawych odmianach. Osobiście odradzałbym regiusa, jeśli nie chcesz zwierzaka, który większość życia spędza w kryjówce i jest raczej wybredny w kwestii żywienia. Jeśli chodzi o ecc, to też bardzo fajny wąż, choć trzeba mieć na względzie zapewnienie mu odpowiednio wysoką wilgotność.

Po dłuższym zastanowieniu, zdecyduję się raczej na BCI. od jednej osoby z FB (grupy), dowiedziałem się, że właśnie wszystko zależy od pochodzenia(locality) i wielkości rodziców. Osoba ta sama jest posiadaczem bci i jego gad mierzy +/- 110cm a jest już (ponoć) dorosłym osobnikiem i większy już nie urośnie. 

Jak na razie szukam używanych akwariów pod terraria. Jakie wymiary powinno mieć terrarium dla podobnego osobnika tj. 100-120cm ? chodzi tu oczywiście o bci. Mam okazje kupić 100x50x50 (akwarium), wydaję się raczej za małe, ale wole się upewnić ;)

#8 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2590 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 12 wrzesień 2019 - 09:30

A dlaczego szukasz akwarium ? Nie nadaje się zupełnie - BCI wymaga większej wilgotności - akwarium nie ma odpowiedniej wentylacji - będą kłopoty; zwłaszcza Twój zwierzak je będzie miał. Poszukaj używanego terrarium - można znaleźć w fajnej cenie - zdezynfekować i już.

#9 Paulinio

Paulinio
  • Nowy terrarysta

Napisany 12 wrzesień 2019 - 10:23

A dlaczego szukasz akwarium ? Nie nadaje się zupełnie - BCI wymaga większej wilgotności - akwarium nie ma odpowiedniej wentylacji - będą kłopoty; zwłaszcza Twój zwierzak je będzie miał. Poszukaj używanego terrarium - można znaleźć w fajnej cenie - zdezynfekować i już.

Akwarium to nie ma górnej pokrywy. Pomyślałem, że odpowiednią wentylacją będzie np. stalowa siatka na 1/2, 3/4 górnej powierzchni, a na pozostałe miejsce będą jakieś drzwiczki, aby dostać się do środka.

Tak +/- wygląda.

Załączony plik  Bez tytułu.png   491,36K   0 pobrań

Co do terrariów drewnianych itp. boję się, że przy takiej wilgotności będzie problem z butwieniem/pleśnią/grzybem.

Edytowany przez Paulinio, 12 wrzesień 2019 - 10:25.

#10 jiriki

jiriki
  • Terrarysta
  • Z nami od: 755 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 12 wrzesień 2019 - 10:29

Terrarium ma wentylację nie tylko od góry ale też na dole dzięki czemu jest ciąg powietrza. W akwarium będzie duży problem z pieśnią. Kolejna sprawa do dostęp podczas sprzątania, wydaje mi się, że wygodniej operować od przodu niż z góry.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).