Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

rozmnażanie

- - - - -  
Phelsuma Madagascariensis Grandis - inkubacja jaj

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 rzezniczak

rzezniczak
  • Terrarysta
  • Z nami od: 997 dni
  • Polska / Śląskie / Dąbrowa Górnicza

Napisany 08 sierpień 2019 - 21:16

Cześć, 

mam do Was kilka pytań co do inkubacji jaj felsum.

Chce zrobic inkubator ze styroboxu, od dołu kabel grzewczy, na to siatka zeby pojemnik plastikowy z jajkami w srodku (jaja polozone na wermikulit) nie dotykal bezposrednio kabla. Czy tak prosty system sie sprawdzi? Czy temperatury 23-30 st beda odpowiednie do inkubacji? Czy dwukrotne zraszanie wermikulitu wystarczy zeby utrzymac odpowiednia wilgotnosc w inkubatorze?

W jaki sposob sprawdzic czy jajko felsy jest zaplodnione? Nigdzie nie moge znalezc tej informacji...

Podobne tematy: Phelsuma Madagascariensis Grandis - inkubacja jaj     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2222 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 08 sierpień 2019 - 21:49

A już masz jaja? Bo w większości przypadków nie idzie ich przenieść do inkubatora.

A żeby sprawdzić czy jest zapłodnione to tak jak u innych gadów - prześwietl je. Po tygodniu już na pewno powinno być widać rozwój.

#3 rzezniczak

rzezniczak
  • Terrarysta

Napisany 08 sierpień 2019 - 21:50

Jedno jest na bambusie, drugie na szybie. Nie mam jeszcze przygotowanego inkubatora dlatego ich nie dotykam

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 08 sierpień 2019 - 21:52

@rzezniczak Jak będziesz próbować je odrywać to możesz je zniszczyć. Powinny zostać na tym, na czym są przyklejone. Chyba @madly ma więcej doświadczenia z felsumami to może mnie poprawi jak coś źle mówię :P

#5 rzezniczak

rzezniczak
  • Terrarysta

Napisany 09 sierpień 2019 - 09:03

Już pisałem do niego :D Może jest na urlopie i nie odpisuje, nie będę go męczył :P

#6 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 09 sierpień 2019 - 10:44

Ja na twoim miejscu, jak jajka się nie psują w żaden sposób to bym je zostawiła gdzie są, ale trzeba kontrolować ich stan (czy się nie zapadają albo czy nie pleśnieją). Możesz kupić małą latarkę i prześwietlić je od boku, ale nie baw się w prześwietlanie od razu po złożeniu, poczekaj tak z tydzień, dwa wtedy bez problemu zauważysz czy są zapłodnione. 

Chyba, że madly doradzi, żeby je oderwać i włożyć do inkubatora, ale wątpię, żeby to była dobra opcja, bo jest mega ryzykowna.

#7 rzezniczak

rzezniczak
  • Terrarysta

Napisany 09 sierpień 2019 - 11:33

Ogolnie wczoraj jedno zlozyla na wyspie ciepla, ale po chwili je przeniosla na sam dol terrarium, jakby wiedziala ze tam moze wyschnac. Zobacze jak sie sytuacja rozwinie, w tym momencie nie bede tego ruszal. Jest w takim miejscu ze ciezko jest je naswietlic :D

#8 rzezniczak

rzezniczak
  • Terrarysta

Napisany 09 sierpień 2019 - 13:26

Czy przy inkubatorze suchym spryskuje się tylko wermikulit? Nie zraszać jaj bo pojawi się na nich pleśń , co?

Czy styrobox ma być szczelnie zamknięty czy wyciąć od góry "okienko" w styropianie i zakleić je siatką?

#9 madly

madly

Pomocny w działach: Gekony, oświetlenie, budowa terrarium

• Pomocny
  • Z nami od: 917 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 19 sierpień 2019 - 09:08

Hej, tak byłem na urlopie, dobrze wyczułeś :D. U mnie najlepiej klują się, gdy jajka mam pozostawione w terrarium i, o ile odklejenie jest możliwe i bezpieczne, przełożenie jajek  w ostatnim okresie do terrarium dla maluchów, w którym nie ma większych felsum. Jajka układałem na wermikulicie na dnie terrarium, warto zmierzyć na wysokości i w poblizu miejsca złożenia jaj temperature i odpowiednio to dobrać w inkubatorze lub terrarium do klucia lub w przypadku inkubacji kierować się danymi gatunkowymi. Ilekroć ingerowałem za wcześnie, wówczas kluło mi się najwyżej jedno z dwóch jajek, drugie, ewidentnie zapłodnione i z młoda jaszczurką nie kluło się. Nigdy mi jajko nie zapadło się lub spleśniało. Felsumy dobierają najlepsze ich zdaniem warunki w terra podczas składania jaj. Przed kluciem zawsze robią rekonensans, gdzie im najlepiej pasuje. Ale to u mnie. Czy u innych się sprawdza? Nie wiem. Może, gdy masz porządny inkubator, ja nie mam, zaryzykowałem pozostawienie w terra i działa. Jeśli nie uda Ci się oderwac jajek lub będziesz miał wąt[liwości, czy nie zniszczysz jajeczek, możesz jakoś zabezpieczyć siatka albo uważnie obserwować. U mnie w sumie w ten sposób wykluło się 4 młode, ale zauważyliśmy je przypadkiem szybko (przypadkiem, bo terra jest duże). U nas samiec zaczynał się interesować mocniej i przeganiać drugiego dnia, zaraz po wykluciu mam wrażenie, że obowiązuje okres gwarncyjny, tak, jak przy wylince, ale znów, to moje spostrzeżenia i domysły, a gtupa obserwacji niewielka. Należy pamiętać, że młoda felsuma korpusem jest niewiele większa lub na zbliżonym wymiarze do konika polnego, czy dużego świerszcza, o szarańczy nie wspominając.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).