Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Niby-ochrona przez niby-rejestracje warty uwagi tekst z czasopisma Salamandra

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 papaj

papaj
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5412 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 29 sierpień 2019 - 13:39

Chwilę temu dowiedzieliśmy się o zmianach na listach CITEShttps://www.terrarium.pl/topic/531913-aktualizacja-listy-gatunkow-objetych-ograniczeniami-handlu-w-ramach-konwencji-cites/

Myślę że wielu z Was zainteresuje artykuł Andrzeja Kepela z czasopisma Salamandra z numeru 2/2019 (str. 68 - 70), pt. "Niby-ochrona przez niby-rejestracje", który z jednej strony diagnozuje problem a z drugiej strony proponuje rozwiązanie chaosu panującego w okół rejestracji gatunków niebezpiecznych i CITES-owych. Gazeta dostępna w Empikach.

Warto również zapoznać się z tekstem podsumowującym konferencje stron CITES"Amatorskie hodowle przyczyną wymierania gatunków"

http://www.salamandra.org.pl/component/content/article/34-cites/1215-cites-hodowla.html?directory=1

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3202 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 29 sierpień 2019 - 23:41

Przenoszę temat z "Aspekty prawne terrarystyki" do forum właściwego "Terrarystyka".

@papaj mała uwaga jeśli możesz, to wrzucaj te wszystkie newsy i inne artykuły (takie bardziej pod dyskusję) tutaj. Dział "Terrarystyka" to takie aktualności i ciekawe artykuły pod dyskusję, a dział "media" to bardziej zdarzenia typu "znaleziono pytona na placu zabaw w Krakowie", czy coś takiego. Pozostałe działy prawne itd. to raczej rozwiązywanie jakiś konkretnych problemów danego użytkownika. Myślę, że tak będzie to trochę bardziej przejrzyste, chyba że @Nook postanowi inaczej ;) To tak na marginesie, łatwiej będzie to śledzić.

Co do artykułu: jak według mnie prawda leży zawsze gdzieś po środku. Zarówno terraryści nie są święci, jak i urzędnicy. Przepisów, które nie mają kompletnego sensu jest naprawdę mnóstwo. Jak się ktoś nie potrafi przyznać, że sam sobie nie radzi, to najłatwiej zrzucić winę na kogoś innego. W samym artykule jest przecież napisane, że niektóre płazy nie zostały wzięte pod ochronę bo:

Zabrakło dwóch głosów, gdyż przedstawiciele niektórych państw popierających tę propozycję tego dnia „urwali się” na zwiedzanie miasta.

To samo w sobie pokazuje jak podchodzą do własnych obowiązków. A do problemów ochrony gatunków dochodzi wypalanie lasów pod uprawy i wiele innych czynników, które nie mają z terrarystami nic wspólnego. Środowisko terrarystyczne też niestety jest jakie jest. Dość mocno skierowane na zyski.

Nie jest to zbyt optymistyczny obrazek żadnej ze stron, ogólnie jest to dość długi i rozległy temat, ale chętnie posłuchałbym też jakie zdanie mają inni :) Po artykuł z czasopisma chętnie sięgnę w miarę możliwości.

#3 papaj

papaj
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5412 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 04 wrzesień 2019 - 09:17

@Vulpes90 - ok, rzadko tu bywam dlatego nie trafiłem z postem do właściwego działu. 

Myślę, że warto śledzić działania PTOP Salamandry http://www.salamandra.org.pl/ bo często zahaczają o szeroko rozumianą terrarystykę/herpetologię. Ja osobiście nie zawsze zgadzam się z ich poglądami i efektami ich pracy (np. mam swoje uwagi dotyczące zmiany na liście gatunków chronionych ściśle i częściowo). Niemniej jednak ich Zespół jest nielicznym podmiotem działającym tak w skali krajowej jak i międzynarodowej w zakresie ochrony gatunkowej. Szkoda, że tak niewiele z ich strony jest dialogu "poziomego" ze środowiskiem terrarystów.

Cytata który przywołujesz to trochę chwyt poniżej pasa, pamiętaj proszę, że [o ile mi wiadomo] cześć z delegatów na obradach komitetu CITES działa napędzanych własną inicjatywą i non-profit. Także udział Salamandry w tych obradach wynika z ich inicjatyw, lat pracy i lobbowania, a nie z tego że ktoś ich tam postanowił wysłać i sowicie opłacić ich udział w negocjacjach. Dlatego ostrożnie z takimi osądami --- > "To samo w sobie pokazuje jak podchodzą do własnych obowiązków.". Sam uczestniczyłem w spotkaniu panelistów z IUCN podczas konferencji herpetologicznej, i część kosztów musiałem ponieś sam/prywatnie, rezygnując z udziału w innych wydarzeniach w ramach konferencji. O ile wiem Twój cytat dotyczył grupy "płazów bezogonowych" - a pamiętajmy że może dla nas są to ciekawe zwierzęta, ale nie są one na tyle charyzmatyczne co żyrafy, więc może dlatego część z delegatów odpuściła ....  - myślę że za mało znamy kulisy obrad żeby wyrokować i oceniać. Porozumienie i nowa lista gatunków na CITES to na pewno sukces i jakiś krok w kierunku zabezpieczenia tych gatunków. Nam pozostaje działać tutaj i zwalczać handel zwierzętami z "odłowów" .....

Edytowany przez papaj, 04 wrzesień 2019 - 09:19.

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów

Napisany 04 wrzesień 2019 - 20:36

Cytata który przywołujesz to trochę chwyt poniżej pasa, pamiętaj proszę, że [o ile mi wiadomo] cześć z delegatów na obradach komitetu CITES działa napędzanych własną inicjatywą i non-profit. Także udział Salamandry w tych obradach wynika z ich inicjatyw, lat pracy i lobbowania, a nie z tego że ktoś ich tam postanowił wysłać i sowicie opłacić ich udział w negocjacjach. Dlatego ostrożnie z takimi osądami --- > "To samo w sobie pokazuje jak podchodzą do własnych obowiązków.". Sam uczestniczyłem w spotkaniu panelistów z IUCN podczas konferencji herpetologicznej, i część kosztów musiałem ponieś sam/prywatnie, rezygnując z udziału w innych wydarzeniach w ramach konferencji. O ile wiem Twój cytat dotyczył grupy "płazów bezogonowych" - a pamiętajmy że może dla nas są to ciekawe zwierzęta, ale nie są one na tyle charyzmatyczne co żyrafy, więc może dlatego część z delegatów odpuściła .... - myślę że za mało znamy kulisy obrad żeby wyrokować i oceniać. Porozumienie i nowa lista gatunków na CITES to na pewno sukces i jakiś krok w kierunku zabezpieczenia tych gatunków. Nam pozostaje działać tutaj i zwalczać handel zwierzętami z "odłowów"

Być może faktycznie przesadziłem z tą opinią, tak jak piszesz, szczególnie względem osób które pojechały tam prywatnie. Niemniej trochę taki niesmak pozostaje, że coś nie zostało przegłosowane tylko dlatego, że nikogo to nie interesowało. Myślę, że już na etapie planowania łatwo takie problemy rozwiązać (np. poprzez zapisy na każde głosowanie), ale aż tak też się nie zagłębiałem, więc mogę sobie tylko gdybać ;)

Szkoda, że tak niewiele z ich strony jest dialogu "poziomego" ze środowiskiem terrarystów.

Tutaj chyba brakuje trochę zgrania samych ludzi, terrarystów. Każdy ma swoją stronę, a w obecnych czasach raczej kanał YouTube, ewentualnie grupę na facebooku. I tam wygłasza swoje poglądy. Każdy ma inne poglądy i robi się z tego nie małe zamieszanie. Z tego co kojarzę jest gdzieś też inicjatywa powstania Stowarzyszenia Terrarystów, ale na ile jest to faktyczny projekt, a na ile grupa na facebooku stworzona pod chwilowym impulsem, tego nie wiem. Czas pokaże, na razie za dużo się tam nie dzieje. Ale przyznam, że zazwyczaj chętnie śledzę takie miejsca gdzie ktoś próbuje się zgrać z innymi (niekoniecznie musi być to TCP), chociaż nie zawsze się tam udzielam. Często po prostu z braku czasu. I tak już staram się zająć tym co jest na TCP, przynajmniej w niewielkiej jego części.

#5 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 05 wrzesień 2019 - 20:35

Pojawiła się też wersja dostępna w internecie, gdyby ktoś był ciekawy:

http://magazyn.salamandra.org.pl/m47a21.html

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).