Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Burunduk - jak to jest z hodowlą?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1902 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 23 lipiec 2019 - 10:27

Widzę, że ten ssak jest na liście zwierząt inwazyjnych:
https://www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/84299/Pełna%20lista%20inwazyjnych%20gatunków%20obcych%20uznanych%20za%20stwarzające%20zagrożenie%20dla%20Unii_news_image.pdf

Zresztą widziałem je na wolności tu i ówdzie, m.in. w Parku Łazienkowskim w Warszawie.

Tu: https://www.terrarium.pl/topic/514624-burunduk-dobra-hodowla/?p=1849418 @Onsen pisze o zakazie handlu, etc., ale na liście gatunków inwazyjnych są różne zwierzęta.
Wiem, że żółwie malowane to faktycznie sprawa zatrzymana, ale na tej liście są też raki marmurkowe, które są nadal powszechnie dostępne i to bez specjalnych zezwoleń, o ile mi wiadomo.

Jak więc jest dziś z hodowlą burunduka w Polsce? Czy potrzebne są specjalne zezwolenia? Na przetrzymywanie pojedynczej sztuki? Na rozmnażanie?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Podobne tematy: Burunduk - jak to jest z hodowlą?     x

#2 Onsen

Onsen
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5183 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 28 lipiec 2019 - 20:08

Z tego co wiem to zakazowi podlega hodowla - rozród ale też gdzieś widziałam odpowiedź z rdosiu na prośbę o wydanie zezwolenia, że nie potrzeba (pismo dotyczyłoburunduka, ostronosa i bodajże szopa). Przez kilka lat nie interesowałam się tym gatunkiem może czas sprawdzić i wrócić? ;) 

#3 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 29 lipiec 2019 - 13:25

Dziękuję za odpowiedź. Już miałem pisać, czy ktoś tu jeszcze jest, czy też wszystko to już "użytkownicy fejsbuka"...

Od niedawna oprócz jaszczurek mam jeża i zainteresowałem się w związku z tym innymi małymi ssakami. Te burunduki są naprawdę ładne, aktywne, widziałem je wiele razy w naturze, za pewien czas będę miał więcej miejsca, więc pomyślałem o tych wiewiórkach. Gdybyś się czegoś dowiedziała, będę wdzięczny. Sam dalej będę szukał.

#4 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 30 lipiec 2019 - 13:43

@Igielnik, właśnie odkryłem Twoją stronę: https://igielnik-i-drzewiorki.blogspot.com/p/wiewiorki-syberyjskie.html.
Rozumiem, że nie wolno rozmnażać burunduków w UE, ale można hodować.
Czy oznacza to, że hodowanie to skończy się z naturalną śmiercią wszystkich przetrzymywanych w niewoli burunduków?

#5 Igielnik

Igielnik
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1736 dni
  • Polska / Podkarpackie / Jasło

Napisany 02 sierpień 2019 - 10:55

@Radagast Według mojej wiedzy na tym to polega, że zwierzęta, które już były w posiadaniu w momencie wchodzenia w życie tego rozporządzenia mogą pozostać pod opieką danej osoby. Zwierzęta takie, będące w posiadaniu właścicieli niekomercyjnych muszą być m.in zabezpieczone przed ucieczką i rozmnażaniem.

Celem tego rozporządzenia jest m.in zakaz umyślnego lub nieumyślnego rozmnażania, transportu, zakupu, sprzedaży, wymiany, uwalniania do środowiska zwierząt/roślin objętych zakazem. Wszystkie szczegóły można znaleźć w rozporządzeniu. Obowiązuje w całej UE, z różnym skutkiem, ale jednak. 

Z całą pewnością jest bardzo wiele osób, które w dalszym ciągu rozmnażają i sprzedają burunduki, ale to pewnie tylko kwestia czasu i na pewno nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Ja się w hodowlę burunduków nie bawię, nie można to nie można. Są inne wiewiórki, chociażby Tamiops swinhoei, świetne wiewióry, stadne, z wyglądu trochę podobne do burunduków, nie przechodzą zimowej agresji, są bardzo towarzyskie. Mając porównanie na pewno nie wrócilibyśmy do burunduków, bo przez kilka miesięcy w roku burunduk to diabeł wcielony, prędzej czy później każdemu odbijało, a mieliśmy ich kilka. 

#6 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 07 sierpień 2019 - 10:01

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie czytałem u Ciebie o T. swinhoei.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).